سردخانه موز

سردخانه موز با ایجاد شرایط مناسب از لحاظ دما و رطوبت و همچنین اتمسفر، مدت زمان نگهداری موز را افزایش می‌دهد و از خراب شدن آن جلوگیری می‌کند. موز را می‌توان برای مدت ۱ تا ۴ هفته در دمای ۱۳ تا ۱۵ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی ۹۰ تا ۹۵ درصد درون سردخانه نگهداری کرد. موز به صورت سبز و نرسیده برداشت می‌شود و فرآیندهایی برای رساندن آن انجام می‌گیرد. زیرا هرچقدر میوه رسیده‌تر باشد، زودتر خراب می‌شود.

در ایران، موز در مناطق گرمسیری مانند استان سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان کشت می‌شود. در نتیجه، ایجاد شرایط مناسب دمایی برای جلوگیری از خراب شدن میوه در هنگام نگهداری و انتقال موز به دیگر مناطق، ضروری است. در ادامه به بیان مشخصات و ویژگی‌های سردخانه مخصوص نگهداری موز می‌پردازیم.

سردخانه موز

دمای نگهداری موز در سردخانه

موز را می‌توان برای مدت ۱ تا ۴ هفته در دمای ۱۳ تا ۱۵ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی ۹۰ تا ۹۵ درصد درون سردخانه نگهداری کرد. موز در مدت نگهداری درون سردخانه، گاز اتیلن تولید می‌کند و اگر تعویض هوای سردخانه به خوبی انجام نشود -تعویض کامل هوا هر یک یا دو روز یک بار-، گاز اتیلن موجود در اتاق موجب خراب شدن موزها می‌شود. ترکیب مناسب هوا برای سردخانه کنترل اتمسفر، ۲ تا ۵ درصد اکسیژن و ۲ تا ۵ درصد کربن دی اکسید است.

 دمای نگهداری موز نرسیده

نگهداری هر دو نوع موز رسیده و نرسیده، در دمای کمتر از ۱۳ درجه سلسیوس موجب یخ‌زدگی آن خواهد شد. یخ‌زدگی به علت اکسیداسیون موجب تیره شدن رنگ پوست موز می‌شود. اگر موزهای نرسیده و سبز یخ بزنند، رسیدن آنها طی فرآیندهای مخصوص به خوبی انجام نخواهد شد. همچنین اگر دمای نگهداری موزها حتی چند درجه از دمای بهینه بیشتر باشد، منجر به رسیدن آنها می‌شود.

آماده سازی موز قبل از ورود به سردخانه

موز نرسیده و سبز

اگر موزها به صورت رسیده برداشت شود، زمان نگهداری آنها کاهش می‌یابد و به سرعت خراب می‌شود. هر درخت موز یک شاخه موز تولید می‌کند. این شاخه‌ها از درخت جدا شده و به محل بسته‌بندی منتقل می‌شوند.

موز رسیده و زرد

موزها از ساقه جدا شده و پس از شست‌و‌شو، به خوشه‌های چهارتایی تقسیم می‌شوند. بسته بندی با استفاده از جعبه‌های کارتنی انجام می‌شود. جابه‌جایی و انتقال کارتن‌های موز باید در دمای ۱۴.۵ درجه سلسیوس و با دقت بالا انجام ‌گیرد.

قیمت سردخانه موز

نوسانات اقتصادی بر قیمت تجهیزات و در نتیجه هزینه ساخت سردخانه تاثیرگذار خواهد بود. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه قیمت سردخانه سایت شرکت دامون، از قیمت تقریبی سردخانه آگاه شوید. همچنین برای اطلاع از قیمت سایر سردخانه های مشابه به صفحه قیمت سردخانه مراجعه بفرمایید.

تناژ میوه

مساحت زیر بنا (متر مربع) بازه قیمت کل (میلیون تومان)

۷

۱۵

۲۰۸ تا ۲۴۲

۱۰

۲۰

۲۳۸ تا ۲۷۷

۱۵

۳۰

۳۰۶ تا ۳۵۶

۲۰

۴۰

۳۵۵ تا ۴۱۳

۳۰

۴۵٫۵

۳۶۲ تا ۴۲۲

۴۰

۶۰

۴۵۰ تا ۵۲۳

۶۰

۸۰

۵۶۰ تا ۶۵۱

۸۰

۱۱۰٫۵

۷۳۰ تا ۸۴۹

۱۰۰

۱۵۰

۸۹۹ تا ۱۰۴۴

۱۵۰

۱۵۰

۱۲۰۲ تا ۱۰۳۳

۱۸۰

۱۸۰

۱۱۹۴ تا ۱۳۸۷

۲۰۰

۲۰۰

۱۵۰۸ تا ۱۷۵۲

۲۵۰

۲۴۰

۱۷۱۹ تا ۱۹۹۸

جدول فرآیند رساندن موز و شرایط نگهداری در سردخانه

فرایند رساندن موز
موزهایی که به صورت سبز و نرسیده چیده شده‌اند، ‌به وسیله گاز اتیلن و در اتاق‌های مخصوص رسانده می‌شوند. مقدار مناسب گاز اتیلن درون اتاق، یک متر مکعب به ازای هر هزار متر مکعب حجم اتاق است. در نتیجه برای حفظ مقدار اتیلن، اتاق باید کاملاً عایق باشد. دمای مناسب برای فرآیند رساندن موز، ۷ تا ۱۸ درجه سلسیوس است. تغییر دما حتی برای چند درجه در طی این فرآیند می‌تواند تغییر نرخ رسیدن میوه را جبران کند. در جدول زیر دمای مناسب برای رساندن میوه در مدت ۴ تا ۸ روز آورده شده است.
دما (درجه سلسیوس) مدت زمان فرآیند
روز هشتم روز هفتم روز ششم روز پنجم روز چهارم روز سوم روز دوم روز اول
16 17 18 18 4 روز
16 17 17 17 17 5 روز
14 16 16 16 17 17 6 روز
14 14 16 16 16 16 16 7 روز
14 14 14 14 14 14 14 14 8 روز

طراحی و ساخت سردخانه موز

پیش از سفارش ساخت سردخانه موز باید ظرفیت مورد نیاز و محل احداث سردخانه مشخص شده باشد. در هنگام طراحی سردخانه، عایق‌کاری و تجهیزات سرمایشی مشخص می‌شود. برای عایق ‌کاری سردخانه -که یکی از نکات مهم ساخت سردخانه است- از ساندویچ پانل استفاده می‌شود. تجهیزات سرمایشی سردخانه نیز شامل کندانسور، کمپرسور تبرید، اواپراتور سردخانه و … است. کیفیت تجهیزات سرمایشی یکی از عوامل تعیین کننده عمر سردخانه است. برای اطلاع بیشتر درباره ساخت و احداث سردخانه می‌توانید به مقاله ساخت سردخانه مراجعه نمایید.

01درخواست خریدار

02محاسبه بار برودتی و ظرفیت سنجی

03انتخاب تجهیزات

04پیشنهاد فنی و مالی

05نصب و اجرا

06تحویل سردخانه

07گارانتی و پشتیبانی

خرید سردخانه موز

قیمت اجرای سردخانه به ظرفیت سردخانه و کیفیت تجهیزات آن بستگی دارد. شما می‌توانید برای احداث سردخانه با کارشناسان دامون مشورت نمایید و از راهنمایی آنها در خصوص حجم سردخانه، تجهیزات و … استفاده کنید.

دیـــدگـاه خـود را بـه اشــتراک گــذاریــد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سردخانه موز”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *