سردخانه مرکبات

سردخانه مرکبات یا citrus-cold-store مکانی است که می توان محصولاتی مانند پرتقال، لیمو، نارنگی، گریپ فروت، نارنج و … را جهت افزایش زمان نگهداری و حفظ کیفیت نهایی به مدت مشخصی تحت شرایط کنترل شده از نظر رطوبت، دما و … نگهداری کرد و در زمان مناسب به بازار عرضه کرد. مرکبات از جمله میوه‌های پر فروش و پر طرفدار هستند که برداشت آنها تنها در زمان خاصی از سال انجام می‌شود.

مزایای اقتصادی نگهداری مرکبات در سردخانه مانند امکان ذخیره محصولات و فروش آنها در فصل‌هایی که برداشت انجام نمی‌شود، باغداران و توزیع‌کنندگان را ترغیب می‌کند تا برای نگهداری محصولات خود از انبار سرد برای مرکبات استفاده کنند. دمای سردخانه مرکبات به نحوی در نظر گرفته می‌شود که امکان رشد میکروب و قارچ و گندیدگی میوه به حداقل برسد. در ادامه، نکاتی درباره سردخانه مرکبات دامون آورده شده است.

سردخانه مخصوص نگهداری مرکبات چیست
نگهداری مرکبات در سردخانه، سرعت گسترش آلودگی‌ها و میکروب‌ها را کاهش می‌دهد.

ساخت سردخانه جهت نگهداری انواع مرکبات

پیش از سفارش احداث سردخانه مرکبات، باید ظرفیت مورد نیاز و محل قرارگیری سردخانه را مشخص نمایید. برای ساخت سردخانه مرکبات باید سوله‌ای از پیش ساخته شده در اختیار داشته باشید.
طراحی سردخانه مرکبات با توجه به ظرفیت نگهداری و مکان احداث سرد خانه انجام می‌شود. تجهیزات سردخانه مرکبات شامل تجهیزات سرمایشی و تجهیزات عایق‌کاری است. عایق کاری دیواره‌ها و سقف سردخانه با استفاده از ساندویچ پانل انجام می‌شود. برای عایق کاری کف سردخانه، باید کف سازی انجام شود. تجهیزات سرمایشی سردخانه شامل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و… است. برای اطلاع بیشتر از چگونگی ساخت سردخانه دامون می‌توانید به صفحه طراحی و ساخت سردخانه مراجعه کنید.

برداشت و نگهداری مرکبات در سردخانه یا انبار

مرکبات، پس از برداشت و بسته‌بندی برای نگهداری به انبار یا سرد خانه منتقل می‌شود. نگهداری انواع مرکبات در سردخانه، مدت زمان نگهداری آن را افزایش می‌دهد و موجب جلوگیری از خراب شدن میوه‌ها می‌شود.

برداشت مرکبات

برداشت مرکبات با دست یا به وسیله قیچی مخصوص انجام می‌شود. رنگ پوست میوه لزوما نمی‌تواند رسیده یا نرسیده بودن میوه را به خوبی نشان دهد. میزان رسیدگی مرکبات معمولا بر اساس مجموع مواد محلول در عصاره میوه و مقدار اسیدیته تعیین می‌شود. هر اندازه میوه برای مدت طولانی‌تری روی درخت باقی بماند، مدت زمان نگهداری پس از چیدن آن کاهش می‌یابد. میوه‌هایی که قرار است نگهداری شوند باید تمیز، سفت و بدون لکه یا عیب باشند.

پس از سورتینگ اولیه، میوه‌ها درون یک تانک پر از آب شناور می‌شوند. آب درون تانک معمولا با یک ماده شوینده یا مواد کنترل پوسیدگی مخلوط می‌شود. دستگاه شست‌شوی مرکبات غالبا دارای برس‌هایی برای شست و شوی بهتر است. در نهایت نیز آب بر روی میوه‌ها اسپری می‌شود.

شستشوی مرکبات به منظور از بین بردن میکروب ها قبل از ورود به سردخانه
مرکبات پس از برداشت شسته می‌شوند تا با از بین رفتن آلودگی‌ها، مدت زمان نگهداری افزایش یابد.

پس از شست و شو، میوه‌ها از زیر فن‌هایی که هوای گرم را به گردش درمی‌آورند، عبور داده می‌شود تا به خوبی خشک شود. سپس پولیش شده، واکس زده شده و مجددا خشک می‌شود. پس از آن، میوه‌‌ها از میزهای درجه‌بندی غلتکی عبور می‌کند.

دستگاه سورتینگ مرکبات قبل از ورود مرکبات به سردخانه
به وسیله میزهای درجه بندی غلتکی می‌توان میوه‌های با اندازه مناسب را جدا کرد.

در نهایت، میوه‌ها با دست یا به وسیله تجهیزات مخصوص بسته‌بندی می‌شود. برای افزایش مدت زمان نگهداری، میوه‌ها را به صورت تکی و درون یک پوشش از جنس پلی اتیلن بسته‌بندی می‌کنند. پوشاندن میوه‌ها از گسترش آلودگی‌ میوه‌های آسیب دیده به میوه‌های سالم جلوگیری می‌کند.

چیدمان مرکبات با دست

چیدن مرکبات به وسیله تجهیزات مخصوص

در ادامه برای نگهداری مناسب‌تر مرکبات می‌توان میان آنها مقوای آغشته به قارچ‌کش قرار داد. مرکبات را می‌توان به صورت طبقاتی یا در جعبه‌های چوبی، پلاستیکی، کارتن‌های مقوایی یا جعبه‌های بزرگ فلزی نگهداری کرد.

نگداری مرکبات در جعبه های چوبی، پلاستیکی و کارتنی
برای بسته‌بندی مناسب مرکبات، از جعبه‌های چوبی، پلاستیکی یا مقوایی استفاده می‌کنند.

شرایط نگهداری مرکبات در سردخانه

انواع سردخانه مرکبات مانند سردخانه پرتقال، سردخانه لیمو، سردخانه نارنگی، سردخانه گریپ فروت، سردخانه نارنج و… برای نگهداری طولانی مدت میوه‌ها احداث می‌شود. همچنین اگر میوه‌ها پیش از انتقال به سالن نگهداری اصلی پیش‌سرد شود، مدت زمان نگهداری آنها افزایش می‌یابد.

مرکبات به سرعت رطوبت خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل، رطوبت نسبی سردخانه مرکبات باید زیاد و در حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد باشد. مرکبات پس از چیده شدن، به مقدار کمی اتلین تولید کرده و تنفس می‌کند. اما وجود کربن‌دی‌اکسید و اتیلن درون سردخانه بر حفظ کیفیت آنها تاثیر خواهد داشت. در نتیجه، تازه کردن هوا و کنترل اتمسفر درون سردخانه، مدت زمان نگهداری میوه را افزایش می‌دهد.

مرکبات را باید در چه شرایطی در سردخانه نگهداری کرد
پایین بودن مقدار رطوبت سردخانه مرکبات، موجب می‌شود تا میوه‌ها رطوبت خود را از بدهد.

در جدول زیر، شرایط نگهداری مرکبات درون سردخانه آورده شده است.

نام میوه دمای نگهداری (درجه سلسیوس) رطوبت نسبی (درصد) مدت زمان نگهداری کنترل اتمسفر
پرتقال کالاموندین یا زینتی ۹ تا ۱۰ ۹۰ ۲ هفته
گریپ فروت (مناطق خشک) ۱۴ تا ۱۵ ۸۵ تا ۹۰ ۶ تا ۸ هفته ۳ تا ۱۰ درصد اکسیژن و ۵ تا ۱۰ درصد کربن دی اکسید
گریپ فروت (مناطق مرطوب) ۱۰ تا ۱۵ ۸۵ تا ۹۰ ۶ تا ۸ هفته ۳ تا ۱۰ درصد اکسیژن و ۵ تا ۱۰ درصد کربن دی اکسید
کومکوات ۴ ۹۰ تا ۹۵ ۲ تا ۴ هفته
لیمو سنگی (شیرازی) ۱۰ تا ۱۳ ۸۵ تا ۹۰ ۱ تا ۶ ماه ۵ تا ۱۰ درصد اکسیژن و ۰ تا ۱۰ درصد کربن دی اکسید
لیمو سنگی (شیرازی) ۰ تا ۴ ۸۵ تا ۹۰ کمتر از یک ماه ۵ تا ۱۰ درصد اکسیژن و ۰ تا ۱۰ درصد کربن دی اکسید
لیمو جهرمی ۹ تا ۱۰ ۸۵ تا ۹۰ ۶ تا ۸ هفته ۵ تا ۱۰ درصد اکسیژن و ۰ تا ۱۰ درصد کربن دی اکسید
پرتقال (مناطق خشک) ۳ تا ۹ ۸۵ تا ۹۰ ۳ تا ۸ هفته ۵ تا ۱۰ درصد اکسیژن و ۰ تا ۱۰ درصد کربن دی اکسید
پرتقال (مناطق مرطوب) ۰ تا ۲ ۸۵ تا ۹۰ ۸ تا ۱۲ هفته ۵ تا ۱۰ درصد اکسیژن و ۰ تا ۵ درصد کربن دی اکسید
پرتقال خونی ۴ تا ۷ ۹۰ تا ۹۵ ۳ تا ۸ هفته ۵ تا ۱۰ درصد اکسیژن و ۰ تا ۵ درصد کربن دی اکسید
نارنج ۱۰ ۸۵ تا ۹۰ ۱۲ هفته
تنجلو ۷ تا ۱۰ ۸۵ تا ۹۵
نارنگی ۴ تا ۷ ۹۰ تا ۹۵ ۲ تا ۴ هفته

پیش سرد کردن مرکبات

پیش‌سرد کردن مرکبات، مدت زمان نگهداری آن را افزایش می‌دهد. خنک سازی با آب برای سرد کردن مرکبات پیشنهاد نمی‌شود. روش پیشنهادی برای پیش سرد مرکبات، خنک سازی به وسیله هوای سرد است. بازده سردسازی به به موارد زیر بستگی دارد:
  • نرخ ورود هوای سرد به ازای بار ورودی ( حداقل ۱۴۰۰ لیتر بر ثانیه به ازای هر واگن مرکبات)
  • رطوبت نسبی هوای ورودی ( حداقل ۹۵٪ )
  • دمای هوای ورودی

خرید سرد خانه مرکبات

اگر فروشنده یا باغدار هستید، برای نگهداری محصول مرکبات خود نیاز به سردخانه یا انبار سرد خواهید داشت. شما می‌توانید برای اطلاع از شرایط خرید یا فروش سردخانه مرکبات، با کارشناسان دامون تماس بگیرید و با آنها مشورت نمایید.

جدول قیمت سردخانه مرکبات

قیمت سردخانه میوه یکی از فاکتورهای اساسی است که در هنگام سفارش ساخت سردخانه باید از آن اطلاع داشته باشید. قیمت سرد خانه مرکبات، تابعی از قیمت تجهیزات آن مانند نوع کمپرسور‌های سردخانه‌ای خواهد بود. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه ساخت سردخانه مرکبات با کارشناسان دامون تماس بگیرید یا به صفحه قیمت انواع سردخانه مراجعه نمایید.

 

آپدیت لیست قیمت سردخانه مرکبات در تاریخ ۱۴۰۲/۲/۲۰

تناژ میوه مساحت زیر بنا (متر مربع) بازه قیمت کل (میلیون تومان)
۷ ۱۵ ۱۹۸ تا ۲۲۹
۱۰ ۲۰ ۲۲۳ تا ۲۵۹
۱۵ ۳۰ ۲۸۶ تا ۳۳۲
۲۰ ۴۰ ۳۳۷ تا ۳۹۱
۳۰ ۴۵.۵ ۳۴۱ تا ۳۹۷
۴۰ ۶۰ ۴۱۲ تا ۴۸۰
۶۰ ۶۰ ۵۱۸ تا ۶۰۲
۸۰ ۹۶ ۶۷۵ تا ۸۷۵
۱۰۰ ۱۵۰ ۸۳۶ تا ۹۷۲
۱۵۰ ۱۵۰ ۹۶۳ تا ۱۱۹
۱۸۰ ۱۸۰ ۱۱۱۴ تا ۱۲۹۴
۲۰۰ ۲۰۰ ۱۴۱۲ تا ۱۶۴۱
۲۵۰ ۲۴۰ ۱۶۱۲ تا ۱۸۷۴

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *