اتاق پیش سرد کشتارگاه

وجود اتاق پیش سرد کشتارگاه صنعتی دام، برای پیشگیری از شیوع بیماری‌های احتمالی مانند تب کریمه کنگو، اهمیت زیادی دارد. همچنین به‌وسیله‌ی ایجاد سرما و فراهم کردن اتاق پیش سرد، می‌توان از فعالیت باکتری‌ها که موجب کهنه شدن بافت ماهیچه‌ای و تغییر طعم گوشت می‌شود، فاسد شدن سریع گوشت و آلوده شدن گوشت در مراحل بعد از ذبح دام در کشتارگاه، افت وزن لاشه و تغییر رنگ آن، جلوگیری کرد.

اتاق پیش سرد کشتارگاه صنعتی دام

تجهیزات اتاق پیش سرد کشتارگاه صنعتی دام

روش‌های مختلفی برای خنک سازی در اتاق پیش سرد استفاده می‌شود که خنک سازی هوایی معمول‌ترین آن است. این سیستم خنک کاری هوایی بایستی دارای دمای هوای پایین، سرعت هوای زیاد، رطوبت نسبی بالا و ظرفیت تبرید زیاد باشد.

تجهیزات مورد استفاده در این اتاق شامل سیستم سردخانه مانند کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و همچنین ریل و قلاب برای نگهداری لاشه می‌باشد. با تکنولوژی امروزی، زمان رسیدن به این دما بین 16 تا 24 ساعت برای لاشه‌های کوچک و تا 48 ساعت برای لاشه بزرگ است.

شرایط نگهداری لاشه در سردخانه کشتارگاه صنعتی دام

دمای هوا باید نزدیک صفر درجه سانتیگراد بوده و از منفی یک درجه کمتر نشود زیرا باعث یخ زدگی گوشت می‌شود. سرعت هوا در فضای خالی اتاق پیش سرد بین 0.75 تا 1.5 متر بر ثانیه است اما سرعت هوا بین لاشه‌ها بیشتر خواهد بود. افزایش سرعت هوا، زمان سرد سازی را کاهش می‌دهد ولی در عوض می‌تواند مصرف انرژی را افزایش داده و باعث کاهش وزن لاشه شود. مرحله اصلی سرد کردن، با رسیدن دمای گرمترین نقطه لاشه به 7 درجه سلسیوس، کامل می‌شود.

چیدمان لاشه‌ها در سردخانه کشتارگاه باید بر اساس دستورالعمل دامپزشکی، که در تصویر زیر نمایش داده شده است، باشد همچنین فاصله ریل اصلی هدایت کننده‌ی لاشه به ریل هوایی نیز باید باید حداقل 90 سانتیمتر باشد.

شرایط اتاق پیش سرد کشتارگاه صنعتی دام

طراحی و ساخت اتاق پیش سرد کشتارگاه صنعتی دام

شرکت مهندسی طرح و ساخت دامون آماده طراحی و اجرای اتاق پیش سرد کشتارگاه صنعتی دام در ظرفیت‌های مختلف می‌باشد. کارشناسان ما آماده‌ی ارائه مشاوره‌های لازم در زمینه طراحی و هزینه اجرای این طرح می‌باشند.