سردخانه مرغ

مرغ و پرندگان بعد از کشتار و گذراندن مراحل آماده سازی و بسته بندی، برای نگهداری طولانی مدت و با کیفیت به سردخانه منتقل می‌شود. مرغ به دو صورت تازه و منجمد در بازار موجود است. برای نگهداری مرغ تازه از سردخانه بالای صفری و برای نگهداری مرغ منجمد از سردخانه زیر صفری استفاده می‌شود. همچنین برخی قطعات مرغ مانند جگر، پا و … به صورت جداگانه بسته بندی و در سردخانه نگهداری می‌شود. در ادامه، مشخصات سردخانه مخصوص مرغ، نحوه احداث و اطلاعات قیمت و خرید آن شرح داده شده است.

گوشت دام، طیور و آبزیان قابل فساد است و برای نگهداری آن باید از سردخانه استفاده کرد. به همین علت سردخانه گوشت و پروتئین، سردخانه ماهی و میگو و سردخانه گوشت مرغ و پرندگان احداث می‌شود.

سردخانه مرغ

انواع سردخانه

مرغ به دو صورت منجمد و تازه تولید می‌شود. مرغ تازه را در سردخانه بالای صفر و مرغ منجمد را در سردخانه زیر صفر نگهداری می‌کنند. هر چه دمای نگهداری مرغ کمتر باشد، زمان نگهداری آن بیشتر می‌شود. در ادامه دما و شرایط نگهداری مرغ در سردخانه مرغ بالای صفری و سردخانه مرغ زیر صفری آورده شده است.

سردخانه مرغ بالای صفر

نگهداری مرغ در سردخانه غیر منجمد، امکان نگهداری مرغ را برای مدت چند روز فراهم می‌کند و توزیع مرغ باید به سرعت انجام شود. دما و میزان رطوبت مناسب در سردخانه مرغ بالای صفری در جدول زیر آورده شده است.

نگهداری مرغ در سردخانه بالای صفری

طراحی و ساخت سردخانه بالای صفری برای مرغ

کالا دما (درجه سلسیوس) رطوبت نسبی (درصد) شکل عرضه (تازه) مدت نگهداری (روز)
لاشه درسته مرغان خانگی (مرغ، اردک و غاز) ۰-۴ ۸۵-۹۵ بدون بسته بندی ۲
لاشه درسته مرغان خانگی (مرغ، اردک و غاز) ۰-۴ ۸۵-۹۵ بسته بندی شده با پلاستیک سه لایه غیر قابل نفوذ در برابر رطوبت یا در ظروف یک بار مصرف ۳
لاشه درسته مرغان خانگی (مرغ، اردک و غاز) ۰-۴ ۸۵-۹۵ بسته بندی شده با اتمسفر اصلاح شده با پلاستیک سه لایه غیر قابل نفوذ در برابر رطوبت یا در ظروف یک بار مصرف ۷
قطعه های گوشت مرغان خانگی (مرغ، اردک و غاز) ۰-۴ ۸۵-۹۵ بسته بندی شده در ظروف یکبار مصرف با روکش پلاستیک چسبان ۳
گوشت مرغان خانگی (مرغ، اردک و غاز) ۰-۴ ۸۵-۹۵ بسته بندی شده در ظروف یکبار مصرف با روکش پلاستیک چسبان ۳
گوشت شترمرغ ۱- تا ۰ ۹۰-۹۵ ۱-۳

سردخانه مرغ زیر صفری

برای نگهداری مرغ در دمای پایین‌تر از صفر درجه سلسیوس از سردخانه پایین صفر استفاده می‌شود. با استفاده از سردخانه زیر صفری می‌توان مرغ را برای مدت چند ماه نگهداری کرد. دما و شرایط نگهداری مرغ در سردخانه زیر صفر، در جدول زیر آورده شده است.

سردخانه ی مرغ زیر صفری

طراحی و ساخت سردخانه زیر صفری برای مرغ

کالا دما (درجه سلسیوس) رطوبت نسبی (درصد) شکل عرضه (تازه) مدت نگهداری (روز)
لاشه درسته مرغان خانگی (مرغ، اردک و غاز) ۱۸- ۸۵-۹۰ بسته بندی شده با پلاستیک سه لایه غیر قابل نفوذ در کارتن مرغ: ۳۶۰

غاز و اردک: ۱۸۰

قطعه های گوشت مرغان خانگی (مرغ، اردک و غاز) ۱۸- بسته بندی شده در ظروف یک بار مصرف با روکش پلاستیک نازک چسبان مرغ: ۲۷۰
گوشت مرغان خانگی (مرغ، اردک و غاز) بدون استخوان (برای تخم گذار و مادر) ۱۸- ۸۵-۹۰ بسته بندی شده در ظروف یک بار مصرف با روکش پلاستیک نازک چسبان ۲۷۰
گوشت شتر مرغ ۱۸- ۱۸۰

مراحل طراحی و ساخت سردخانه مرغ و پرندگان

پیش از سفارش ساخت سردخانه مرغ، باید ظرفیت مورد نیاز را مشخص نمایید و سوله یا فضای بسته‌ای را برای احداث سردخانه در نظر بگیرید. مراحل طراحی و ساخت سرد خانه مرغ به ترتیب زیر است

تعیین ابعاد و ظرفیت

ابعاد سردخانه مرغ با توجه به ظرفیت مورد نیاز تعیین می‌شود. وزن قابل انبارش مرغ و دیگر طیور به صورت تازه، ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و به صورت منجمد، ۲۵۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. پس از تعیین ابعاد سردخانه، محاسبه بار برودتی سردخانه انجام می‌شود و با توجه به آن، تجهیزات سرمایشی و عایق کاری سردخانه انتخاب می‌شود.

عایق بندی و کف سازی

عایق کاری کف، سقف و دیواره های سردخانه یکی از مراحل مهم ساخت سردخانه است. دامون عایق کاری سردخانه را با استفاده از ساندویچ پانل پلی اورتان انجام می‌دهد که خاصیت عایق حرارتی بالایی دارد.

تجهیزات سردخانه مرغ

تجهیزات سرمایشی سردخانه مرغ مانند هر سردخانه دیگری شامل کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و … است. انتخاب موتور سردخانه با توجه به بار برودتی سردخانه انجام می‌شود و سپس تجهیزات دیگر انتخاب می‌شوند

قیمت سردخانه مرغ

قیمت سردخانه به ظرفیت مورد نیاز سردخانه و کیفیت تجهیزات آن بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت سردخانه مرغ متناسب با ظرفیت مورد نظر می‌توانید به صفحه برآورد هزینه سردخانه سایت دامون مراجعه نمایید یا با کارشناسان دامون تماس بگیرید.

تناژ مرغ

بازه قیمت (میلیون تومان)

۲

۱۷۰ تا ۱۹۸

۳

۱۸۵ تا ۲۱۵

۵

۲۱۷ تا ۲۵۱

۷

۲۳۳ تا ۲۷۲

۱۰

۲۸۱ تا ۳۲۸

۱۵

۳۱۲ تا ۳۶۲

۲۵

۴۱۵ تا ۴۸۲

۴۰

۴۹۷ تا ۵۷۸

۵۰

۶۳۹ تا ۷۴۲

۷۵

۷۶۵ تا ۸۹۰

۹۰

۸۲۳ تا ۹۵۷

۱۰۰

۱۰۰۶ تا ۱۱۷۰

۱۲۰

۱۱۵۰ تا ۱۳۳۶

فرآوری پیش از ورود به سردخانه مرغ

مرغ به دو صورت تازه و منجمد عرضه می‌شود. مرغ های منجمد بیشتر وارداتی هستند.

برای تولید گوشت مرغ و پرندگان به صورت گرم یا منجمد باید مراحل زیر را به ترتیب انجام داد:

 1. اتصال پاهای مرغ زنده به قلاب و آویزان کردن آن
 2. بیهوشی به وسیله حمام الکتریکی یا حوضچه شوک
 3. جدا کردن سر مرغ به وسیله دستگاه و ذبح مرغ
 4. خون گیری، پر کنی و پوست کنی
 5. تخلیه اندام و احشا داخلی لاشه و جدا کردن سر و گردن آن (برخی از اندام های مرغ مانند جگر، به صورت جداگانه بسته بندی و در سردخانه نگهداری می‌شود.)
 6. شست و شو آبکشی
 7. سردسازی مرغ
 8. آبچکانی
 9. سورتینگ
 10. قطعه بندی و استخوان گیری مرغ در صورت نیاز
 11. بسته بندی
 12. انتقال به اتاق پیش سرد و سپس سردخانه (مرغ تازه)
 13. انتقال به اتاق انجماد، بسته بندی در کارتن محکم و ضد آب و سپس انتقال به سردخانه (مرغ منجمد)
دستگاه پر کن مرغ

دستگاه پرکن مرغ و پرندگان

سردسازی مرغ

برای سردسازی مرغ معمولا یکی از روش‌های زیر به کار گرفته می‌شود:

 • سردسازی به وسیله هوا
 • سردسازی به وسیله اسپری آب
 • استفاده از خط چیلینگ روم

متدوال ترین روش پیش‌سرد‌سازی، استفاده از خط چیلینگ روم است. سردسازی لاشه در خط چیلینگ روم با استفاده از مخلوط آب و یخ انجام می‌شود. در این مرحله دمای مرغ در مدت زمان ۲۰ تا ۴۰ دقیقه از ۳۲ درجه سلسیوس به ۴.۵ درجه سلسیوس کاهش می‌یابد. البته در روش سردسازی با استفاده از مخلوط آب و یخ، احتمال تجمع باکتری ها وجود دارد. روش های دیگر سردسازی مرغ نیز محدودیت هایی دارند. پس از سردسازی مرغ، به ترتیب مراحل آبچکانی و سورتینگ مرغ انجام می‌شود.

خط چیلینگ روم مرغ

خط چیلینگ روم مرغ

بسته بندی

انواع بسته بندی مرغ شامل موارد زیر است:

 • بسته بندی معمولی؛
 • بسته بندی تحت خلا؛
 • بسته بندی با اتمسفر اصلاح شده؛
 • بسته بندی با اتمسفر کنترل شده؛

اتاق انجماد

کاهش دمای سریع لاشه درون اتاق انجماد سریع سبب از بین رفتن میکروب ها و باکتری ها شده و مرغ منجمد با کیفیت بیشتری تولید می‌شود. بعلاوه، مرغ خوش نما و سفید شده و خطر اکسیداسیون چربی آن از بین می‌رود. سریعترین روش های انجماد مرغ شامل استفاده از ازت مایع، یخ خشک و گازهای تراکمی است.

خرید سردخانه گوشت مرغ و پرندگان

پیش از خرید باید هدف از ساخت سردخانه و ظرفیت مورد نیاز، تعیین شود. برای مثال ممکن است به سردخانه مرغداری برای نگهداری لاشه های تازه ذبح شده در دمای بالای صفر یا سردخانه برای یک فروشگاه برای نگهداری طولانی مدت مرغ در دمای زیر صفر نیاز باشد. برای خرید سردخانه مواد پروتئینی و اطلاع از هزینه احداث آن می‌توانید با کارشناسان دامون تماس بگیرید

دیـــدگـاه خـود را بـه اشــتراک گــذاریــد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سردخانه مرغ”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *