سردخانه ۱۰۰۰ تنی

سردخانه ۱۰۰۰ تنی یکی از تناژهای پرکاربرد است که برای نگهداری محصولات فاسدشدنی استفاده می‌شود. با احداث سردخانه هزار تنی می‌توان دما، رطوبت و دیگر شرایط لازم برای نگهداری با کیفیت هر محصول را فراهم کرد. به همین منظور سردخانه هایی همچون سردخانه میوه جات، سردخانه مواد پروتئین، سردخانه‌های دارو، سردخانه محصولات لبنی و … ساخته می‌شود. احداث سردخانه با اهدافی نظیر اجاره سردخانه یا نگهداری محصولات تولیدی یک واحد کشاورزی یا کشتارگاه صورت می‌گیرد.

طراحی و احداث سردخانه 1000 تنی
شرکت مهندسی طرح و ساخت دامون طراح و سازنده سردخانه 1000 تنی زیر صفر و بالای صفر درجه

انواع سردخانه ۱۰۰۰ تنی

سردخانه ۱۰۰۰ تنی کاربردهای متنوعی دارد و از آن به عنوان سردخانه تولیدی، سردخانه ذخیره‌ای، سردخانه توزیعی، سردخانه ترانزیتی و سردخانه اختصاصی استفاده می‌شود. از نظر دمای نگهداری محصولات نیز به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • سردخانه ۱۰۰۰ تنی زیر صفر
 • سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفر

انواع سردخانه ۱۰۰۰ تنی زیر صفر برای نگهداری محصولات منجمد مانند گوشت، مرغ، بستنی و… به کار گرفته می‌شود. انواع سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفر برای نگهداری محصولاتی مانند میوه، مرغ تازه، گل شاخه بریده و … استفاده می‌شود.

همچنین سردخانه های دومداره به صورت ترکیب دو سردخانه بالای صفری و زیر صفری است. ساخت سردخانه دومداره توجیه اقتصادی بیشتری دارد زیرا می‌توان هم از قسمت زیر صفری و هم قسمت بالای صفری استفاده کرد و هم زمان محصولات گوناگون با شرایط نگهداری مختلف را درون سردخانه قرار داد.

هزینه ساخت سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفری

سردخانه بالای صفری برای نگهداری محصولاتی مانند میوه، لبنیات و … مناسب است. در جدول زیر قیمت تجهیزات، عایق کاری و اجرای سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفری آورده شده است:

تجهیزات عایق کاری مهندسی و اجرا
۳۳۵۰۰ ۲۵۷۰۰ ۴۲۰۰

هزینه ساخت سردخانه ۱۰۰۰ تنی زیر صفری

سردخانه زیر صفری برای نگهداری محصولاتی مانند گوشت منجمد، ماهی منجمد و … مناسب است. در جدول زیر قیمت تجهیزات، عایق کاری و اجرای سردخانه ۱۰۰۰ تنی زیر صفری آورده شده است:

تجهیزات عایق کاری مهندسی و اجرا
۳۴۵۰۰ ۲۵۷۰۰ ۴۲۰۰

هزینه ساخت و نگهداری سردخانه دارای مولفه‌های مختلفی است. سوددهی سردخانه یکی از مواردی است که باید پیش از احداث سردخانه حتما به آن توجه کنید. برای دانستن میزان سوددهی سردخانه می‌توانید به طرح توجیهی سردخانه ۱۰۰۰ تنی مراجعه نمایید.

طرح توجیهی سردخانه ۱۰۰۰ تنی

دانلود طرح توجیهی سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالا صفری

دانلود طرح توجیهی سردخانه ۱۰۰۰ تنی زیر صفری

طراحی و ساخت سردخانه هزار تنی

مراحل طراحی و ساخت سردخانه دامون به ترتیب زیر است:

مراحل طراحی و ساخت سردخانه
مراحل ساخت و طراحی سردخانه ۱۰۰۰ تنی

قیمت سردخانه ۱۰۰۰ تنی

هزینه ساخت و بهره‌برداری سردخانه به دو بخش کلی تقسیم می‌شود:

 1. هزینه های اولیه سردخانه
 2. هزینه های جاری سردخانه

هزینه اولیه سردخانه ۱۰۰۰ تنی

همان‌طور که گفته شد، احداث سردخانه می‌تواند با اهدافی مانند اجاره سردخانه یا نگهداری محصولات تولیدی یک واحد صنعتی یا کشاورزی انجام گیرد. هزینه اولیه ساخت سردخانه شامل موارد زیر است:

 • هزینه زمین
 • هزینه ساخت بنا
 • هزینه تجهیزات سردخانه
 • هزینه نصب و و اجرای سردخانه

در ادامه به جزییات این مولفه‌ها می‌پردازیم.

هزینه زمین سردخانه
پس از تعیین هدف احداث سردخانه، زمین مورد نظر و ابعاد آن انتخاب می‌شود. هزینه خرید زمین سردخانه، یکی از مولفه‌های مهم قیمت سردخانه ۱۰۰۰ تنی است. برای انتخاب متراژ زمین باید فضاهای زیر را در نظر گرفت:
 • سالن‌های نگهداری
 • راهروهای ارتباطی
 • آمادگاه
 • اتاق پیش سرد کن
 • موتورخانه
 • اتاق کنترل
 • اتاق ژنراتور
 • اتاق ترانسفورماتور
 • تعمیرگاه و شارژ باتری
 • سکوی تخلیه و بارگیری
همچنین در انتخاب ابعاد زمین باید فضاهایی به پارکینگ، فضای سبز و ساختمان‌های جانبی مانند نگهبانی، سرویس بهداشتی، دفتر و … اختصاص داده شود.
هزینه ساخت بنا

هزینه ساخت بنا شامل هزینه تجهیزات ساختمانی، طراحی فضا، دستمزد و … است. ابعاد بنای مورد نظر با توجه به تناژ محصول و ظرفیت نگهداری آن تعیین می‌شود. برای مثال، ابعاد سردخانه ۱۰۰۰ تنی ۶×۲۰×۴۶ است.

همچنین در تعیین ابعاد زیربنای سردخانه باید علاوه بر فضای مفید نگهداری محصول، راهروهای ارتباطی و محل رفت و آمد وسایل نقلیه و افراد در نظر گرفته شود. راهروبندی مناسب سردخانه باعث استفاده بهینه از فضای سردخانه و در نتیجه افزایش بازدهی خواهد شد.

هزینه تجهیزات سردخانه

تجهیزات سردخانه ۱۰۰۰ تنی شامل لوازم عایق کاری و سرمایشی است. بخش زیادی از هزینه های ساخت سردخانه به تجهیزات آن بستگی دارد.

هزینه تجهیزات عایق کاری

عایق کاری سردخانه شامل عایق کاری کف، سقف و دیواره ها است. برای عایق کاری دیواره ها و سقف از ساندویچ پانل استفاده می‌شود. عایق کاری کف سردخانه به وسیله فوم XPS یا ساندویچ پانل انجام می‌شود. هرچقدر هزینه بیشتری برای عایق کاری سردخانه در نظر گرفته شود و عایق کاری سردخانه با کیفیت بالاتری انجام شود، هزینه های جاری سردخانه مانند هزینه انرژی و استهلاک تجهیزات کاهش می‌یابد. مناسب بودن درب سردخانه یکی از عوامل مهم در کاهش تلفات حرارتی سردخانه است.

هزینه تجهیزات سرمایشی

تجهیزات سرمایشی سردخانه شامل کمپرسور، لوله کشی، شیرآلات، اواپراتور، کندانسور و لوازم جانبی است.
هنگام طراحی سردخانه ابتدا توان مورد نیاز کمپرسور با توجه به بار برودتی سردخانه محاسبه می‌شود. شرایط محیطی محل احداث سردخانه بر بار برودتی محاسبه شده و در نتیجه توان کمپرسور تاثیر خواهد داشت. هر چه دمای محیط بیشتر باشد، اختلاف دمای داخل و خارج سردخانه بیشتر و در نتیجه بار برودتی بیشتر است. دو عامل موثر بر قیمت کمپرسور شامل توان کمپرسور و برند کمپرسور است.

بازه هزینه اواپراتور و کندانسور بسیار گسترده است. هزینه مبدل های حرارتی سردخانه به شرایط آب و هوایی محل احداث سردخانه و شرایط کاری -شامل رفت و آمد نیروی انسانی و محصولات- بستگی دارد.

هزینه نصب و اجرای سردخانه

هزینه نصب و اجرای سردخانه با توجه به ابعاد سردخانه تعیین می‌شود. این هزینه شامل نصب تجهیزات و عایق کاری سردخانه می‌شود.

هزینه های جاری سردخانه

هزینه های جاری سردخانه مربوط به هزینه های نگهداری سردخانه پس از احداث آن است. این هزینه ها شامل بهای انرژی، تعمیرات و نگهداری سردخانه، هزینه سرمایه (شامل هزینه سرمایه ناشی از تورم و افت سرمایه صرف شده در سردخانه)، هزینه فاسد شدن مواد و سایر هزینه های جاری مانند هزینه نیروی انسانی، نظافت، گاز و تلفن، عوارض دولتی و … است.

طراحی مناسب سردخانه و انتخاب تجهیزات مناسب و با راندمان بالا تاثیر زیادی بر کاهش هزینه های جاری سردخانه مانند هزینه انرژی و هزینه تعمیر و نگهداری دارد.

خرید سردخانه ۱۰۰۰ تنی

پیش از خرید یا سفارش ساخت سردخانه هزار تنی باید کاربری سردخانه و محل احداث سردخانه را مشخص کنید. سردخانه با توجه به نوع کاربری در دو دسته زیر صفری و بالای صفری ساخته می‌شود.
از نکات مهم در خرید سردخانه هزار تنی، قیمت آن است. دو عامل موثر بر هزینه تمام شده سردخانه شامل ظرفیت سردخانه وکاربری آن است.

سوالات متداول

هزینه ساخت سردخانه بدون در نظر گرفتن هزینه ساخت سوله، شامل هزینه عایق کاری، تجهیزات سردخانه و مهندسی و اجرای سردخانه است. این هزینه برای سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفری حدود ۶۳ میلیارد ریال است.

هزینه ساخت سردخانه صنعتی ۱۰۰۰ تنی زیر صفری شامل سوله سردخانه، خرید زمین سردخانه، عایق کاری، فضای سبز، انبار و... حدود ۶۴ میلیارد ریال است.

برای احداث سردخانه هزار تنی بالای صفری با در نظر گرفتن فضاهای مورد نیاز برای سکوی بارگیری، فضای سبز، آمادگاه و... حدود ۱۷۰۰ متر مربع زمین باید در اختیار داشت.

ابعاد سوله سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفری با ارتفاع ۶ متر، ۲۰×۴۶ متر مربع در نظر گرفته می‌شود. این سوله شامل چند اتاق برای نگهداری محصولات و راهرو برای رفت و آمد است. معمولاً در هر یک از این اتاق‌ها ۲۵۰ یا ۵۰۰ تن محصول نگهداری می‌شود. در نتیجه برای سردخانه ۱۰۰۰ تنی می‌توان دو اتاق ۵۰۰ تنی در نظر گرفت.

برای هر اتاق سردخانه باید یک مدار سرمایشی جداگانه در نظر گرفت. برای یک اتاق بالای صفری با ظرفیت ۱۷۰ تن، یک مدار سرمایشی با قدرت ۳۰ اسب بخار و برای یک اتاق زیر صفری با ظرفیت ۱۷۰ تن، یک مدار سرمایشی با قدرت ۴۰ اسب بخار مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *