سردخانه پیش سرد

سردخانه پیش سرد یا همان پری کولینگ نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای در فرآیند نگهداری و عرضه‌ی محصولات فاسد شدنی دارد. به همین دلیل نیز در صنایع مختلف غذایی، دامی، دارویی و … از اتاق پیش سرد استفاده می‌شود. هدف اصلی از به‌کارگیری سردخانه پیش سرد تقریباً یکسان است اما طراحی و ساخت سردخانه پیش سرد براساس نوع محصول و صنعت، متنوع و متفاوت است. برای خرید سردخانه پیش سرد ملاحظات ویژه‌ای وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها پرداخته می‌شود.

سردخانه پیش سرد

سردخانه پیش سرد چیست؟

قبل از ذخیره‌سازی، جابجایی و فرآوری محصولات فاسدشدنی -مانند میوه، سبزی و گوشت و گل شاخه بریده- باید حرارت محسوس آن‌ها را کاهش داد. در این مرحله که به آن پیش سردسازی گفته می‌شود، تغییر فاز اتفاق نمی‌افتد و محصولات فقط به نقطه انجمادشان نزدیک می‌شوند. پیش سردسازی لازمه‌ی اصلی تولید محصولات باکیفیت است و نباید آن را از زنجیره تولید حذف کرد. در واقع با این روش مطمئن می‌شویم که فعالیت آنزیمی و تنفسی محصولاتمان کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه فساد و پلاسیدگی به تاخیر می‌افتد و تازگی و طراوت حفظ می‌شود. چنین محصولاتی عمری طولانی‌تر و کیفیتی بالاتر دارند و می‌توان آن‌ها را در بازارهای جهانی عرضه کرد.

نقش پیش سرد در زنجیره تولید و عرضه

پیش سردسازی نقش مهمی در زنجیره سرد انواع محصولات دارد.

پیش سردسازی در صنایع دامی نقشی بیش از ارتقاء کیفیت و ایجاد مزیت رقابتی دارد و یک ضرورت بهداشتی به حساب می‌آید. یعنی بدون آن نمی‌توان محصول گوشتی استاندارد و دارای مجوز تولید کرد؛ زیرا براساس پژوهش‌های صورت گرفته، نگهداری محصولات دامی در سردخانه پیش سرد از بروز بیماری‌های خطرناکی مانند تب کریمه کنگو جلوگیری ‌می‌کند و حافظ بهداشت عمومی است.

انواع سردخانه پیش سرد

سردخانه پیش سرد میوه و سبزی

می‌دانیم که فعالیت تنفسی میوه‌ها و سبزیجات پس از برداشت همچنان ادامه دارد و همین باعث پلاسیدگی و هدررفت محصولات می‌شود. یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش ضایعات محصولات کشاورزی استفاده از اتاق پیش سرد میوه است. مهندسان برای طراحی و ساخت سردخانه پیش سرد محصولات کشاورزی موارد زیر را در نظر می‌گیرند:
 • شکل محصولات؛
 • نوع چیدمان محصولات؛
 • دمای محیط در زمان برداشت؛
 • وضعیت محصول در زمان برداشت (رسیده یا نارس).
اتاق پیش سرد میوه

سردخانه پیش سرد گوشت

احداث سردخانه کشتارگاهی یکی از الزامات اصلی تولید و عرضه انواع محصولات دامی است. خنک سازی گوشت از شیوع بیماری‌های خطرناک جلوگیری و طعم و بافت گوشت را حفظ می‌کند. مدت زمان خنک سازی گوشت بستگی به روش انتخابی و وزن و اندازه لاشه‌ها دارد. در برخی از روش‌ها، گوشت باید تا ۴۸ ساعت خنک شود و پس از آن وارد سردخانه گوشت و پروتئین شود. خنک سازی گوشت با هوا، رایج‌ترین روش است و برای اجرای دقیق آن باید به نکات زیر توجه کرد:
 • نقطه انجماد محصول دامی؛
 • سرعت هوا؛
 • چیدمان اصولی لاشه‌ها؛
 • تعیین دقیق ظرفیت تبرید.
سازمان دامپزشکی درمورد نکات بالا، الزامات را تعین کرده است و دامداران و سازندگان سردخانه باید بر همان اساس اقدام کنند. شرکت مهندسی دامون در طراحی و اجرای ظرفیت‌های مختلف اتاق پیش سرد کشتارگاه صنعتی متخصص است و می‌تواند پاسخگوی نیازهای مختلف باشد.
سردخانه پیش سرد کشتارگاه

روش‌های پیش سرد سازی

خرید سردخانه پیش سرد معمولاً براساس نوع محصول (میوه، گل و گوشت و ..) صورت می‌گیرد اما اگر بخواهیم تفکیک دقیق‌تری انجام دهیم باید از ۴ نوع روش پیش سرد سازی یا همان خنک سازی نام ببریم. در هر کدام از این روش‌ها، گرمای محصولات به آب یا هوا یا یخ منتقل می‌شود. مدت زمان پیش سردسازی در هر روش متفاوت است و باید با توجه به نوع محصول و ویژگی‌های خاص آن انتخاب شود.

 • خنک سازی با آب(هیدروکولینگ)؛
 • خنک سازی با خلا؛
 • خنک سازی با هوا؛
 • خنک سازی با یخ.

چرا حذف پیش سرد سازی اشتباه است؟

یکی از اشتباهات رایج باغداران و کشاورزان حذف فرآیند پیش سرد سازی است. در واقع برخی تصور می‌کنند که فرآیند کاهش دما در هنگام انتقال محصولات با ماشین‌های یخچال‌دار یا قرار دادن آن‌ها در سایه انجام می‌شود و دیگر نیازی به پیش سردسازی نیست اما پیش سردسازی یک فرآیند مجزا است و به تجهیزات ویژه‌ای نیاز دارد و طراحی آن حتما باید براساس محاسبات فنی صورت بگیرد. در واقع، ظرفیت تبرید و میزان جریان هوا در اتاق پیش سرد یک محصول با اتاقی که در آن ذخیره و انبار می‌شود متفاوت است و نمی‌توان این دو را به جای یکدیگر استفاده کرد.
با این حال، همه‌ی میوه‌ها و سبزیجات به سردخانه پیش سرد نیاز ندارند. این سردخانه برای خنک سازی محصولاتی توصیه می‌شود که سریع خراب می‌شوند. در ادامه میوه‌ها و سبزیجات را براساس نوع نیازشان به سردخانه پیش سرد تقسیم بندی کرده‌ایم:
نیاز شدید به سردخانه پیش سرد نیازمند سردخانه پیش سرد بی‌نیاز از سردخانه پیش سرد
انواع آلو (زردالو و..)

میوه‌‌های گرمسیری

میوه‌های نیمه گرمسیری

انواع توت

هلو و شلیل

گیلاس

انگور

مرکبات

مارچوبه

گوجه فرنگی رسیده

کلم بروکلی

ذرت شیرین

طالبی

سبزیجات برگ‌دار

هویج

تربچه

سیب زمینی

گوجه فرنگی سبز کال

موز

کدو حلوایی

کدو تنبل

برای خنک سازی میوه و سبزیجات باید حتماً به شرایط دمایی آن‌ها توجه شود و هر نوع میوه یا سبزی به صورت جداگانه پیش سرد شود. همچنین اگر دمای محیطی میوه‌های بی‌نیاز به سردخانه پیش سرد در زمان برداشت بالا باشد، آن‌ها نیز باید فرآیند پیش سرد سازی را طی کنند.

فواید پیش سرد سازی

اتاق پیش سرد بیشتر در کشتارگاه‌ها دیده می‌شود اما اگر تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و گل شاخه بریده نیز با مزایای راه اندازی سردخانه پیش سرد آشنا شوند، در ساخت آن تردید نمی‌کنند. مهم‌ترین مزیت پیش سرد کردن محصولات، حفظ کیفیت آن‌ها است اما اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح دهیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کاهش سرعت تنفس و تعریق محصولات؛
 • کاهش تخریب آنزیمی محصولات؛
 • کاهش چشمگیر حجم ضایعات؛
 • کاهش تولید گاز اتیلن؛
 • افزایش طول عمر مفید محصولات؛
 • جلوگیری از رشد میکروبی و قارچی.

هزینه‌های پیش‌سردسازی از فواید آن کم‌تر است و به همین دلیل نیز ساخت و راه‌اندازی آن به عنوان اقدامی هوشمندانه و پرسود توصیه می‌شود. برای پیش سرد کردن محصولات فاسد شدنی می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در ادامه توضیح داده می‌شود.

چرا کیفیت سردخانه های دامون ممتاز است؟

تیم فنی دامون از بهترین‌ها تشکیل شده و محاسبات نیز دقیق و علمی است. علاوه بر این، از بهترین مواد مصرفی در سردخانه استفاده می‌کند تا هزینه نگهداری و تعمیر نیز کاهش پیدا کند. به همین دلیل نیز عمر و عملکرد کلد‌استور دامون تضمین شده است. اگر ساخت سردخانه را به افراد غیرمتخصص بسپارید باید منتظر بروز خرابی باشید. نکات ظریفی در انتخاب تجهیزات وجود دارد که عمر سیستم را کاهش می‌دهد، مثلاً:

استفاده از روغن کمپرسور اصل
تضمین استفاده از روغن اصل

اگر روغن کمپرسور تقلبی باشد یا مناسب با کمپرسور نباشد، کیفیت روغن‌کاری به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و عمر مفید قطعات کم می‌شود.

استفاده از سیم جوش مناسب
استفاده از سیم جوش مناسب

از سیم جوش نقره ۳ درصد برای اتصالات مسی و نقره ۳۰ درصد برای اتصلات برنجی استفاده می‌شود.

استفاده از مهره های باکیفیت
استفاده از مهره‌های با کیفیت

مهره‌های شیر آلات در صورتی که بی کیفیت باشند، باعث ایجاد نشتی مکرر و آسیب دیدن کمپرسور می‌شوند.

گاز مبرد معتبر
استفاده از گاز مبرد معتبر

دامون از گاز مبرد اصل و با کیفیت در راه‌اندازی سردخانه استفاده می‌کند.

روغن کمپرسور معتبر
شارژ روغن متناسب با گاز و کمپرسور

توجه به تناسب گازمورد استفاده در مدار و روغن استفاده شده، یکی از نکات مهم است.

لوله های ضخیم
استفاده از لوله های با ضخامت بالا

این کار برای جلوگیری از نشتی سیستم نقش مهمی را ایفا می‌کند.

کابل ضخیم
استفاده از کابل با کیفیت

انتخاب کابل با ضخامت مناسب برای کاهش افت ولتاژ در سیم و افزایش عمر کمپرسور و فن ها انجام می‌شود.

عایق کاری لوله ها
عایق کاری لوله‌ها

انجام عایق‌کاری مناسب سیستم پایپینگ با استفاده از برندهای معتبر تاثیر مثبتی در کاهش مصرف انرژی دارد.

پروژه‌های دامون

نظرات مشتریان

آرمن گوشت
مدیرعامل

از همکاری با شرکت دامون رضایت داریم و کیفیت طراحی و ساخت سردخانه خوب بوده است. در موارد نیاز به خدمات پس از فروش، دامون در کنار ما بود.

جنرال مکانیک
واحد پروژه

تحویل پروژه زودتر از زمان توافق شده بود و تا به حال ایراد فنی در استفاده از سردخانه مشاهده نشده است. کارشناسان دامون بعد از راه‌اندازی پیگیر وضعیت کارکرد سردخانه بودند.

سازه پویش
واحد بازرگانی

با توجه به سابقه و تجاربی که در همکاری با شرکت‌های مختلف داشتیم، همکاری با دامون را خیلی خوب ارزیابی می‌کنیم. زمان‌بندی انجام پروژه و قیمت پیشنهادی رضایت بخش بود.

قارچ نمونه
مدیر پروژه

دامون پروژه را کاملا مطابق زمان‌بندی انجام شده تحویل داد. سردخانه در اصل برای کاربرد بالای صفر طراحی شده بود ولی با همکاری دامون توانستیم با تغییراتی آن را برای زیر صفر هم استفاده کنیم.

گارانتی و خدمات پس از فروش سردخانه

گارانتی

گارانتی سردخانه

دامون مجموعه سرد خانه را به‌مدت ۱۲ ماه گارانتی می‌کند و این گارنتی تا ۲۴ ماه نیز قابل تمدید است.

بازدید های دوره ای از سردخانه های ساخت دامون

بازدید دوره‌ای

برای رفع نگرانی‌های خریداران در مدت زمان ۱۲ ماهه گارانتی، دو بازدید دوره‌ای انجام می‌گیرد تا اگر نیازی به سرویس‌دهی و مشاوره وجود داشته باشد، آن‌ها را به بهترین شکل برطرف کند تا از ایجاد خرابی و هزینه‌های سنگین جلوگیری شود.

خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش

خرید سردخانه نقطه‌ی پایان ارتباط با ما نیست؛ ۱۲۰ ماه پس از خرید سردخانه همچنان می‌توانید از خدمات پس از فروش و پشتیبانی ۲۴ ساعته استفاده کنید.

استانداردهای سردخانه

تیم مشاوره و فروش سردخانه

مصلحی کارشناس مشاوره و فروش ساخت سردخانه دامون
آقای سجاد مصلحی
کارشناس ارشد فروش
روزبهانی کارشناس طراحی و ساخت سردخانه دامون
خانم ویدا روزبهانی
مدیر فروش
سبحانی کارشناس فروش و مشاوره سردخانه دامون
خانم سارونه سبحانی
کارشناس فروش

طراحی و ساخت پیش سرد

مهندسان دامون انواع اتاق پیش سرد را براساس نوع محصول و نیاز مشتریان طراحی و اجرا می‌کنند. به همین دلیل نیز تعیین دقیق قیمت اتاق پیش سرد ممکن نیست و براساس تجهیزات اتاق پیش سرد و ابعاد آن متفاوت است.

01درخواست خریدار
02محاسبه بار برودتی و ظرفیت سنجی
03انتخاب تجهیزات
04پیشنهاد فنی و مالی دامون
05بازدید از محل
06انعقاد قرارداد
07نصب و اجرا
08تحویل سردخانه
09گارانتی 12 ماهه و پشتیبانی

قیمت سردخانه پیش سرد چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت سردخانه یکی از سوالات پرتکرار است اما نمی‌توان جواب سرراست و قاطعی به آن داد. هزینه ساخت براساس ۴ مورد تعیین می‌شود اما با رعایت برخی نکات می‌توان هزینه سردخانه را کاهش داد و کیفیت را نیز همچنان حفظ کرد.

ابعاد سردخانه

ابعاد سردخانه

هر قدر سردخانه کوچک‌تر باشد، هزینه‌های عایق بندی، قفسه بندی و آماده‌سازی آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

نوع دما

نوع سردخانه (بالای صفر یا زیر صفر)

احداث سردخانه زیر صفری گران‌تر از احداث سردخانه بالای صفری است. زیرا تجهیزات سردخانه زیر صفری و نوع عایق بندی آن متفاوت است.

تجهیزات و لوازم

تجهیزات و لوازم سردخانه

برندهای مختلف تجهیزات سرمایشی در بازار ایران موجود است و خریداران می‌توانند با انتخاب برندهای ارزان‌تر در هزینه‌های سردخانه صرفه‌جویی کنند.

سیستم سردخانه

نوع سیستم سردخانه

سیستم فریونی به دو صورت رک یا یونیتی اجرا می‌شود که هزینه آن‌ها با یکدیگر یکسان نیست و سیستم مرکزی رک گران‌تر است.

دیـــدگـاه خـود را بـه اشــتراک گــذاریــد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سردخانه پیش سرد”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *