سردخانه کنسانتره و اسانس

برای آنکه بتوان از عطر و طعم مواد خوراکی یا معطر در تولید محصولات خوراکی یا غیر خوراکی استفاده نمود، از فرآوری این مواد اسانس و کنسانتره تهیه می‌شود. منظور از کنسانتره، ماده غذایی فشرده شده و با رطوبت کم است که می‌توان آن را برای مدت طولانی‌تر نگهداری کرد. اسانس، ماده‌ای حاوی طعم یا رایحه است. اسانس‌ها به دو صورت خوراکی و غیر خوراکی تولید می‌شوند. اسانس خوراکی برای افزایش طعم و عطر به مواد خوراکی اضافه می‌شود و اسانس غیرخوراکی نیز برای تولید محصولات معطر نظیر ادکلن و مواد شوینده کاربرد دارد. با وجود رطوبت کم موجود در کنسانتره و اسانس، نگهداری این مواد در دمای پایین، مدت زمان نگهداری آنها را افزایش می‌دهد. کاربرد سردخانه اسانس و کنسانتره، تامین دمای مناسب برای نگهداری طولانی مدت این مواد است. در ادامه، شرایط دمایی مناسب برای انواع سرد خانه کنسانتره و اسانس شرح داده می‌شود.

نگهداری اسانس و کنسانتره در سردخانه، مدت زمان نگهداری آنها را افزایش می‌دهد.

سردخانه کنسانتره

کنسانتره‌ها، محصولات غذایی فشرده هستند که به صورت مواد اولیه برای تولید محصولات غذایی به صورت خانگی یا در کارخانجات مورد استفاده قرار می‌گیرند. تقریباً می‌توان از تمامی مواد غذایی، کنسانتره تهیه کرد. رُب، کنسانتره میوه، کنسانتره شیر و… نمونه‌هایی از کنسانتره هستند.
به صورت کلی، شرایط نگهداری کنسانتره میوه به مقدار بریکس آن بستگی دارد. منظور از بریکس، درصد وزنی مواد جامد موجود در محلول است. بهترین دمای نگهداری کنسانتره اسپتیک و غیر اسپتیک میوه، -۱۸ درجه سلسیوس است که در این شرایط می‌توان کنسانتره را برای مدت حدود 3 سال درون سردخانه کنسانتره میوه نگهداری کرد.

بهترین دمای نگهداری کنسانتره میوه، -18 درجه سلسیوس است.
کنسانتره پروتئین شیر (MPC)، کنسانتره شیر است که شامل ۴۰ تا ۹۰ درصد پروتئین شیر می‌باشد. کنسانتره پروتئین شیر بسته‌بندی شده را می‌توان برای مدت ۲ سال در دمای خنک (حدود ۴ درجه سلسیوس) و رطوبت کمتر از ۷۵ درصد نگهداری کرد.
MPC را باید در شرایط خشک و خنک نگهداری کرد.

سردخانه اسانس

اسانس‌ها در انواع گوناگونی تولید می‌شوند. از انواع اسانس می‌توان به اسانس غذا، اسانس میوه، اسانس میوه خشک، اسانس لبنیات و… اشاره کرد. ظرف محتوی اسانس باید کاملاً پر و درب آن به خوبی بسته شده باشد. زیرا واکنش هوا با اسانس، سبب اکسید شدن آن می‌شود. همچنین اسانس‌ها باید در شیشه‌های تیره رنگ نگهداری شوند تا تابش نور سبب تجزیه ترکیبات آنها نشود. اسانس را باید در شرایط خشک و خنک نگهداری کرد (دمای حدود صفر درجه سلسیوس).

بسته‌بندی اسانس در نگهداری آن نقش بسیار مهمی دارد.

طراحی و ساخت سردخانه کنسانتره و اسانس

برای سفارش ساخت سرد خانه کنسانتره و اسانس، ابتدا باید ظرفیت مورد نیاز و مکان احداث سردخانه را مشخص کنید. سپس می‌توانید با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید و از راهنمایی آنها استفاده کنید.
تجهیزات سردخانه کنسانتره و اسانس شامل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و… است. برای عایق‌کاری دیواره‌ها و سقف و کف سردخانه از ساندویچ پانل و عایق‌های مخصوص استفاده می‌شود. همچنین برای ظرفیت‌های کم می‌توانید از سردخانه کانکسی استفاده کنید.

خرید سردخانه کنسانتره و اسانس

برای نگهداری مناسب و طولانی مدت اسانس و کنسانتره، احداث سردخانه گزینه بسیار مناسبی است. شما می‌توانید با کارشناسان دامون تماس بگیرید و از راهنمایی آنها به منظور احداث سردخانه اسانس و کنسانتره استفاده کنید.

قیمت سردخانه کنسانتره و اسانس

قیمت سردخانه اسانس و کنسانتره، تابع قیمت تجهیزات مصرفی است و ممکن است با نوسانات اقتصادی تغییر کند. همچنین ظرفیت سردخانه نیز بر قیمت آن موثر خواهد بود. برای اطلاع دقیق‌تر از هزینه ساخت سردخانه اسانس و کنسانتره می‌توانید به صفحه قیمت سردخانه سایت دامون مراجعه نمایید.