سردخانه مركبات

سردخانه مرکبات یا citrus-cold-store مکانی است که می توان محصولاتی مانند پرتقال، لیمو، نارنگی، گریپ فروت، نارنج و… را جهت افزایش زمان نگهداری و حفظ کیفیت نهایی برای مدت مشخصی تحت شرایط کنترل شده از نظر رطوبت، دما و… نگهداری کرد و در زمان مناسب به بازار عرضه کرد. مرکبات از جمله میوه‌های پر فروش و پر طرفدار هستند که برداشت آنها تنها در زمان خاصی از سال انجام می‌شود.

مزایای اقتصادی نگهداری مرکبات در سردخانه -مانند امکان ذخیره محصولات و فروش آنها در فصل‌هایی که برداشت انجام نمی‌شود- باغداران و توزیع‌کنندگان را ترغیب می‌کند تا برای نگهداری محصولات خود از انبار سرد برای مرکبات استفاده کنند. دمای سردخانه مرکبات به نحوی در نظر گرفته می‌شود که امکان رشد میکروب و قارچ و گندیدگی میوه به حداقل برسد.

سردخانه مرکبات

انواع سردخانه مرکبات

پرتقال

سردخانه پرتقال

کام کوات

سردخانه کام‌کوات

گریپ فروت

سردخانه گریپ فروت

نارنج

سردخانه نارنج

لیمو شیرین

سردخانه لیمو شیرین

لیمو ترش

سردخانه لیمو ترش

نارنگی

سردخانه نارنگی

تنجلو

سردخانه تنجلو

قیمت سردخانه مرکبات

قیمت سردخانه میوه یکی از فاکتورهای اساسی است که در هنگام سفارش ساخت سردخانه باید از آن اطلاع داشته باشید. قیمت سرد خانه مرکبات، تابعی از قیمت تجهیزات آن مانند نوع کمپرسور‌های سردخانه‌ای خواهد بود. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه ساخت سردخانه مرکبات با کارشناسان دامون تماس بگیرید یا به صفحه قیمت انواع سردخانه مراجعه نمایید.

تناژ میوه

مساحت زیر بنا (متر مربع)

بازه قیمت کل (میلیون تومان)

۷

۱۵

۲۰۸ تا ۲۴۲

۱۰

۲۰

۲۳۸ تا ۲۷۷

۱۵

۳۰

۳۰۶ تا ۳۵۶

۲۰

۴۰

۳۵۵ تا ۴۱۳

۳۰

۴۵٫۵

۳۶۲ تا ۴۲۲

۴۰

۶۰

۴۵۰ تا ۵۲۳

۶۰

۸۰

۵۶۰ تا ۶۵۱

۸۰

۱۱۰٫۵

۷۳۰ تا ۸۴۹

۱۰۰

۱۵۰

۸۹۹ تا ۱۰۴۴

۱۵۰

۱۵۰

۱۲۰۲ تا ۱۰۳۳

۱۸۰

۱۸۰

۱۱۹۴ تا ۱۳۸۷

۲۰۰

۲۰۰

۱۵۰۸ تا ۱۷۵۲

۲۵۰

۲۴۰

۱۷۱۹ تا ۱۹۹۸

برداشت و نگهداری مرکبات در سردخانه یا انبار سرد

مرکبات، پس از برداشت و بسته‌بندی برای نگهداری به انبار یا سرد خانه منتقل می‌شود. نگهداری انواع مرکبات در سردخانه، مدت زمان نگهداری آن را افزایش می‌دهد و موجب جلوگیری از خراب شدن میوه‌ها می‌شود.

01برداشت مرکبات

برداشت مرکبات با دست یا به وسیله قیچی مخصوص انجام می‌شود. رنگ پوست میوه لزوما نمی‌تواند رسیده یا نرسیده بودن میوه را به خوبی نشان دهد. میزان رسیدگی مرکبات معمولا بر اساس مجموع مواد محلول در عصاره میوه و مقدار اسیدیته تعیین می‌شود.

02شستشوی میوه

پس از سورتینگ اولیه، میوه‌ها درون یک تانک پر از آب شناور می‌شوند. آب درون تانک معمولا با یک ماده شوینده یا مواد کنترل پوسیدگی مخلوط می‌شود. دستگاه شست‌شوی مرکبات غالبا دارای برس‌هایی برای شست و شوی بهتر است. در نهایت نیز آب بر روی میوه‌ها اسپری می‌شود.

03پلیش زدن

پس از شست و شو، میوه‌ها از زیر فن‌هایی که هوای گرم را به گردش درمی‌آورند، عبور داده می‌شود تا به خوبی خشک شود. سپس پولیش شده، واکس زده شده و مجددا خشک می‌شود. پس از آن، میوه‌‌ها از میزهای درجه‌بندی غلتکی عبور می‌کند.

04بسته بندی

در نهایت، میوه‌ها با دست یا به وسیله تجهیزات مخصوص بسته‌بندی می‌شود. برای افزایش مدت زمان نگهداری، میوه‌ها را به صورت تکی و درون یک پوشش از جنس پلی اتیلن بسته‌بندی می‌کنند. پوشاندن میوه‌ها از گسترش آلودگی‌ میوه‌های آسیب دیده به میوه‌های سالم جلوگیری می‌کند.

05پیش سرد کردن

پیش‌سرد کردن مرکبات، مدت زمان نگهداری آن را افزایش می‌دهد. خنک سازی با آب برای سرد کردن مرکبات پیشنهاد نمی‌شود. روش پیشنهادی برای پیش سرد مرکبات، خنک سازی به وسیله هوای سرد است. بازده سردسازی به به موارد زیر بستگی دارد: نرخ ورود هوای سرد به ازای بار ورودی ( حداقل ۱۴۰۰ لیتر بر ثانیه به ازای هر واگن مرکبات)، رطوبت نسبی هوای ورودی ( حداقل ۹۵٪ )، دمای هوای ورودی

06انتقال به سردخانه

برای نگهداری مناسب‌تر مرکبات می‌توان میان آنها مقوای آغشته به قارچ‌کش قرار داد. مرکبات را می‌توان به صورت طبقاتی یا در جعبه‌های چوبی، پلاستیکی، کارتن‌های مقوایی یا جعبه‌های بزرگ فلزی نگهداری کرد و به سردخانه منقل کرد.

شرایط نگهداری مرکبات در سردخانه

انواع سردخانه مرکبات مانند سردخانه پرتقال، سردخانه لیمو، سردخانه نارنگی، سردخانه گریپ فروت، سردخانه نارنج و… برای نگهداری طولانی مدت میوه‌ها احداث می‌شود. همچنین اگر میوه‌ها پیش از انتقال به سالن نگهداری اصلی پیش‌سرد شود، مدت زمان نگهداری آنها افزایش می‌یابد.

مرکبات به سرعت رطوبت خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل، رطوبت نسبی سردخانه مرکبات باید زیاد و در حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد باشد. مرکبات پس از چیده شدن، به مقدار کمی اتلین تولید کرده و تنفس می‌کند. اما وجود کربن‌دی‌اکسید و اتیلن درون سردخانه بر حفظ کیفیت آنها تاثیر خواهد داشت. در نتیجه، تازه کردن هوا و کنترل اتمسفر درون سردخانه، مدت زمان نگهداری میوه را افزایش می‌دهد.

نام میوه دمای نگهداری (درجه سلسیوس) رطوبت نسبی (درصد) مدت زمان نگهداری کنترل اتمسفر
پرتقال کالاموندین یا زینتی 9 تا 10 90 2 هفته
گریپ فروت (مناطق خشک) 14 تا 15 85 تا 90 6 تا 8 هفته 3 تا 10 درصد اکسیژن و 5 تا 10 درصد کربن‌دی‌اکسید
گریپ فروت (مناطق مرطوب) 10 تا 15 85 تا 90 6 تا 8 هفته 3 تا 10 درصد اکسیژن و 5 تا 10 درصد کربن‌دی‌اکسید
کومکوات 4 90 تا 95 2 تا 4 هفته
لیمو سنگی (شیرازی) 10 تا 13 85 تا 90 1 تا 6 ماه 5 تا 10 درصد اکسیژن و 0 تا 10 درصد کربن‌دی‌اکسید
لیمو سنگی (شیرازی) 0 تا 4 85 تا 90 کمتر از یک ماه 5 تا 10 درصد اکسیژن و 0 تا 10 درصد کربن‌دی‌اکسید
لیمو جهرمی 9 تا 10 85 تا 90 6 تا 8 هفته 5 تا 10 درصد اکسیژن و 0 تا 10 درصد کربن‌دی‌اکسید
پرتقال (مناطق خشک) 3 تا 9 85 تا 90 3 تا 8 هفته 5 تا 10 درصد اکسیژن و 0 تا 10 درصد کربن‌دی‌اکسید
پرتقال (مناطق مرطوب) 0 تا 2 85 تا 90 8 تا 12 هفته 5 تا 10 درصد اکسیژن و 0 تا 5 درصد کربن‌دی‌اکسید
پرتقال خونی 4 تا 7 90 تا 95 3 تا 8 هفته 5 تا 10 درصد اکسیژن و 0 تا 5 درصد کربن‌دی‌اکسید
نارنج 10 85 تا 90 12 هفته
تنجلو 7 تا 10 85 تا 95
نارنگی 4 تا 7 90 تا 95 2 تا 4 هفته

ساخت سردخانه جهت نگهداری انواع مرکبات

پیش از سفارش انواع سردخانه، باید ظرفیت مورد نیاز و محل قرارگیری سردخانه را مشخص نمایید. برای ساخت سردخانه مرکبات باید سوله‌ای از پیش ساخته شده در اختیار داشته باشید.

طراحی سردخانه مرکبات با توجه به ظرفیت نگهداری و مکان احداث سرد خانه انجام می‌شود. تجهیزات سردخانه مرکبات شامل تجهیزات سرمایشی و تجهیزات عایق‌کاری است. عایق کاری دیواره‌ها و سقف سردخانه با استفاده از ساندویچ پانل انجام می‌شود. برای عایق کاری کف سردخانه، باید کف سازی انجام شود. تجهیزات سرمایشی سردخانه شامل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و… است. برای اطلاع بیشتر از چگونگی ساخت سردخانه دامون می‌توانید به صفحه طراحی و ساخت سردخانه مراجعه کنید.

خرید سردخانه مرکبات

اگر فروشنده یا باغدار هستید، برای نگهداری محصول مرکبات خود نیاز به سردخانه یا انبار سرد خواهید داشت. شما می‌توانید برای اطلاع از شرایط خرید یا فروش سردخانه مرکبات، با کارشناسان دامون تماس بگیرید و با آنها مشورت نمایید.

پروژه‌های دامون

دیـــدگـاه خـود را بـه اشــتراک گــذاریــد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سردخانه مركبات”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *