سردخانه

سردخانه همان قدرتی است که می‌توان با آن چیزهای غیرقابل کنترل را کنترل کرد. اگر سرد خانه مناسب باشد، می‌توانیم متغیرهایی مانند دما، رطوبت و عمر مفید و کیفیت محصولات را تعیین کنیم و حتی تغییر دهیم. به همین دلیل هم کسب‌و‌کارهای کوچک و بزرگِ شاغل در صنایع مختلف برای خرید سردخانه دقت و وسواس به‌خرج می‌دهند. آن‌ها می‌دانند که احداث و ساخت سردخانه نیازمند دانش فنی و تجربه عملی است؛ چون از طرفی، دانش فنی باعث می‌شود تا محاسبه بار برودتی و ظرفیت‌سنجی کاملاً دقیق و بدون خطا صورت بگیرد و از طرف دیگر، تجربه‌ی عملی به ما امکان می‌دهد تا طراحی و انتخاب تجهیزات را به بهینه‌ترین شکل ممکن انجام دهیم. بنابراین مصرف انرژی و هزینه‌های تعمیر و نگهداری نیز را کاهش می‌دهیم.

انواع سردخانه

چرا سردخانه‌ های دامـون را پیشنهاد می‌کنیم؟

شرکت فنی و مهندسی دامون میراث‌دار اعتماد بیش از ۳۰۰۰ واحد صنعتی است. دانش و تجربیات دامون توانسته است نیازهای سرمایشی بعضی از بزرگ‌ترین و نام‌آورترین شرکت‌های کشور را برطرف کند: مجتمع گاز پارس جنوبی، شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، شرکت پلیمر آریاساسول، شرکت داروسازی عبیدی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند، مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد، شرکت صنعتی آما، هلدینگ رایزکو (اورند پیشرو) و گروه صنعتی گلرنگ همگی از خدمات مهندسان دامون استفاده کرده‌اند.

گارانتی و خدمات پس از فروش سرد خانه

خرید سردخانه نقطه‌ی پایان ارتباط با گروه مهندسی دامون نیست؛ ۱۲۰ ماه پس از خرید سردخانه همچنان می‌توانید از خدمات پس از فروش و پشتیبانی ۲۴ ساعته مهندسان دامون استفاده کنید.

دامون مجموعه سرد خانه را به‌مدت ۱۲ ماه گارانتی می‌کند و این گارنتی تا ۲۴ ماه نیز قابل تمدید است. دامون برای رفع نگرانی‌های خریداران در مدت زمان ۱۲ ماهه گارانتی، دو بازدید دوره‌ای نیز انجام می‌دهد تا اگر نیازی به سرویس‌دهی و مشاوره وجود داشته باشد، آن‌ها را به بهترین شکل برطرف کند تا از ایجاد خرابی و هزینه‌های سنگین جلوگیری شود.

کیفیت مواد مصرفی در سردخانه‌ های دامون

محاسبه بار برودتی و ظرفیت‌سنجی تنها کار مهندسان طراح سردخانه نیست. نگاه دقیق و جزئی‌بین مهندسی باید خودش را در انتخاب تجهیزات نیز نشان دهد؛ زیرا نکات ظریفی وجود دارد که می‌تواند عمر سیستم را کاهش دهد:

 • اگر گاز مبرد بی کیفیت باشد، محیط داخل سیکل اسیدی می‌شود و عمر سیم پیچ کمپرسور کاهش پیدا می‌کند.
 • اگر روغن کمپرسور تقلبی باشد یا مناسب با کمپرسور سردخانه نباشد، کیفیت روغن‌کاری به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و عمر مفید قطعات را هم کم می‌کند.
 • اگر نوع سیم جوش و درصد نقره موجود در آن مناسب نباشد، نمی‌تواند از نشتی مکرر گاز جلوگیری کند.
 • مهره‌های شیر آلات در صورتی که بی کیفیت باشند، باعث ایجاد نشتی مکرر در سردخانه و آسیب دیدن کمپرسور می شوند.

دامون خود را متعهد به انتخاب تجهیزات مناسب می‌داند و بنابراین نکات زیر را اجرا می‌کند:

 • استفاده از گاز مبرد معتبر؛
 • شارژ روغن اصل و متناسب با گاز و کمپرسور سردخانه؛
 • استفاده از سیم جوش نقره ۵ درصد برای اتصالات مسی و نقره ۳۰ درصد برای اتصلات برنجی؛
 • استفاده از مهره های ضخیم و با کیفیت و چسب رزوه؛
 • استفاده از لوله های با ضخامت بالا برای جلوگیری از نشتی؛
 • استفاده از کابل با کیفیت و با ضخامت مناسب برای کاهش افت ولتاژ در سیم و افزایش عمر کمپرسور و فن ها؛
 • عایق کاری مناسب سیستم پایپینگ با استفاده از برندهای معتبر.
سردخانه ثابت نگهداری دارو
سردخانه کانکسی

چگونه از خدمات سردخانه دامون استفاده کنیم؟

دامون همیشه تلاش کرده است تا فرآیندهای خدماتی خود را آسان و سریع و دقیق پیش ببرد. بنابراین طراحی و ساخت سردخانه فقط در ۹ مرحله انجام می‌شود:

مراحل ثبت سفارش ساخت سردخانه های دامون

هر یک از این مراحل جزئیاتی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

۱-ثبت درخواست

برای سهولت در ثبت درخواست، دامون دو روش تماس تلفنی یا ارسال پیام در واتس‌اپ و ایمیل را درنظر گرفته است. در این مرحله، خریداران باید اطلاعاتی مانند ابعاد اتاق یا سوله، دمای نگهداری و نوع محصول و شرایط آب و هوایی محل نصب را به مهندسان منتقل کنند.

۲-محاسبه بار برودتی

مهندسان فنی واحد راهکارهای سرمایشی، پس از کسب اطلاعات کافی می‌توانند ظرفیت سرمایشی مورد نیاز را محاسبه و نوع گاز مبرد و قدرت کمپرسور سردخانه را مشخص کنند.

۳-انتخاب تجهیزات

پس از تعیین ظرفیت سرمایشی نوبت به انتخاب نوع و برند تجهیزات سردخانه می‌رسد. برای این‌که اندازه ضخامت و نوع عایق جدارها بهینه باشد، باید آن‌ها را با توجه به قدرت کمپرسور تعیین کرد.

تجهیزات یونیت کندانسور سردخانه

۴-پیشنهاد فنی و مالی

پیشنهاد فنی دامون با ذکر مشخصات تمامی تجهیزات و اجزاء، همراه پیشنهاد مالی (پیش فاکتور) به خریدار ارائه می‌شود. در این مرحله، کارشناسان فنی دامون به سوالات و ابهامات احتمالی متقاضیان پاسخ می‌دهند و آن‌ها را در انتخاب بهترین گزینه یاری می‌کنند.

۵-بازدید از محل

اگر خریدار پیشنهاد فنی و مالی دامون را تایید کند، مهندسان دامون می‌توانند پیش از عقد قرارداد از محل احداث سردخانه بازدید کنند و شرایط و محدودیت‌های اجرایی پروژه را به‌دقت ارزیابی کنند.

۶-انعقاد قرارداد

در این مرحله، طرفین درباره‌ی شرایط اجرایی و مالی و زمانی به توافق می‌رسند. پس از ثبت قرارداد، فرآیند اجرای توافقات آغاز می‌شود.

۷-نصب و اجرا

متخصصان با حضور در محل نصب، ایزولاسیون اتاق را اجرا و تجهیزاتی مانند اواپراتور، کندانسینگ یونیت و تابلو برق را نصب می‌کنند. پس از کابل‌کشی و لوله‌کشی میان قسمت‌های مختلف مدار سرمایشی، آزمون نشت یابی مدار و وکیوم و تزریق گاز انجام می‌شود.

نصب و راه‌اندازی سردخانه کانکسی

۸-تحویل

سردخانه در حضور خریدار تست می‌شود. این تست در شرایط کارکرد مورد توافق صورت می‌گیرد و پس از آن، پلاک مشخصات فنی نصب می‌شود. چگونگی بهره‌برداری و نگهداری نیز به خریدار آموزش داده می‌شود و خریدار، کارت گارانتی دامون و دفترچه راهنمای استفاده از آن را تحویل می‌گیرد.

دفترچه راهنما شامل معرفی تجهیزات مکانیکی، الکتیریکی و ایمنی سردخانه می‌شود و درباره‌ی بازرسی دوره‌ای، شیوه بهره‌برداری و نگهداری محصول و عیب‌یابی مدار سرمایشی نیز اطلاعات مفید و کاربردی به خریداران ارائه می‌کند.

زمان تحویل سردخانه چند روز است؟

مدت زمان تحویل بیش از هر چیزی به توان مورد نیاز سردخانه و آماده بودن شرایط عمرانی پروژه بستگی دارد. دامون برای این‌که در وقت خریداران سردخانه صرفه‌جویی کند، کارخانه و انبار کالای خود را تجهیز کرده است. بنابراین پروژه‌هایی با توان مورد نیاز کم‌تر از ۱۵ اسب بخار که نیازی به عملیات عمرانی ویژه ندارند در ۱۴ روز کاری به اتمام می‌رسند.

تحویل سردخانه ثابت

تجهیزات سردخانه

سردخانه های دامون مطابق با آخرین و به‌روزترین تجهیزات مورد استفاده در صنایع برودتی طراحی می‌شوند. استفاده از قطعات باکیفیت می‌تواند آسیب ها و خسارات وارده بر کالاها و محصولات نگهداری شده در آن را به حداقل برساند و باعث کاهش مصرف انرژی در سردخانه شود.

اجزای اصلی تشکیل دهنده سیکل تبرید عبارتند از کمپرسور، اواپراتور و کندانسور، شیرآلات، لوازم کنترلی، ساندویچ پنل و عایق کف، تابلو برق و مواد مصرفی. مشخصات فنی هر کدام از این موارد دارای جزئیات فراوانی است که متناسب با شرایط پروژه (کاربرد، دما، محل احداث سردخانه و …) طراحی و اجرا می‌شود.

در سردخانه از چه کمپرسورهایی استفاده می شود؟

کمپرسورهای سردخانه های دامون عمدتاً از برند آلمانی بیتزر هستند اما با توجه به درخواست مشتری می‌توان کمپرسور برندهای دیگری نظیر بوک آلمان، رفکامپ ایتالیا، فراسکلد ایتالیا و دورین ایتالیا را نیز جایگزین کمپرسور بیتزر کرد.

بسته به شرایط پروژه و نوع طراحی و گاز مبرد، یکی از مدل‌های کمپرسور بیتزر با روغن معدنی یا POE (پلی ال استر) انتخاب می‌شود. شرکت بیتزر آلمان با ارائه نرم افزار انتخاب محصولات خود، موثرترین راهنمایی را به کاربران ارائه داده است و مهندسان مشاور دامون نیز جزئیات دیتای فنی کمپرسورهای انتخاب شده را در زمان طراحی سردخانه به همراه پیشنهاد فنی خود به خریداران ارائه می‌کنند. علاوه بر این، دامون سرتیفیکت اصل بودن کمپرسور بیتزر آلمان را نیز ارائه می‌کند.

اواپراتور و کندانسور

دامون از معتبرترین برندهای صنعت سرمایش ایران نظیر آرشه، آرتک، نیک، و… برای اواپراتور و کندانسور استفاده می‌کند. تمامی این برندها از با کیفیت ترین محصولات موجود در بازار هستند اما اگر کارفرما بخواهد، دامون می‌تواند از برندهای دیگر نیز استفاده کند. از ویژگی‌های بارز برندهای ایرانی سرمایش می‌توان به ضخامت مناسب لوله، کیفیت بالای مونتاژ، المنت های دیفراست با قدرت مناسب، ضخامت بالای ورق و فن با‌دوام و پربازده اشاره کرد.

تفاوت این برندها در سطح تبادل حرارت، توان فن و جزییات دیگر طراحی است. این محصولات با خدمات پس از فروش بسیار عالی با کمترین تغییرات در مدل ها، بیشترین اطمینان را طی سالها برای مصرف کننده پدید آورده‌اند.

اواپراتور سردخانه
استفاده از کویل هواخنک برای یونیت کندانسور سردخانه

شیرآلات و لوازم کنترلی

شیرآلات مورد استفاده در سردخانه از جمله شیر انبساط، شیرهای قطع و وصل (مانند شیر دستی، گلاب ولو، بال ولو)، چک ولو، شیر برقی همگی از برندهای معتبر دانفوس دانمارک و کستل ایتالیا انتخاب می شوند. علاوه بر این، قطعات کنترلی نظیر پرشر سوئیچ، سایت گلس، فیلتر درایر نیز ساخت شرکت دانفوس و کستل هستند. لرزه گیر کمپرسور ساخت کشور کره‌جنوبی و گیج های فشار ساخت شرکت ویکای آلمان است. برای انتخاب اویل سپراتور و مایع شکن و سایر لوازم کنترلی نیز از برندهای معتبری نظیر O&F استفاده می شود.

شیر انبساط
سایت گلس
فیلتر درایر
نصب لرزه‌گیر برای کاهش لرزش کمپرسور

تابلو برق سردخانه دامون چه ویژگی‌هایی دارد؟

تابلو برق محل کنترل عملکرد تمامی اجزای سیکل تبرید است. بنابراین، طراحی مناسب و به‌کارگیری قطعات باکیفیت تاثیر به‌سزایی در عملکرد صحیح آن و همچنین جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی خواهد داشت. اگرچه تجهیزات برودتی گران هستند اما نمی‌توانیم برای کاهش هزینه‌ها برخی تجهیزات را حذف یا محصولات بی‌کیفیت را جایگزین کنیم. تابلو برق‌های دامون با اهداف زیر طراحی و ساخته می شوند:

 • کاهش هزینه ساخت سرد خانه؛
 • افزایش عمر تجهیزات؛
 • حفاظت از الکتروموتورها؛
 • کاهش هزینه برق مصرفی؛
 • کاهش نوسان دمایی و در نتیجه افزایش کیفیت محصول؛
 • کاربری آسان.

قطعات به‌کار رفته در تابلو برق شامل انواع کنتاکتور، کلید حرارتی، کنترل فاز، کلید مینیاتوری، فیوز ترمینالی، ترمینال ریلی، کلید صفر و یک، حفاظت فن های اواپراتور و کنداسور (کلید حرارتی یا کنترل بار یا بی متال)، کلید اتوماتیک، ترموستات است. این قطعات از برندهای معتبری نظیر اشنایدر، LS، هیوندایی، فول گیج و … انتخاب می‌شوند. کابین تابلو برق‌ها از مواد باکیفیت ساخته می‌شوند و به درخواست مشتری امکان ساخت با گواهی IP نیز وجود دارد.

نصب و راه‌اندازی تابلو برق سردخانه
سنسورهای کنترل در تابلو برق

ساندویچ پنل

یکی از نکات مهم در تجهیز سرد خانه، استفاده از ساندویچ پنل مناسب برای عایق سازی بدنه اتاق یا سوله است. هر چه میزان انتقال حرارت با محیط بیرونی کمتر باشد، سردخانه عملکرد مناسب‌تری خواهد داشت و مصرف انرژی نیز بسیار کاهش پیدا می‌کند. شرکت دامون برای ساخت سردخانه‌ های خود از برندهای معتبر ساندویچ پنل نظیر نبوغ سرمایش و کبیر پنل استفاده می‌کند.

ساندویچ پنل با دارا بودن چگالی مناسب (حدود ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب) و ورق گالوانیزه ۰٫۵ میلیمتری، انتقال حرارت را به حداقل می‌رساند. همچنین درب سردخانه دامون نیز از بهترین کیفیت برخوردار است و گارانتی دارد.

گزینه‌های اختیاری دامون برای سردخانه‌ چیست؟

گاهی موادی که داخل سردخانه نگهداری می‌شوند، بسیار گران قیمت هستند (مثل انواع داروها) یا به نوسانات دمایی حساسیت دارند (مانند انواع کاتالیزورها و مواد زیستی). در برخی موارد هم محصولات به افزایش یا کاهش رطوبت، حساس هستند. در این مواقع برای نگهداری باید تمهیدات ویژه‌ای اندیشید:

 • استفاده از سیستم رزرو:

اگر در هر یک از قطعات سیکل اول مشکلی به‌وجود بیاید، سیکل رزرو فعال می‌شود و تا زمان راه‌اندازی مجدد سیستم اول، سردخانه در بازه دمایی مطلوب باقی می‌ماند.

 • استفاده از سیستم آلارم شنیداری و هشدار پیامکی:

اگر سیستم از بازه دمایی تعریف شده خارج شود، آلارم فعال می‌شود یا کاربران سردخانه با دریافت پیامک از بروز مشکل خبردار می‌شوند.

 • استفاده از دیتالاگر:

محدوده دمایی و رطوبتی سردخانه را در طول شبانه روز مشاهده و ثبت می‌کند.

 • استفاده از دیتالاگر های آنلاین:

این دیتالاگرها به کاربران اجازه می‌دهد تا وضعیت را از راه دور مشاهده کنند.

کنترل رطوبت به آسانی کنترل دما نیست و پیچیدگی های فنی فراوانی دارد. بنابراین در زمان طراحی و انتخاب قطعات سیکل و کنترلرها باید این ملاحظات صورت بگیرد.

قیمت تمام شده احداث سردخانه چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت سردخانه تابعی از پارامترهای بسیار متعدد است. بنابراین هزینه ساخت عمدتا با محاسبه پارامترهای سازه‌ای (سوله در صورت نیاز، عایق کاری بدنه، کف سازی) آغاز می‌شود. در ادامه به محاسبه لوازم مکانیکی و برقی مورد نیاز برای سردخانه پرداخته می‌شود.باتوجه به به ابعاد، ظرفیت، کاربرد و نوع مواد و قطعات بکار رفته، قیمت نهایی تعیین می شود. مهندسان دامون آمادگی ارائه پیشنهاد فنی تخصصی و مشاوره  مالی در زمینه قیمت انواع سردخانه را دارند. جهت اطلاع از قیمت حدودی می توانید به صفحه قیمت سردخانه مراجعه فرمایید.

تعمیر و نگهداری سردخانه چگونه انجام می‌شود؟

یکی از نگرانی‌های اصلی خریداران موضوع تعمیر و نگهداری آن است. این نگرانی به‌دلیل هزینه‌ی بسیار بالای تجهیزات منطقی است. دامون برای جلوگیری از بروز هر ایرادی در جریان بهره‌برداری از سردخانه، یک برنامه تعمیر و نگهداری به خریداران ارائه می‌کند و پس از راه‌اندازی نیز به‌صورت منظم برنامه بازرسی را انجام می‌دهد و خریداران سردخانه را تنها نمی‌گذارد.

شرکت‌هایی که به سردخانه‌ های دامون اعتماد کردند …