سردخانه میوه خشک

میوه خشک یا همان چیپس میوه یکی از تنقلات پرطرفدار و در عین سالم و پر خاصیت است. نگهداری میوه خشک برای زمان طولانی، نیازمند شرایط مناسبی از رطوبت و دما است. به همین دلیل مراکز تولید و پخش میوه خشک برای نگهداری طولانی مدت آن باید از سردخانه مخصوص میوه خشک استفاده کنند. در ادامه به توضیح نکاتی درمورد سرد خانه میوه خشک می‌پردازیم.

استفاده از سردخانه میوه خشک باعث حفظ کیفیت و افزایش مدت زمان نگهداری آن می‌شود.

مزایای نگهداری میوه خشک در سردخانه

کاربرد سردخانه میوه خشک، نگهداری محصولات برای مدت طولانی در جهت افزایش قابلیت فروش آنها و جلوگیری از فاسد شدن و زیان اقتصادی است. از جمله مزایای استفاده از سردخانه نگهداری میوه خشک می‌توان به حفظ طعم طبیعی، حفظ مواد معدنی موجود در محصولات، کاهش فعالیت حشرات و باکتری ها و جلوگیری از سیاه شدن، کپک زدن و فساد محصولات اشاره کرد.

شرایط نگهداری میوه خشک در سردخانه

میوه خشک را می‌توان به یک سال درون سردخانه نگهداری کرد.

نگهداری طولانی مدت از میوه خشک نیازمند شرایط خاص دما و رطوبت است. دمای انجماد میوه خشک به دلیل شکر زیاد موجود در آن، -6 تا -3 درجه سلسیوس است و دمای ذخیره میوه خشک در سردخانه باید از دمای انجماد میوه خشک بیشتر باشد. میزان رطوبت برای نگهداری انواع میوه خشک در سردخانه اهمیت بالایی دارد. زیرا اگر مقدار رطوبت زیاد باشد باعث کپک زدن محصولات و شکرک زدن آنها خواهد شد.

دمای سردخانه میوه خشک باید 0 تا 4 درجه سلسیوس و رطوبت آن باید 50 تا 60 درصد باشد. در این شرایط می‌توان میوه خشک را برای مدت یک سال نگهداری کرد. برای مثال سیب خشک را می‌توان با بسته مقاوم در برابر نفوذ هوا در مکان خشک و خنک تا 6 ماه و به صورت منجمد تا یک سال نگهداری کرد.
تولیدکنندگان میوه خشک از متابی سولفیت سدیم برای خشک کردن میوه ها استفاده می‌کنند که این کار باعث جلوگیری از اکسیداسیون و فساد میوه خشک و مانع از تغییر رنگ آن می‌شود و حساسیت میوه خشک را به رطوبت کاهش می‌دهد. به جای متابی سولفیت سدیم می‌توان از اسید اسکوربیک، آب میوه یا شربت هم استفاده کرد.

بسته بندی میوه خشک تاثیر زیادی بر حفظ کیفیت آن خواهد داشت. استفاده از بسته بندی مقاوم در برابر نفوذ رطوبت -مانند بسته بندی با فویل- حساسیت میوه خشک به میزان رطوبت را کاهش می‌دهد. اگر در هنگام بسته بندی میوه خشک بتوان مقدار اکسیژن را کاهش داد، زمان نگهداری میوه خشک افزایش می‌یابد و از اکسیداسیون و فساد آن جلوگیری می‌شود. برای بسته بندی های کوچک از ایجاد خلا و برای بسته بندی های بزرگ از نیتروژن برای کاهش مقدار اکسیژن استفاده می‌کنند. بهترین حالت بسته بندی این است که مقدار نیتروژن را به 98 درصد برسانیم. همچنین نیتروژن نسبت به کربن اکسید و سایر گازها برای نگهداری میوه خشک بهتر است.
از جمله محصولاتی که در کلداستور می‌توان در کنار میوه خشک نگهداری کرد، آجیل و خشکبار است. همچنین تولیدکنندگان خرما می‌توانند از سردخانه خرما استفاده کنند.

بسته بندی میوه خشک به وسیله ایجاد خلا

قیمت سردخانه میوه خشک

از نکات مهم در هنگام خرید سردخانه میوه خشک توجه به قیمت احداث آن است. ظرفیت و ابعاد مورد نیاز بر هزینه ساخت تاثیر خواهد داشت. برای اطلاع از هزینه ساخت سردخانه دامون می‌توانید به بخش هزینه ساخت سردخانه سایت دامون مراجعه نمایید و یا با کارشناسان دامون تماس بگیرید.

طراحی و ساخت سردخانه میوه خشک

مراحل طراحی و ساخت

مرحله اول ساخت سردخانه میوه خشک، تعبیه سوله ای برای ساخت سردخانه است. ابعاد سوله به ظرفیت مورد نیاز سردخانه بستگی دارد. برای ساخت سوله و تعیین ابعاد آن می‌توانید از راهنمایی کارشناسان دامون کمک بگیرید.

عایق بندی سردخانه یکی از نکات مهم در ساخت سردخانه برای جلوگیری از اتلاف حرارتی است. برای عایق کاری دیواره‌ها، کف و سقف از ساندویچ پنل استفاده می‌شود. در ادامه نیز تجهیزات سرمایشی سردخانه قرار داده می‌شوند. تجهیزات سردخانه میوه خشک مانند تمام سردخانه ها شامل کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و دیگر تجهیزات چرخه تبرید است.

تست و راه اندازی سردخانه آجیل

پس از نصب تجهیزات برودتی و راه اندازی مدار الکتریکی تابلو برق در سوله سردخانه، برای بررسی نهایی و اطمینان از عملکرد درست تمامی اجزای سیکل تبرید، نوبت به تست عملکرد سردخانه میوه ی خشک شده می‌رسد.
این تست‌ها شامل موارد زیادی می‌شود که به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:
  • تست فشار و نشت ‌یابی؛
  • تست عملکرد دیفراست؛
  • تست ثبت دمای نهایی مورد نظر؛
  • بررسی عدم وجود رطوبت در سیکل؛
  • بررسی جهت چرخش فن های اواپراتور و کندانسور و … .
گارانتی و خدمات پس از فروش دامون
بعد از انجام تست های گفته شده و کسب اطمینان از عملکرد صحیح سردخانه ها، زمانِ تحویل پروژه می‌رسد.
هنگام تحویل و نصب سردخانه در محل پروژه، دفترچه های راهنما با هدف آشنایی و سهولت کار به بهره برداران محترم ارائه می‌شود. دفترچه های راهنما شامل موارد زیر است:
  • راهنمای استفاده از سردخانه؛
  • راهنمای استفاده از تابلو برق؛
  • چک لیست نگهداری؛
  • راهنمای عیب یابی سردخانه.
دامون مجموعه سردخانه را به‌مدت ۱۲ ماه گارانتی می‌کند و در شرایطی این دوره گارانتی تا ۲۴ ماه نیز قابل تمدید است. شرکت دامون خدمات پس از فروش را نیز تا ۱۲۰ ماه برای سردخانه های ساخته شده ارائه می‌دهد.
همچنین در صورت بروز مشکل، کارشناسان فنی ما با پشتیبانی ۲۴ ساعته پاسخگو سوالات خریداران محترم خواهند بود.

خرید سردخانه مخصوص میوه خشک

استفاده از سردخانه برای نگهداری طولانی مدت میوه خشک ضروری است. پس از تعیین ظرفیت مورد نیاز سردخانه می‌توانید با کارشناسان دامون تماس بگیرید و برای خرید سردخانه میوه خشک و خرید سردخانه آجیل و خشکبار از راهنمایی آنها استفاده کنید.