سردخانه دارو

در انبارش انواع داروها مانند دارو‌های خوراکی، تزریقی، استنشاقی یا موضعی، هدف ما کنترل دما، رطوبت نسبی، نور و دیگر شرایط محیطی است به گونه‌ای که کیفیت دارو در شرایط استاندارد حفظ شود. به منظور تأمین دمای مناسب برای نگهداری دارو از سردخانه دارو استفاده می‌شود. یکنواختی دما در طول مدت نگهداری و همچنین توزیع دمایی یکسان در سرتاسر فضای سردخانه بر اثربخشی و کیفیت محصول بسیار موثر است. از این رو طراحی و ساخت سردخانه‌ های دارویی نیازمند محاسبات علمی دقیق و آشنایی با الزامات خاص این صنعت است.

طراحی و ساخت سردخانه دارویی

انواع انبار دارویی

انبارهای دارویی بر اساس محدوده دمای کارکرد به چهار دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام کاربردها، شرایط دمایی و استفاده‌های خاصی دارند. شرایط و دمای نگهداری داروها معمولا توسط سازنده روی جعبه بسته بندی درج می‌شود. در مفهوم بزرگ‌تری ما با زنجیره سرد دارو مواجه هستیم که از زمان تولید تا توزیع دارو میزان دما و رطوبت مورد نیاز را فراهم می‌کند.

شرایط دمایی و نگهداری دارو در انبار یخچالی

شرایط یخچالی

دمای از ۰ تا ۸ درجه سلسیوس، رطوبت نسبی ۴۰ تا ۶۰ درصد شرایط یخچالی است.

شرایط دمایی نگهداری دارو در انبار خنک

انبار خنک

دمای ۸ تا ۱۵ درجه سلسیوس به عنوان انبار خنک دارویی در نظر گرفته می‌شود.

شرایط دمایی انبار معمولی نگهداری دارو

انبار معمولی

دما کمتر از ۳۰ درجه سلسیوس و به دور از تابش خورشید و در مکانی خشک است.

شرایط دمایی و نگهداری دارو در انبار زیر صفر دارویی

انبار زیر صفر

انبار زیر صفر دارو دارای دمای ۲۰- درجه سانتیگراد یا کمتر است.

ویژگی‌ های انبارهای دارویی

محل نگهداری کوتاه‌مدت یا بلند مدت دارو بایستی دارای ویژگی‌های زیر باشد:

01محدوده دمای انبار باید برای نگهداری داروها مناسب باشد؛ بنابراین با توجه به شرایط محیطی باید از سیستم سرمایش یا گرمایش مناسب بهره برد.

02برای محافظت از نور خورشید و جلوگیری از انتقال حرارت تابشی، باید سقف انبارها عایق باشد.

03دور بودن از اماکن و صنایع آلاینده‌ای که دارای بو، دود، گرد و غبار و مواد سمی هستند.

04ساختمان انبار باید متناسب با حجم و تراکم داروها، وسعت کافی داشته باشد.

05انبار باید سازه مستحکم با کف بتنی یا کف پوش مقاوم به ضربه داشته باشد.

06انبار باید قفسه یا پالت داشته باشد و نباید مستقیما کارتن‎ها را روی کف قرار داد. دلیل این نکته، سهولت دسترسی و رعایت مسائل بهداشتی است.

07تمام بازشوهای دائمی باید برای جلوگیری از ورود حشرات، پرندگان و گزند حیوانات موذی با توری یا کرکره پوشانده شوند. همچنین دربها و پنجره‌ها نیز باید به خوبی درزگیری شوند.

قیمت سردخانه دارو

هزینه ساخت سردخانه دارو عمدتا با محاسبه هزینه ساخت پارامترهای سازه‌ای (سوله در صورت نیاز، عایق کاری بدنه، کف سازی) شروع می‌شود. در مرحله بعدی هزینه تهیه لوازم مورد استفاده در مدار (متناسب با ظرفیت سردخانه و شرایط دمایی) محاسبه می‌شود. مهندسین دامون آمادگی ارائه پیشنهاد فنی تخصصی و مشاوره مالی در زمینه قیمت انواع سردخانه را دارند.

کاربرد سردخانه های دارو

نگهداری مواد اولیه تولید دارو

نگهداری مواد اولیه تولید یا محصول نهایی

نگهداری دارو در شرکت های تامین و پخش دارو

شرکت‌های تامین و پخش انواع دارو

نگهداری دارو در مراکز تحقیقاتی و تولید واکسن

مراکز تحقیقاتی و پژوهش تولید واکسن

نگهداری دارو در مراکز واکسیناسیون و شبکه بهداشت

مراکز شبکه بهداشت و واکسیناسیون

نگهداری فراورده های خونی در مراکز اهدای خون

مراکز انتقال خون و پلاسما

نگهداری دارو در مراکز پرورش دام و طیور

مراکز پرورش دام و طیور

ویژگی‌های اصلی سردخانه دارویی ساخت دامون موارد زیر هستند

تردد هوشمند از ویژگی های سردخانه دارو

سیستم تردد هوشمند

امکان نصب سیستم تردد هوشمند روی درب سردخانه وجود دارد تا در صورت نیاز ورود و خروج به سردخانه قابل کنترل و ثبت باشد.

استفاده از کنترل PLC در سردخانه های دارویی

کنترل PLC

استفاده از کنترل PLC جهت کنترل، ثبت و مشاهده دقیق شاخص‌های عملکردی مدار سرمایش از جمله تعداد ساعات کارکرد کمپرسور، فشار دهش و مکش مدار، دما و رطوبت نسبی فضای سردخانه کاربرد دارد.

امکان یخ زدایی اواپراتور سردخانه دارویی با گاز داغ

دیفراست با گاز داغ

دامون این امکان را فراهم کرده تا دیفراست (یخ زدایی) اواپراتور سردخانه دارویی به روش مفید گاز داغ انجام گیرد. در این روش گاز داغ موجب شکسته شدن و فروریختن یخ (برفک) از روی اواپراتور می‌شود.

جلوگیری از فرار سرما در سردخانه دارویی

جلوگیری از فرار سرما

برای جلوگیری از فرار هوای سرد هنگام باز شدن درب کلدروم و یکنواختی دمای کارکرد توصیه می‌شود از پرده هوا یا پرده PVC در "بازشو" ها استفاده شود یا با ایجاد فضای هوابند (air lock) در ورودی و خروجی از نفوذ هوا جلوگیری شود.

عایق بندی و درز بندی اتاق سردخانه دارویی

عایق‌کاری و درزبندی اتاق سردخانه

ساندویچ پانل اتاق‌ سردخانه باید به نحوی اجرا شود که درزبندی نسبتا کاملی ایجاد کند و در فضای داخلی سردخانه هیچ محلی برای تجمع آلودگی باقی نماند. استفاده از نوار کرو باعث هوابندی مناسب درز در دیواره‌ها و جلوگیری از تجمع گرد و غبار و آلودگی می‌شود.

پایش دما و رطوبت اتاق سردخانه دارو

پایش دما و رطوبت‌نسبی کلدروم

برای ثبت و مشاهده لحظه به لحظه دما و رطوبت نسبی سردخانه می‌توان از دیتالاگر و برای کنترل یکنواختی دما در همه نقاط سردخانه می‌توان از سنسورهای متعدد بهره گرفت. به این وسیله امکان اطلاع از نمودار دمایی از طریق اینترنت، تماس تلفنی و پیامک فراهم می‌شود.

ظرفیت سنجی، طراحی و انتخاب مناسب مدار سرمایشی سردخانه دارویی

ظرفیت سنجی، طراحی و انتخاب مناسب مدار سرمایشی کلدروم

کارشناسان فنی شرکت دامون دقت بسیار زیادی در مرحله ظرفیت سنجی، طراحی و انتخاب مناسب مدار سرمایشی سردخانه دارویی دارند. به این دلیل که در سردخانه‌های دارویی، ثبات دمایی در طول مدت نگهداری محصول و همچنین یکنواختی دما در سرتاسر سردخانه اهمیت فراوانی دارد.

استفاده از مدار سرمایشی پشتیبان در سردخانه دارویی

استفاده از مدار پشتیبان (رزرو)

با توجه به اهمیت دما در صنعت داروسازی و انبار نگهداری دارو، به منظور حصول اطمینان کامل از برقراری سرمایش در سردخانه دارو می‌توان یک مدار سرمایشی رزرو برای سردخانه در نظر گرفت تا در صورت خرابی یا از کار افتادن مدار سرمایش اصلی، این مدار به سرعت فعال شود.

گارانتی و خدمات پس از فروش دامون

گارانتی سردخانه دارویی

گارانتی سردخانه

دامون مجموعه سرد خانه را به‌مدت ۱۲ ماه گارانتی می‌کند و این گارنتی تا ۲۴ ماه نیز قابل تمدید است.

بازدید دوره‌ای

برای رفع نگرانی‌های خریداران در مدت زمان ۱۲ ماهه گارانتی، دو بازدید دوره‌ای انجام می‌گیرد تا اگر نیازی به سرویس‌دهی و مشاوره وجود داشته باشد، آن‌ها را به بهترین شکل برطرف کند تا از ایجاد خرابی و هزینه‌های سنگین جلوگیری شود.

خدمات پس از فروش سردخانه دارویی

خدمات پس از فروش

خرید سردخانه نقطه‌ی پایان ارتباط با ما نیست؛ ۱۲۰ ماه پس از خرید سردخانه همچنان می‌توانید از خدمات پس از فروش و پشتیبانی ۲۴ ساعته استفاده کنید.

مورد اعتماد بزرگترین صنایع دارویی کشور هستیم

نظرات مشتریان
آرمن گوشت
مدیرعامل

از همکاری با شرکت دامون رضایت داریم و کیفیت طراحی و ساخت سردخانه خوب بوده است. در موارد نیاز به خدمات پس از فروش، دامون در کنار ما بود.

جنرال مکانیک
واحد پروژه

تحویل پروژه زودتر از زمان توافق شده بود و تا به حال ایراد فنی در استفاده از سردخانه مشاهده نشده است. کارشناسان دامون بعد از راه‌اندازی پیگیر وضعیت کارکرد سردخانه بودند.

سازه پویش
واحد بازرگانی

با توجه به سابقه و تجاربی که در همکاری با شرکت‌های مختلف داشتیم، همکاری با دامون را خیلی خوب ارزیابی می‌کنیم. زمان‌بندی انجام پروژه و قیمت پیشنهادی رضایت بخش بود.

قارچ نمونه
مدیر پروژه

دامون پرژوه را کاملا مطابق زمان‌بندی انجام شده تحویل داد. سردخانه در اصل برای کاربرد بالای صفر طراحی شده بود ولی با همکاری دامون توانستیم با تغییراتی آن را برای زیر صفر هم استفاده کنیم.

تیم مشاوره و فروش سردخانه‌های دامون
مصلحی کارشناس مشاوره و فروش ساخت سردخانه دامون
سجاد مصلحی
کارشناس ارشد فروش
روزبهانی کارشناس طراحی و ساخت سردخانه دامون
ویدا روزبهانی
مدیر فروش
سبحانی کارشناس فروش و مشاوره سردخانه دامون
سارونه سبحانی
کارشناس فروش

استانداردهای قابل اجرا در سردخانه نگهداری دارو

دامون آمادگی دارد تا با رعایت استانداردهای روز سازمان بهداشت جهانی (WHO) تمام مراحل طراحی، ساخت و احداث کلدروم دارویی مورد نیاز شما در صنایع دارویی را به ‌انجام برساند. همچنین استانداردهای سازمان غذا و دارو و همچنین قوانین سازمان دامپزشکی (نگهداری واکسن و داروهای دامی) از قبیل دستورالعمل GMP، GSP و GDP در سردخانه های دامون قابل اجرا هستند.

سازمان بهداشت جهانی
آژانس زنجیره سرد جهانی
جی ام پی
جی دی پی
جی اس پی
سازمان غذا و دارو
اشره

تجهیزات سردخانه دارویی

چهار تجهیز اصلی در سیکل تبرید سردخانه دارویی به‌کار گرفته می‌شود. این تجهیزات وظایف مشخصی دارند که در ادامه شرح داده‌ایم.

گارانتی و خدمات پس از فروش سردخانه دارو

دامون مجموعه سردخانه را به‌مدت ۱۲ ماه و در شرایطی تا ۲۴ ماه گارانتی می‌کند. در طول مدت تضمین، دو مرتبه بازدید دوره‌ای از سردخانه انجام می‌شود و در صورت نیاز سرویس‌دهی صورت می‌گیرد. شرایط دقیق‌ گارانتی را می‌توانید در متن کارت گارانتی سردخانه مطالعه نمایید. این کارت در هنگام تحویل سردخانه، به خریدار محترم تقدیم می‌گردد.

شرکت دامون تا ۱۲۰ ماه خدمات پس از فروش برای سردخانه‌های ساخته شده ارائه می‌دهد. علاوه بر این پشتیبانی ۲۴ ساعته از خریداران محترم به‌عمل می‌آید.

گارانتی و خدمات پس از فروش ک دارویی دامون، اعتماد به عملکرد سردخانه ها را نزد سردخانه‌دارها افزایش داده و از بروز هزینه‌های سنگین خراب شدن مواد نگهداری شده در درون سردخانه‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد.

تعمیر و نگهداری سردخانه دارو چگونه انجام می‌شود؟

ساخت مجدد سردخانه هزینه بالایی برای خریداران در بر خواهد داشت؛ بنابراین تعمیر و نگهداری سردخانه بسیار بااهمیت است. دامون با ارائه برنامه تعمیر و نگهداری سردخانه، ضمن بازرسی منظم سردخانه‌های اجرا شده، از بروز ایرادات احتمالی در جریان بهره برداری سردخانه جلوگیری می‌کند. این امر سبب آسودگی خاطر بهره‌برداران سردخانه شده و طول عمر سردخانه‌ها را افزایش می‌دهد.

چرا دامون؟

طراحی، مهندسی و قیمت گذاری
طراحی، مهندسی، قیمت گذاری:

متخصصان دامون با اتکا به روش‌های استاندارد مهندسی برودت و با توجه به نیازهای منحصر به فرد هر سیستم اقدام به تعیین ظرفیت و انتخاب تجهیزات می‌کنند. به پشتوانه‌ی طراحی دقیق، انتخاب صحیح تجهیزات و تأمین بدون واسطه، قیمت پیشنهادی دامون بهینه و رقابتی خواهد بود.

تولید، نصب و راه اندازی
تولید، نصب و راه اندازی:

در ساخت این محصول در تمام مراحل از تولید شاسی، فریم و کندانسینگ یونیت از با کیفیت‌ترین قطعات استفاده می‌شود. فرآیندهای تولید طبق زمان‌بندی مشخص و با رعایت اصول مدیریت پروژه صورت می‌گیرد.

خدمات پس از فروش
خدمات پس از فروش و انتقال دانش:

خدمات پس از فروش ۱۲۰ ماهه، گارانتی ۱۲ ماهه، بازدید و سرویس دوره‌ای برای سردخانه اجرا می‌شود. پس از احداث، اصول بهره‌برداری و نگه‌داری در قالب کتابچه‌ی آشنایی با و چک لیست بازدید دوره‌ای به متقاضی ارائه می‌شود.

سوالات متداول

01تجهیزات مصرفی در سردخانه دارویی چه تفاوتی با سایر سردخانه‌ها دارد؟

در سردخانه های دارویی از تجهیزات با ضریب اطمینان بالاتر استفاده می‌شود تا کمترین نوسان دمایی در سردخانه رخ دهد. برای عایقکاری سردخانه دارویی، معمولا از ساندویچ پانل‌های صاف و بدون موج استفاده می‌شود و در گوشه‌ها نیز از نبشی و کرو استفاده می‌شود تا محلی برای تجمع آلودگی وجود نداشته باشد.

02آیا برای کنترل سردخانه دارویی باید حتماً از PLC استفاده کرد؟

کنترل PLC قابلیت های زیادی برای کنترل و ثبت شرایط کاری سردخانه دارد. ولی استفاده از PLC برای سردخانه دارویی الزامی نیست و با ترموستات‌های پیشرفته نیز می‌توان از کلدروم دارویی بهره‌برداری کرد.

03در چه مواردی استفاده از مدار سرمایشی پشتیبان توصیه می‌شود؟

هنگامی که در سردخانه مواد گران قیمت یا حساس به نوسان دمایی نگهداری شود، برای جلوگیری از فساد محصولات در زمان خرابی سیستم سرمایشی، از مدار سرمایشی پشتیبان استفاده می‌شود.

04برای انتخاب درب سردخانه دارویی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در هنگام نصب درب سردخانه دارویی باید به هوابندی کامل آن دقت شود تا محلی برای عبور هوا و آلودگی‌ها وجود نداشته باشد. برای جلوگیری از نوسان دمایی هنگام باز و بسته کردن درب سردخانه دارویی باید از پرده هوا، پرده PVC یا ایر لاک استفاده ‌شود. به‌کارگیری ایرلاک رایج تر از بقیه موارد است.

05اگر سردخانه دارویی هوشمند نباشد امکان هوشمندسازی آن وجود دارد؟

بله، با تغییر در نحوه کنترل و اضافه کردن تجهیزات ثبت و آنالیز داده می‌توان سردخانه های قدیمی را هم هوشمند کرد.

06آیا دامون می‌تواند سردخانه دارویی هوشمند بسازد؟

 

بله، سردخانه های ساخت دامون قابلیت هوشمند سازی و ثبت خطاهای رخ داده را دارد.

 

دیـــدگـاه خـود را بـه اشــتراک گــذاریــد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سردخانه دارو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *