سردخانه دارو

در انبارش انواع داروهای خوراکی، تزریقی، استنشاقی یا موضعی، هدف ما کنترل دما، رطوبت نسبی، نور و دیگر شرایط محیطی است به گونه‌ای که کیفیت دارو در شرایط استاندارد حفظ شود. به منظور تأمین دمای مناسب برای نگهداری دارو از سردخانه دارو استفاده می‌شود. یکنواختی دما در طول مدت نگهداری و همچنین توزیع دمایی یکسان در سرتاسر فضای سردخانه بر اثربخشی و کیفیت محصول بسیار موثر است. از این رو طراحی و ساخت سردخانه‌ های دارویی نیازمند محاسبات علمی دقیق و آشنایی با الزامات خاص این صنعت است.

شرکت مهندسی دامون به منظور نگهداری مواد اولیه دارویی، تولید، انبارش و پخش دارو برای شرکت‌های متعددی از جمله داروسازی دکتر عبیدی، کارخانجات داروپخش، تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک و شرکت پرسیس ژن پار سردخانه طراحی و اجرا کرده است.

دامون آمادگی دارد تا با استانداردهای روز و طی پروسه‌ای علمی، کلدروم دارویی مورد نیاز شما را طراحی و تولید کند. برای اطلاع بیشتر از خدمات سردخانه دارویی دامون می‌توانید کاتالوگ مربوط را مطالعه کنید یا با متخصصین دامون در ارتباط باشید.

 

مشاوره ساخت سردخانه دارویی با تماس تلفنی مشاوره ساخت سردخانه با واتس‌اپ مشاوره ساخت سردخانه با تلفنی مشاوره ساخت سردخانه دارویی با واتس‌اپ

دانلود کاتالوگ سردخانه دارویی دامون

طراحی و ساخت سردخانه دارو

شرکت مهندسی دامون به منظور نگهداری مواد اولیه دارویی، تولید، انبارش و پخش دارو برای شرکت‌های متعددی از جمله داروسازی دکتر عبیدی، کارخانجات داروپخش، تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک و شرکت پرسیس ژن پار سردخانه طراحی و اجرا کرده است.

انواع انبار های دارویی

انبارهای دارویی بر اساس محدوده دمای کارکرد به چهار دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام از کاربردها، شرایط دمایی و استفاده‌های خاصی دارند. شرایط و دمای نگهداری داروها معمولا توسط سازنده روی جعبه بسته بندی درج می‌شود.

انواع سردخانه دارویی | انواع انبار دارویی | سردخانه دارویی

شرایط یخچالی

 • دمای از ۰ تا ۸ درجه سانتی گراد مناسب برای برخی از واکسن‌ها، داروهای تزریقی دامی و انسانی، انسولین، کیت های آزمایشگاهی و انبار نگهداری کپسول ژلاتینی
 • رطوبت نسبی ۴۰ تا ۶۰ درصد

انبار خنک

 • دمای ۸ تا ۱۵ درجه سانتی گراد

انبار معمولی

 • دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد
 • به دور از تابش خورشید و در مکانی خشک

انبار زیر صفر

 • دمای منفی ۲۰ و پایین‌تر
 • مناسب مواد بیولوژیکی، برخی از واکسن‌ها، پلاسمای خون، سلولهای بنیادین، کیت های آزمایشگاهی

ویژگی‌ های انبارهای دارویی

محل نگهداری کوتاه‌مدت یا بلند مدت دارو بایستی دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • محدوده دمای انبار باید برای نگهداری داروها مناسب باشد؛ بنابراین با توجه به شرایط محیطی باید از سیستم سرمایش یا گرمایش مناسب بهره برد.
 • برای محافظت از نور خورشید و جلوگیری از انتقال حرارت تابشی، باید سقف انبارها عایق باشد.
 • دور بودن از اماکن و صنایع آلاینده‌ای که دارای بو، دود، گرد و غبار و مواد سمی هستند.
 • ساختمان انبار باید متناسب با حجم و تراکم داروها، وسعت کافی داشته باشد.
 • انبار باید سازه مستحکم با کف بتنی یا کف پوش مقاوم به ضربه داشته باشد.
 • انبار باید قفسه یا پالت داشته باشد و نباید مستقیما کارتن‎ها را روی کف قرار داد. دلیل این نکته، سهولت دسترسی و رعایت مسائل بهداشتی است.
 • تمام بازشوهای دائمی باید برای جلوگیری از ورود حشرات، پرندگان و گزند حیوانات موذی با توری یا کرکره پوشانده شوند. همچنین دربها و پنجره‌ها نیز باید به خوبی درزگیری شوند.

کاربرد سردخانه های دارو

نگهداری مواد اولیه تولید یا محصول نهایی

شرکت‌های تامین و پخش انواع دارو

مراکز تحقیقاتی و پژوهش تولید واکسن

مراکز شبکه بهداشت و واکسیناسیون

مراکز انتقال خون و پلاسما

مراکز پرورش دام و طیور

استانداردهای قابل اجرا

دامون آمادگی دارد تا با رعایت استانداردهای روز سازمان بهداشت جهانی (WHO) تمام مراحل طراحی، ساخت و احداث کلدروم دارویی مورد نیاز شما در صنایع دارویی را به ‌انجام برساند. همچنین استانداردهای سازمان غذا و دارو و همچنین قوانین سازمان دامپزشکی (نگهداری واکسن و داروهای دامی)  از قبیل دستورالعمل GMP، GSP و GDP در سردخانه های دامون قابل اجرا هستند.

تجهیزات سردخانه دارویی

چهار تجهیز اصلی در سیکل تبرید سردخانه دارویی به‌کار گرفته می‌شود. این تجهیزات وظایف مشخصی دارند که در ادامه شرح داده ایم.

کمپرسور سردخانه دارو

با توجه به دمای موجود در سردخانه‌ دارو، کمپرسوری در مدار مورد استفاده قرار می‌گیرد که ظرفیت سرمایشی بالایی داشته باشد. به طور مثال پس از دیفراست یا پس از باز و بست درب، دمای اتاق با سرعت بالایی بایست به دمای مطلوب برسد. که این نیاز با سیستم‌هایی که قدرتمند تر از معمول هستند تامین می شود.

برند مورد استفاده دامون برای سردخانه دارو و دیگر سردخانه ها، عمدتا برند مشهور کمپرسور بیتزر آلمان است. به غیر از بیتزر، در صورت درخواست شما، برندهایی نظیر بوک آلمان، رفکامپ ایتالیا، فراسکلد ایتالیا و دورین ایتالیا نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

کندانسور و اواپراتور سردخانه دارو

دامون توجه ویژه‌ای به کیفیت تجهیزات مورد استفاده دارد؛ بنابراین توجه به ضخامت لوله، کیفیت مونتاژ بالا، المنت‌های دیفراست با قدرت مناسب، ضخامت مناسب ورق و فن با کیفیت، دامون در سردخانه‌ دارو خود از برندهایی نظیر آرشه، آرتک، نیک و … استفاده می‌کند. در صورت سفارش خریداران، امکان استفاده از سایر برندها نیز وجود دارد.

شیرآلات مورد استفاده در کلدروم دارویی

برندهای معتبر دانفوس دانمارک و کستل ایتالیا از جمله برندهای مورد استفاده دامون هستند. برند O&F نیز دیگر برند مورد استفاده است. شیر آلاتی از جمله شیر انبساط، شیر دستی (یا گلاب ولو و شیر توپیچک ولو و سلنوئید ولو در مدار سردخانه دارو به‌کار گرفته می‌شوند.

ساندویچ پنل

با توجه به حساسیت بالای سردخانه دارو به تغییر دما، جلوگیری از تبادل دمای محیط سردخانه با خارج از آن اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند. ساندویچ پنل به عنوان یک عایق حرارتی کارآمد در سردخانه دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت دامون برای ساخت سردخانه‌های خود از ساندویچ پنل برندهای معتبری مانند نبوغ سرمایش و کبیر پنل استفاده می‌کند. این برندهای ساندویچ پنل علاوه بر کیفیت مطلوب، گارانتی نیز دارند.

مواد مصرفی سردخانه دارو مانند گاز مبرد و روغن

گاز مبرد، روغن و اتصالات، مهم‌ترین مواد مصرفی در سردخانه ها هستند؛ کیفیت بالای مواد مصرفی در مدار، علاوه بر کارایی بالاتر موجب افزایش عمر قطعات سیکل سرمایشی نیز خواهد شد. به همین دلیل دامون در سردخانه دارو و دیگر سردخانه های خود از باکیفیت‌ترین مبردها، روغن‌ها و سایر مواد مصرفی استفاده می‌کند.

 • استفاده از گاز مبرد و روغن معتبر
 • استفاده از سیم جوش نقره ۵ درصد برای اتصالات مسی و نقره ۳۰ درصد برای اتصلات برنجی
 • به‌کارگیری مهره‌های با کیفیت و ضخامت بالا
 • جلوگیری از نشتی با استفاده از مهره‌های با کیفیت و چسب رزوه
 • کاهش افت ولتاژ در سیم و افزایش عمر کمپرسور و فن‌ها با استفاده از کابل باکیفیت و با ضخامت مناسب

ویژگی‌های اصلی سردخانه دارویی ساخت دامون موارد زیر هستند

 سرد خانه دارو ساخت دامون ویژگی‌های فنی متعددی دارد که حفظ کیفیت و سلامت محصولات دارویی را تضمین می‌کند.

تجهیزات مورد استفاده در سردخانه دارویی | ویژگی های سردخانه های دارویی
ظرفیت سنجی، طراحی و انتخاب مناسب مدار سرمایشی کلدروم

کارشناسان فنی شرکت دامون دقت بسیار زیادی در مرحله ظرفیت سنجی، طراحی و انتخاب مناسب مدار سرمایشی سردخانه دارویی دارند. دلیل دقت عمل و انجام محاسبات دقیق این است که در سردخانه‌های دارویی ثبات دمایی در طول مدت نگهداری محصول و همچنین یکنواختی دما در سرتاسر اتاق سردخانه اهمیت فراوانی دارد. یکنواختی به این صورت است که اختلاف دمای هیچ نقطه‌ای بیشتر از 2 درجه نباشد. طراحی سردخانه باید به گونه‌ای باشد که داروها کمترین نوسانات دمایی را تجربه کنند.

استفاده از مدار پشتیبان (رزرو)

با توجه به اهمیت دما در صنعت داروسازی و انبار نگهداری دارو، به منظور حصول اطمینان کامل از برقراری سرمایش در سرد خانه دارو می‌توان یک مدار سرمایشی رزرو برای سردخانه در نظر گرفت تا در صورت خرابی یا از کار افتادن مدار سرمایش اصلی، این مدار به سرعت فعال شود.

پایش دما و رطوبت‌نسبی کلدروم

خروج دمای سردخانه از میزان مورد نظر ممکن است موجب خرابی سریع مواد نگهداری شده شود. برای ثبت و مشاهده لحظه به لحظه دما و رطوبت نسبی سردخانه میتوان از دیتالاگر استفاده کرد و همچنین برای کنترل یکنواختی دما در همه نقاط سردخانه می‌توان از سنسورهای متعدد بهره گرفت. به این وسیله امکان مشاهده اطلاعات و نمودار دمایی در بستر اینترنت فراهم می‌شود. دیتالاگر قابلیت تجهیز با پنل هشدار پیامکی را دارد که در صورت خروج از محدوده تعریف شده دما یا رطوبت نسبی پیامک هشدار ارسال می‌کند یا تماس تلفنی هشدار برقرار می‌کند.

جلوگیری از فرار سرما

بمنظور جلوگیری از فرار هوای سرد هنگام باز شدن درب کلدروم و یکنواختی دمای کارکرد توصیه می‌شود از پرده هوا یا پرده PVC در “بازشو” ها استفاده شود یا با ایجاد فضای هوابند (air lock) در ورودی و خروجی از نفوذ هوا جلوگیری شود.

کنترل PLC

استفاده از کنترل PLC جهت کنترل، ثبت و مشاهده دقیق شاخص های عملکردی مدار سرمایش از جمله تعداد ساعات کارکرد کمپرسور، فشار دهش و مکش مدار، دما و رطوبت نسبی فضای سردخانه کاربرد دارد.

عایق‌کاری و درزبندی اتاق سردخانه

به منظور جلوگیری از ورود آلودگی و گرد و غبار به فضای داخل سردخانه ساندویچ پانل اتاق‌ سردخانه به نحوی اجرا می شود که درزبندی نسبتا کامل حاصل شود و در فضای داخلی محلی برای تجمع آلودگی نداشته باشیم. استفاده از نوار کرو، باعث هوابندی مناسب درز در دیواره ها و جلوگیری از تجمع گرد و غبار و آلودگی می شود.

دیفراست با گاز داغ

دامون این امکان را فراهم کرده تا دیفراست (یخ زدایی) اواپراتور سردخانه دارویی به روش مفید گاز داغ انجام گیرد. در این روش گاز داغ موجب شکسته شدن و فروریختن یخ (برفک) از روی اواپراتور می‌شود.

سیستم تردد هوشمند

امکان نصب سیستم تردد هوشمند روی درب سردخانه وجود دارد تا در صورت نیاز ورود و خروج به سردخانه قابل کنترل و ثبت باشد.

گارانتی و خدمات پس از فروش سردخانه دارو

دامون مجموعه سردخانه را به‌مدت ۱۲ ماه و در شرایطی تا ۲۴ ماه گارانتی می‌کند. در طول مدت تضمین، دو مرتبه بازدید دوره‌ای از سردخانه انجام می‌شود و در صورت نیاز سرویس‌دهی صورت می‌گیرد. شرایط دقیق‌ گارانتی را می‌توانید در متن کارت گارانتی سردخانه مطالعه نمایید. این کارت در هنگام تحویل سردخانه، به خریدار محترم تقدیم می‌گردد.

شرکت دامون تا ۱۲۰ ماه خدمات پس از فروش برای سردخانه‌های ساخته شده ارائه می‌دهد. علاوه بر این پشتیبانی ۲۴ ساعته از خریداران محترم به‌عمل می‌آید.

گارانتی و خدمات پس از فروش ک دارویی دامون، اعتماد به عملکرد سردخانه ها را نزد سردخانه‌دارها افزایش داده و از بروز هزینه‌های سنگین خراب شدن مواد نگهداری شده در درون سردخانه‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد.

قیمت سردخانه دارو

هزینه ساخت سردخانه دارو عمدتا با محاسبه هزینه ساخت پارامترهای سازه‌ای (سوله در صورت نیاز، عایق کاری بدنه، کف سازی) شروع می‌شود. در مرحله بعدی هزینه تهیه لوازم مورد استفاده در مدار (متناسب با ظرفیت سردخانه و شرایط دمایی) محاسبه می‌شود. مهندسین دامون آمادگی ارائه پیشنهاد فنی تخصصی و مشاوره مالی در زمینه قیمت انواع سردخانه را دارند.

شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت حدودی ساخت سردخانه می به صفحه قیمت سردخانه مراجعه کنید.

تعمیر و نگهداری سردخانه چگونه انجام می‌شود؟

ساخت مجدد سردخانه هزینه بالایی برای خریداران در بر خواهد داشت؛ بنابراین تعمیر و نگهداری سردخانه بسیار با اهمیت است. دامون با ارائه برنامه تعمیر و نگهداری سردخانه، ضمن بازرسی منظم سردخانه‌های اجرا شده، از بروز ایرادات احتمالی در جریان بهره برداری سردخانه جلوگیری می کند. این امر سبب آسودگی خاطر بهره‌برداران سردخانه شده و طول عمر سردخانه‌ها را افزایش می‌دهد.

کیفیت دامون را تجربه کرده اند

چرا دامون؟