سردخانه میوه خشک

میوه خشک یا همان چیپس میوه یکی از تنقلات پرطرفدار و در عین سالم و پر خاصیت است. نگهداری میوه خشک برای زمان طولانی، نیازمند شرایط مناسبی از رطوبت و دما است. به همین دلیل مراکز تولید و پخش میوه خشک برای نگهداری طولانی مدت آن باید از سردخانه مخصوص میوه خشک استفاده کنند. دمای سردخانه میوه خشک باید ۰ تا ۴ درجه سلسیوس و رطوبت آن باید ۵۰ تا ۶۰ درصد باشد. در این شرایط می‌توان میوه خشک را برای مدت یک سال نگهداری کرد.

سردخانه میوه خشک

مزایای نگهداری میوه خشک در سردخانه

کاربرد سردخانه میوه خشک، نگهداری محصولات برای مدت طولانی در جهت افزایش قابلیت فروش آنها و جلوگیری از فاسد شدن و زیان اقتصادی است. از جمله مزایای استفاده از سردخانه نگهداری میوه خشک می‌توان به حفظ طعم طبیعی، حفظ مواد معدنی موجود در محصولات، کاهش فعالیت حشرات و باکتری ها و جلوگیری از سیاه شدن، کپک زدن و فساد محصولات اشاره کرد.

شرایط نگهداری میوه خشک

دمای نگهداری زیر صفر

دمای نگهداری زیر صفر

نگهداری طولانی مدت از میوه خشک نیازمند شرایط خاص دما و رطوبت است. دمای انجماد میوه خشک به دلیل شکر زیاد موجود در آن، -۶ تا -۳ درجه سلسیوس است و دمای ذخیره میوه خشک در سردخانه باید از دمای انجماد میوه خشک بیشتر باشد. میزان رطوبت برای نگهداری انواع میوه خشک در سردخانه اهمیت بالایی دارد. زیرا اگر مقدار رطوبت زیاد باشد باعث کپک زدن محصولات و شکرک زدن آنها خواهد شد.

دمای نگهداری بالای صفر

دمای نگهداری بالای صفر

دمای سردخانه میوه خشک باید ۰ تا ۴ درجه سلسیوس و رطوبت آن باید ۵۰ تا ۶۰ درصد باشد. در این شرایط می‌توان میوه خشک را برای مدت یک سال نگهداری کرد. برای مثال سیب خشک را می‌توان با بسته مقاوم در برابر نفوذ هوا در مکان خشک و خنک تا ۶ ماه و به صورت منجمد تا یک سال نگهداری کرد.

جلوگیری از اکسیداسیون

جلوگیری از اکسیداسیون

تولیدکنندگان میوه خشک از متابی سولفیت سدیم برای خشک کردن میوه ها استفاده می‌کنند که این کار باعث جلوگیری از اکسیداسیون و فساد میوه خشک و مانع از تغییر رنگ آن می‌شود و حساسیت میوه خشک را به رطوبت کاهش می‌دهد. به جای متابی سولفیت سدیم می‌توان از اسید اسکوربیک، آب میوه یا شربت هم استفاده کرد.

بسته بندی

بسته بندی

بسته بندی میوه خشک تاثیر زیادی بر حفظ کیفیت آن خواهد داشت. استفاده از بسته بندی مقاوم در برابر نفوذ رطوبت -مانند بسته بندی با فویل- حساسیت میوه خشک به میزان رطوبت را کاهش می‌دهد. اگر در هنگام بسته بندی میوه خشک بتوان مقدار اکسیژن را کاهش داد، زمان نگهداری میوه خشک افزایش می‌یابد و از اکسیداسیون و فساد آن جلوگیری می‌شود. برای بسته بندی های کوچک از ایجاد خلا و برای بسته بندی های بزرگ از نیتروژن برای کاهش مقدار اکسیژن استفاده می‌کنند. بهترین حالت بسته بندی این است که مقدار نیتروژن را به ۹۸ درصد برسانیم. همچنین نیتروژن نسبت به کربن اکسید و سایر گازها برای نگهداری میوه خشک بهتر است.

قیمت سردخانه میوه خشک

از نکات مهم در هنگام خرید سردخانه میوه خشک توجه به قیمت احداث آن است. ظرفیت و ابعاد مورد نیاز بر هزینه ساخت تاثیر خواهد داشت. برای اطلاع از هزینه ساخت سردخانه دامون می‌توانید به بخش هزینه ساخت سردخانه سایت دامون مراجعه نمایید و یا با کارشناسان دامون تماس بگیرید.

طراحی و ساخت سردخانه مخصوص نگهداری میوه خشک

مرحله اول ساخت سردخانه میوه خشک، تعبیه سوله ای برای ساخت سردخانه است. ابعاد سوله به ظرفیت مورد نیاز سردخانه بستگی دارد. برای ساخت سوله و تعیین ابعاد آن می‌توانید از راهنمایی کارشناسان دامون کمک بگیرید. عایق بندی سردخانه یکی از نکات مهم در ساخت سردخانه برای جلوگیری از اتلاف حرارتی است. برای عایق کاری دیواره‌ها، کف و سقف از ساندویچ پانل استفاده می‌شود. در ادامه نیز تجهیزات سرمایشی سردخانه قرار داده می‌شوند. تجهیزات سردخانه میوه خشک مانند تمام سردخانه ها شامل کمپرسور سردخانه‌ای، اواپراتور، کندانسور و دیگر تجهیزات چرخه تبرید است.

01درخواست خریدار

02محاسبه بار برودتی و ظرفیت سنجی

03انتخاب تجهیزات

04پیشنهاد فنی و مالی

05بازدید از محل

06انعقاد قرارداد

07نصب و اجرا

08تحویل سردخانه

09گارانتی و پشتیبانی

تست و راه اندازی سردخانه آجیل

پس از نصب تجهیزات برودتی و راه اندازی مدار الکتریکی تابلو برق در سردخانه، برای بررسی نهایی و اطمینان از عملکرد درست تمامی اجزای سیکل تبرید، نوبت به تست عملکرد سردخانه میوه ی خشک شده می‌رسد.

شرایط نگهداری میوه خشک

میوه خشک را می‌توان یک سال درون سردخانه نگهداری کرد.

این تست‌ها شامل موارد زیادی می‌شود که به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

  • تست فشار و نشت ‌یابی؛
  • تست عملکرد دیفراست؛
  • تست ثبت دمای نهایی مورد نظر؛
  • بررسی عدم وجود رطوبت در سیکل؛
  • بررسی جهت چرخش فن های اواپراتور و کندانسور و … .

خرید سردخانه میوه خشک شده

خرید

استفاده از سردخانه برای نگهداری طولانی مدت میوه خشک ضروری است. پس از تعیین ظرفیت مورد نیاز سردخانه می‌توانید با کارشناسان دامون تماس بگیرید و برای خرید سردخانه میوه خشک و خرید سردخانه آجیل و خشکبار از راهنمایی آنها استفاده کنید.

گارانتی و خدمات پس از فروش دامون

بعد از انجام تست های گفته شده و کسب اطمینان از عملکرد صحیح سردخانه ها، زمانِ تحویل پروژه می‌رسد.

بسته بندی خلا برای میوه خشک

بسته بندی میوه خشک به وسیله ایجاد خلا

هنگام تحویل و نصب سردخانه در محل پروژه، دفترچه های راهنما با هدف آشنایی و سهولت کار به بهره برداران محترم ارائه می‌شود. دفترچه های راهنما شامل موارد زیر است:

  • راهنمای استفاده از سردخانه؛
  • راهنمای استفاده از تابلو برق؛
  • چک لیست نگهداری؛
  • راهنمای عیب یابی سردخانه.

دامون مجموعه سردخانه را به‌مدت ۱۲ ماه گارانتی می‌کند و در شرایطی این دوره گارانتی تا ۲۴ ماه نیز قابل تمدید است. شرکت دامون خدمات پس از فروش را نیز تا ۱۲۰ ماه برای سردخانه های ساخته شده ارائه می‌دهد.
همچنین در صورت بروز مشکل، کارشناسان فنی ما با پشتیبانی ۲۴ ساعته پاسخگو سوالات خریداران محترم خواهند بود.