سردخانه

سردخانه یا Cold Store فضای عایق‌‌بندی شده‌ای است که امکان کنترل و تنظیم دقیق دما و رطوبت را به مصرف‌کنندگان می‌دهد. صنایع مختلف دارویی، پتروشیمیایی، کشاورزی، دامی، خودروسازی، غذایی و.. از سردخانه‌های کوچک و بزرگ استفاده می‌کنند اما طراحی و ساخت هر سردخانه خاص است و ملاحظات ویژه‌ای دارد.

مهندسان دامون در ساخت انواع سردخانه فریونی متخصص هستند و به صنایع مختلف خدمت‌رسانی می‌کنند. در حال حاضر، سردخانه‌های دامون در ۳۰ استان ایران روشن است و فرآیند تولید و عرضه محصولات صنعتی را آسان و سودمند کرده‌ است.

سردخانه یا cold store

انواع سردخانه

بیشتر
سردخانه بالای صفر
سردخانه زیر صفر
سردخانه کانکسی
تونل انجماد
اتاق پیش سرد
سردخانه ضد انفجار

کاربرد سردخانه

بیشتر

میوه بافت حساس و آسیب‌پذیری دارد اما به کمک سردخانه می‌توان آن را به کیلومترها دورتر فرستاد یا پس از چندین ماه به بازار عرضه کرد. سردخانه میوه‌ معمولاً در ابعاد بزرگ طراحی می‌شود و مجهز به سالن‌های حرفه‌ای سورتینگ و شست‌وشو است. سردخانه میوه را باید براساس نوع و حجم میوه طراحی کرد و به عایق بندی و قفسه بندی آن اهمیت داد.

کشاورزی، باغداری و میوه

برای نگهداری مواد اولیه انواع دارو، واکسن انسانی و حیوانی باید دما، نور و رطوبت را به‌دقت کنترل کرد. عایق‌بندی و قفسه‌بندی سردخانه دارو و ایجاد دمای یکنواخت در سردخانه نقش مهمی در حفظ کیفیت دارو و اثربخشی آن دارد. سردخانه دارو در دو شکل زیرصفری و بالاصفری طراحی می‌شود. همچنین برای نگهداری پروکساید باید از سردخانه ضدانفجار استفاده کرد.

سردخانه دارویی

برای نگهداری انواع گوشت و مواد پروتئينی استانداردهای ویژه‌ای وجود دارد که بدون رعایت آن‌ها نمی‌توان گوشت را به بازار عرضه کرد. در طراحی سردخانه گوشت و سردخانه مرغ باید استانداردهای سازمان دامپزشکی و سازمان غذا و دارو رعایت شود. همچنین به دلیل حساسیت و ارزشمندی این محصولات باید به عایق بندی سردخانه گوشت و طراحی مدار رزرو توجه شود.

مواد پروتئینی

سردخانه لبنیات در دو شکل زیر صفر و بالای صفر طراحی می‌شود. در این نوع سردخانه، نیاز زیادی به تامین رطوبت وجود ندارد و بنابراین برای خرید اواپراتورهزینه‌ کم‌تری صرف می‌شود. خرید سردخانه لبنیات برای تولید انواع بستنی سنتی و غیرسنتی و همچنین تولید انواع محصولات لبنی ضروری است. نگهداری محصولات لبنی در سردخانه باعث نابودی باکتری‌‎های خطرناک و حفظ کیفیت محصولات می‌شود.

سردخانه لبنیات

هیچ رستورانی دوست ندارد در غذایی که طبخ می‌کند از مواد غیرتازه و فاسد استفاده کند. هیچ مشتری هتل یا رستورانی نیز خاطره‌ای بدتر از خوردن غذایی با مواد اولیه پلاسیده و بی‌کیفیت ندارد. سردخانه غذایی در رستوران‌ها، هتل‌ها و سازمان‌ها اجرا می‌شود و کیفیت و سلامت غذا را تضمین می‌کند. صاحبان رستوران‌ها‌ برای ایجاد مزیت رقابتی‌ روی سردخانه‌‌ رستوران سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سردخانه رستوران

با توجه به این‌که سردخانه برای نگهداری چه نوع محصولی به‌کار می‌رود باید استانداردهای خاصی اجرا شود. مهندسان دامون با استانداردهای صنایع دارویی، غذایی، کشاورزی و شیمیایی و … کاملاً آشنا هستند و آن‌ها را در طراحی و ساخت سردخانه لحاظ می‌کنند. علاوه بر این، دمای محل استقرار سردخانه و حجم محصولات نیز در محاسبات مهندسان سردخانه درنظر گرفته می‌شود. همانطور که گفته شد، برای طراحی و ساخت کلدروم باید نکات زیر را رعایت کرد:

طراحی و ساخت سردخانه

چرا سردخانه‌ های دامـون را پیشنهاد می‌کنیم؟

مهندسان دامون بیش از ۱۰ سال است که انواع سردخانه را برای کاربری‌های متنوع طراحی و اجرا می‌کنند. همکاری با بیش از ۷ هزار واحد صنعتی و جلب اعتماد بهترین‌ها یکی از دستاورد‌های دامون است.

نقش سردخانه‌های دامون در صنایع کشور

پروژه‌ها

سردخانه‌های دامون در صنایع غذایی، دارویی، خودروسازی، شیمیایی و… روشن است. مهندسان دامون تمامی مراحل طراحی، ساخت و اجرا را برعهده می‌گیرند. برای خواندن داستان پروژه‌های دامون، کلیک کنید:

چرا کیفیت سردخانه های دامون ممتاز است؟

تیم فنی دامون از بهترین‌ها تشکیل شده و محاسبات نیز دقیق و علمی است. علاوه بر این، از بهترین مواد مصرفی در سردخانه استفاده می‌کند تا هزینه نگهداری و تعمیر نیز کاهش پیدا کند. به همین دلیل نیز عمر و عملکرد کلد‌استور دامون تضمین شده است. اگر ساخت سردخانه را به افراد غیرمتخصص بسپارید باید منتظر بروز خرابی باشید. نکات ظریفی در انتخاب تجهیزات وجود دارد که عمر سیستم را کاهش می‌دهد، مثلاً:

تضمین استفاده از روغن اصل

اگر روغن کمپرسور تقلبی باشد یا مناسب با کمپرسور نباشد، کیفیت روغن‌کاری به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و عمر مفید قطعات کم می‌شود.

استفاده از سیم جوش مناسب

از سیم جوش نقره 3 درصد برای اتصالات مسی و نقره ۳۰ درصد برای اتصلات برنجی استفاده می‌شود.

استفاده از مهره‌های با کیفیت

مهره‌های شیر آلات در صورتی که بی کیفیت باشند، باعث ایجاد نشتی مکرر و آسیب دیدن کمپرسور می‌شوند.

استفاده از گاز مبرد معتبر

دامون از گاز مبرد اصل و با کیفیت در راه‌اندازی سردخانه استفاده می‌کند.

شارژ روغن اصل و متناسب با گاز و کمپرسور

توجه به تناسب گازمورد استفاده در مدار و روغن استفاده شده، یکی از نکات مهم است.

استفاده از لوله های با ضخامت بالا

این کار برای جلوگیری از نشتی سیستم نقش مهمی را ایفا می‌کند.

استفاده از کابل با کیفیت

انتخاب کابل با ضخامت مناسب برای کاهش افت ولتاژ در سیم و افزایش عمر کمپرسور و فن ها انجام می‌شود.

عایق کاری لوله‌ها

انجام عایق‌کاری مناسب سیستم پایپینگ با استفاده از برندهای معتبر تاثیر مثبتی در کاهش مصرف انرژی دارد.

مراحل طراحی و ساخت سردخانه

دامون فرآیندهای خدماتی خود را سریع و دقیق پیش می‌برد. متقاضیان طراحی و ساخت سردخانه کافی است با مهندسان دامون تماس بگیرند یا برای آن‌های پیام ارسال کنند. پس از ثبت تقاضا، محاسبه بار برودتی و ارائه پیشنهاد مالی و فنی در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. در زمان تحویل نیز در حضور خریدار تست می‌شود. این تست در شرایط کارکرد مورد توافق صورت می‌گیرد و پس از آن، پلاک مشخصات فنی نصب می‌شود. چگونگی بهره‌برداری و نگهداری نیز به خریدار آموزش داده می‌شود و خریدار، کارت گارانتی و دفترچه راهنمای استفاده از آن را تحویل می‌گیرد.

تماس با شرکت طرح و ساخت دامون برای ساخت و مشاوره سردخانه

گزینه‌های ویژه دامون برای سردخانه‌ چیست؟

گاهی موادی که داخل سردخانه نگهداری می‌شوند، بسیار گران قیمت هستند (مثل انواع داروها) یا به نوسانات دمایی حساسیت دارند (مانند انواع کاتالیزورها و مواد زیستی). در برخی موارد هم، محصولات به افزایش یا کاهش رطوبت، حساس هستند. برای نگهداری چنین محصولاتی باید اقدامات ویژه‌ای مانند سردخانه هوشمند انجام داد. مهندسان دامون آماده ارائه خدمات ویژه زیر هستند:

سیستم رزرو

اگر در هر یک از قطعات سیکل اول مشکلی به‌وجود بیاید، سیکل رزرو فعال می‌شود و تا زمان راه‌اندازی مجدد سیستم اول، در بازه دمایی مطلوب باقی می‌ماند.

سیستم آلارم

اگر سیستم از بازه دمایی تعریف شده خارج شود، آلارم فعال می‌شود یا کاربران با دریافت پیامک از بروز مشکل خبردار می‌شوند.

دیتالاگر

محدوده دمایی و رطوبتی را در طول شبانه روز مشاهده و ثبت می‌کند.

دیتالاگر آنلاین

این دیتالاگرها به کاربران اجازه می‌دهد تا وضعیت را از راه دور مشاهده کنند.

چگونه از خدمات سردخانه دامون استفاده کنیم؟

دامون همیشه تلاش کرده است تا فرآیندهای خدماتی خود را آسان و سریع و دقیق پیش ببرد. بنابراین طراحی و ساخت سردخانه فقط در ۸ مرحله انجام می‌شود:

1
ثبت درخواست

خریداران می‌توانند از دو روش تماس تلفنی یا ارسال پیام استفاده کنند.

2
محاسبه بار برودتی

مهندسان، ظرفیت سرمایشی را محاسبه و نوع گاز مبرد و قدرت کمپرسور را مشخص کنند.

3
انتخاب تجهیزات

پس از تعیین ظرفیت سرمایشی نوبت به انتخاب نوع و برند تجهیزات می‌رسد.

4
پیشنهاد فنی و مالی

پیشنهاد فنی دامون با ذکر مشخصات تمامی تجهیزات و اجزاء، همراه پیشنهاد مالی (پیش فاکتور) ارائه می‌شود.

5
بازدید از محل

اگر خریدار پیشنهاد فنی و مالی دامون را تایید کند، مهندسان دامون می‌توانند پیش از عقد قرارداد از محل احداث بازدید کنند.

6
انعقاد قرارداد

در این مرحله، طرفین درباره‌ی شرایط اجرایی و مالی و زمانی به توافق می‌رسند.

7
نصب و اجرا

متخصصان با حضور در محل، فرآیند نصب را انجام می‌دهند. سپس، آزمون نشت یابی مدار و وکیوم و تزریق گاز انجام می‌شود.

8
تحویل

سردخانه در حضور خریدار تست می‌شود. این تست در شرایط کارکرد مورد توافق صورت می‌گیرد.

گارانتی و خدمات پس از فروش سرد خانه

گارانتی دامون

خرید سردخانه نقطه‌ی پایان ارتباط با ما نیست؛ ۱۲۰ ماه پس از خرید سردخانه همچنان می‌توانید از خدمات پس از فروش و پشتیبانی ۲۴ ساعته استفاده کنید.
دامون مجموعه سرد خانه را به‌مدت ۱۲ ماه گارانتی می‌کند و این گارنتی تا ۲۴ ماه نیز قابل تمدید است. همچنین برای رفع نگرانی‌های خریداران در مدت زمان ۱۲ ماهه گارانتی، دو بازدید دوره‌ای نیز انجام می‌دهد تا اگر نیازی به سرویس‌دهی و مشاوره وجود داشته باشد، آن‌ها را به بهترین شکل برطرف کند تا از ایجاد خرابی و هزینه‌های سنگین جلوگیری شود.

زمان تحویل سردخانه چند روزه است؟

مدت زمان تحویل سردخانه بیش از هر چیزی به توان مورد نیاز و آماده بودن شرایط عمرانی پروژه بستگی دارد. برای این‌که در وقت خریداران صرفه‌جویی کند، کارخانه و انبار کالای خود را تجهیز کرده است. بنابراین پروژه‌هایی با توان مورد نیاز کم‌تر از ۱۵ اسب بخار که نیازی به عملیات عمرانی ویژه ندارند در ۱۴ روز کاری به اتمام می‌رسند.

قیمت سردخانه چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت سردخانه یکی از سوالات پرتکرار است اما نمی‌توان جواب سرراست و قاطعی به آن داد. هزینه ساخت براساس ۴ مورد تعیین می‌شود اما با رعایت برخی نکات می‌توان هزینه سردخانه را کاهش داد و کیفیت را نیز همچنان حفظ کرد.

ابعاد سردخانه

هر قدر سردخانه کوچک‌تر باشد، هزینه‌های عایق بندی، قفسه بندی و آماده‌سازی آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

نوع سردخانه (بالای صفر یا زیر صفر)

احداث سردخانه زیر صفری گران‌تر از احداث سردخانه بالای صفری است. زیرا تجهیزات سردخانه زیر صفری و نوع عایق بندی آن متفاوت است.

تجهیزات و لوازم سردخانه

برندهای مختلف تجهیزات سرمایشی در بازار ایران موجود است و خریداران می‌توانند با انتخاب برندهای ارزان‌تر در هزینه‌های سردخانه صرفه‌جویی کنند.

نوع سیستم سردخانه

سیستم فریونی به دو صورت رک یا یونیتی اجرا می‌شود که هزینه آن‌ها با یکدیگر یکسان نیست و سیستم مرکزی رک گران‌تر است.

تجهیزات سردخانه

تجهیزات برودتی

سردخانه های دامون مطابق با آخرین و به‌روزترین تجهیزات مورد استفاده در صنایع برودتی طراحی می‌شوند. استفاده از قطعات باکیفیت می‌تواند آسیب ها و خسارات وارده بر کالاها و محصولات نگهداری شده در آن را به حداقل برساند و باعث کاهش مصرف انرژی  می‌شود. اجزای اصلی تشکیل دهنده سیکل تبرید عبارتند از کمپرسور، اواپراتور و کندانسور، شیرآلات، لوازم کنترلی، ساندویچ پنل و عایق کف، تابلو برق و مواد مصرفی. مشخصات فنی هر کدام از این موارد دارای جزئیات فراوانی است که متناسب با شرایط پروژه (کاربرد، دما، محل احداث و …) طراحی و اجرا می‌شود.

شیرآلات

شیرآلات

تجهیزات خطی

تجهیزات خطی

تجهیزات کنترلی

تجهیزات کنترلی

ملزومات سردخانه

ملزومات سردخانه

اتوماسیون و برق صنعتی

اتوماسیون و برق صنعتی

کمپرسور سردخانه (موتور سردخانه)

کمپرسورهای سردخانه عمدتاً از برند آلمانی بیتزر هستند اما با توجه به درخواست مشتری می‌توان کمپرسور برندهای دیگری نظیر بوک آلمان، رفکامپ ایتالیا، فراسکلد ایتالیا و دورین ایتالیا را نیز جایگزین کمپرسور بیتزر کرد.

بسته به شرایط پروژه و نوع طراحی و گاز مبرد، یکی از مدل‌های کمپرسور بیتزر با روغن معدنی یا POE (پلی ال استر) انتخاب می‌شود. شرکت بیتزر آلمان با ارائه نرم افزار انتخاب محصولات خود، موثرترین راهنمایی را به کاربران ارائه داده است و مهندسان مشاور دامون نیز جزئیات دیتای فنی کمپرسورهای انتخاب شده را در زمان طراحی سردخانه به همراه پیشنهاد فنی خود به خریداران ارائه می‌کنند. علاوه بر این، دامون سرتیفیکت اصل بودن کمپرسور بیتزر آلمان را نیز ارائه می‌کند.

اواپراتور و کندانسور

دامون از معتبرترین برندهای صنعت سرمایش ایران نظیر آرشه، آرتک، نیک، و … برای اواپراتور‌ها و کندانسور استفاده می‌کند. تمامی این برندهای کندانسور و اواپراتور از با کیفیت‌ترین محصولات موجود در بازار هستند اما اگر کارفرما بخواهد، می‌توان از برندهای دیگر نیز استفاده کند. از ویژگی‌های بارز برندهای ایرانی سرمایش می‌توان به ضخامت مناسب لوله، کیفیت بالای مونتاژ، المنت های دیفراست با قدرت مناسب، ضخامت بالای ورق و فن با‌دوام و پربازده اشاره کرد.

تفاوت این برندها در سطح تبادل حرارت، توان فن و جزییات دیگر طراحی است. این محصولات با خدمات پس از فروش بسیار عالی با کمترین تغییرات در مدل ها، بیشترین اطمینان را طی سالها برای مصرف کننده پدید آورده‌اند.

شیرآلات و لوازم کنترلی

شیرآلات مورد استفاده در سردخانه از جمله شیر انبساط، شیرهای قطع و وصل (مانند شیر دستی، گلاب ولو، بال ولو)، چک ولو، شیر برقی همگی از برندهای معتبر دانفوس دانمارک و کستل ایتالیا انتخاب می شوند. علاوه بر این، قطعات کنترلی نظیر پرشر سوئیچ، سایت گلس، فیلتر درایر نیز ساخت شرکت دانفوس و کستل هستند. لرزه گیر کمپرسور ساخت کشور کره‌جنوبی است. برای انتخاب اویل سپراتور و مایع شکن و سایر لوازم کنترلی نیز از برندهای معتبری نظیر O&F استفاده می شود.

تابلو برق سردخانه

تابلو برق سردخانه محل کنترل عملکرد تمامی اجزای سیکل تبرید است. بنابراین، طراحی مناسب و به‌کارگیری قطعات باکیفیت تاثیر به‌سزایی در عملکرد صحیح آن و همچنین جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی خواهد داشت. اگرچه تجهیزات برودتی گران هستند اما نمی‌توانیم برای کاهش هزینه‌ها برخی تجهیزات را حذف یا محصولات بی‌کیفیت را جایگزین کنیم. تابلو برق‌های دامون با اهداف زیر طراحی و ساخته می شوند:

  • کاهش هزینه ساخت؛
  • افزایش عمر تجهیزات؛
  • حفاظت از الکتروموتورها؛
  • کاهش هزینه برق مصرفی؛
  • کاهش نوسان دمایی و در نتیجه افزایش کیفیت محصول؛
  • کاربری آسان.

قطعات به‌کار رفته در تابلو برق شامل انواع کنتاکتور، کلید حرارتی، کنترل فاز، کلید مینیاتوری، فیوز ترمینالی، ترمینال ریلی، کلید صفر و یک، حفاظت فن های اواپراتور و کنداسور (کلید حرارتی یا کنترل بار یا بی متال)، کلید اتوماتیک، ترموستات است. این قطعات از برندهای معتبری نظیر اشنایدر، LS، هیوندایی، فول گیج و … انتخاب می‌شوند. کابین تابلو برق‌ها از مواد باکیفیت ساخته می‌شوند و به درخواست مشتری امکان ساخت با گواهی IP نیز وجود دارد.

ساندویچ پنل

یکی از نکات مهم در تجهیز سردخانه، استفاده از ساندویچ پنل مناسب برای عایق سازی بدنه اتاق یا سوله است. هر چه میزان انتقال حرارت با محیط بیرونی کمتر باشد، سردخانه عملکرد مناسب‌تری خواهد داشت و مصرف انرژی نیز بسیار کاهش پیدا می‌کند. ما برای ساخت پروژه های خود از برندهای معتبر ساندویچ پنل نظیر کبیر پنل استفاده می‌کند.
ساندویچ پانل سردخانه با دارا بودن چگالی مناسب (حدود ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب) و ورق گالوانیزه با ضخامت ۰٫۵ میلیمتری، انتقال حرارت را به حداقل می‌رساند. همچنین درب سردخانه دامون نیز از بهترین کیفیت برخوردار است و گارانتی دارد.

انواع سردخانه براساس دمای کارکرد

برای حفظ کیفیت محصولات باید آن‌ها را در دمای مشخصی قرار داد. عدد دقیق دمای نگهداری براساس متغییرهای مختلفی تعیین می‌شود اما به صورت کلی، محصولات را باید در دو بازه دمایی زیر صفری یا بالا صفری نگهداری کرد. ساخت این دو نوع با یکدیگر متفاوت است و باید الزامات خاصی برای راه اندازی هر یک درنظر گرفت. تفاوت اصلی در نوع تجهیزات و عایق بندی آن‌ها است که خود را در قیمت نهایی نیز نشان می‌دهد.

سردخانه زیر صفری

برای نگهداری محصولات منجمد باید نوع زیر صفری به‌کار گرفته شود. به صورت کلی، هزینه نهایی سرد خانه زیر صفری بالاتر از سرد خانه بالا صفری است؛ زیرا لوازم زیر صفری گران‌تر است و در این نوع سردخانه به عایق‌بندی ضخیم‌تری نیاز داریم. علاوه بر این، در زیر صفری باید به احتمال قطع برق یا خرابی تجهیزات نیز فکر شود و در صورت نیاز، مدار پشتیبان نیز طراحی شود.

سردخانه بالا صفری

برای نگهداری محصولات تازه و غیرمنجمد از سردخانه بالای صفری استفاده می‌شود. سردخانه بالا صفری به صورت گسترده‌ای در صنایع غذایی مانند سردخانه رستورانی استفاده می‌شود اما یک اشتباه رایج درباره خرید این نوع از سردخانه وجود دارد. برخی از خریداران تصور می‌کنند به دلیل اهمیت کم‌تر عایق‌بندی در نوع بالا صفر می‌توانند، نصب و اجرای آن را به افراد غیرمتخصص بسپارند و فرآیند طراحی مهندسی را دور بزنند. در سردخانه این خریداران معمولاً از تجهیزات دست دوم استفاده می‌شود و خریدار نیز از این مسئله مطلع نمی‌شوند. بنابراین عمر مفید و عملکرد این سردخانه‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند. مهندسان دامون با درنظر گرفتن محدودیت‌های اقتصادی خریداران، بهترین پیشنهادات را ارائه می‌کنند.

انواع سردخانه براساس گاز مبرد

برای طراحی و ساخت سردخانه می‌توان از مبرد آمونیاک یا فریون استفاده کرد. آمونیاک مبردی طبیعی به‌حساب می‌آید که قیمت آن از گازهای فریونی کم‌تر است اما به شدت سمی و خطرناک و قابل اشتعال است. به همین دلیل نیز لوله کشی در سردخانه آمونیاکی بسیار حیاتی است و باید از کیفیت لوله‌ها و اتصال آن‌ها مطمئن بود تا منجر به فاجعه و خسارت نشود.

مبرد آمونیاک معمولاً در سردخانه‌های صنعتی با ابعاد بزرگ به‌کار گرفته می‌شود و برای ساخت کلد‌استور‌های کوچک و سردخانه متوسط گزینه مناسبی به‌حساب نمی‌آید. نوع آمونیاکی حساسیت‌های ویژه‌ای دارد و به همین دلیل استانداردهای ایمنی آن بسیار سخت‌گیرانه‌تر از استانداردهای ساخت سردخانه فریونی است و رعایت موارد آن برای سردخانه‌داران چندان آسان و بی‌زحمت نیست.

گاز فریون گران‌تر از آمونیاک اما دسترس‌پذیرتر است و خطر اشتعال نیز ندارد. مهندسان شرکت طرح و ساخت دامون در ساخت انواع سردخانه فریونی متخصص هستند و می‌توانند خریداران را به سردخانه مناسب برسانند.

انواع سردخانه براساس ساختار

سردخانه در ابعاد مختلف طراحی و ساخته می‌شود. خریداران براساس نیاز می‌توانند یکی از سردخانه‌های زیر را سفارش دهند:

سردخانه کوچک و سردخانه متوسط

گاهی تولیدکنندگانی که نیاز سرمایشی محدودی دارند، قید خرید سردخانه را می‌زنند و از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند. اما توصیه مهندسان این است که تولیدکنندگان با خرید سردخانه کوچک، کنترل دما و رطوبت را به‌دست بگیرند و میزان دور ریز را کاهش دهند و سود را چند برابر کنند. مهندسان دامون انواع سردخانه کوچک و متوسط را طراحی می‌کنند و با توجه به شرایط خریداران راهکارهای سرمایشی ارائه می‌دهند.

سردخانه بزرگ یا سردخانه صنعتی

طراحی و ساخت سردخانه بزرگ نیازمند رعایت الزامات ویژه‌ای است که مهندسان دامون کاملاً با آشنا هستند. چیدمان و نقشه کشی سردخانه صنعتی متفاوت است و ظرایف خاصی دارد. نوع بزرگ و صنعتی به صورت فریونی یا آمونیاکی ساخته می‌شود. تخصص دامون ساخت سردخانه صنعتی فریونی است و خدمات مرتبط با ساخت نوع آمونیاکی را ارائه نمی‌کند.

سردخانه کانکسی و سردخانه متحرک

بزرگ‌ترین مزیت سردخانه کانکسی یا سردخانه سیار، قابل حمل بودن آن است. بنابراین صاحبان صنایع می‌توانند در زمان‌های مشخصی از این سردخانه در فضاهای باز و بدون سقف استفاده کنند. سردخانه کانکسی در دماهای زیر صفری و بالای صفری طراحی می‌شود و می‌توان آن را به‌صورت دومنظوره نیز طراحی کرد.

انواع سردخانه براساس کاربرد

کلد‌روم فقط محلی برای نگهداری محصولات نیست بلکه بخشی از فرآیند تولید است. بنابراین، می‌توان انواع آن را با توجه به این که در چه مرحله‌ای از فرایند تولید به‌کار گرفته می‌شوند و چه نیازی را پاسخ می‌دهند، تقسیم‌بندی کرد:

تونل انجماد

تونل انجماد ساختاری شبیه به سردخانه زیر صفری دارد اما کاربرد و طراحی آن متفاوت است. به عبارت دیگر، هر دو نوع در دمای زیر صفر کار می‌کنند اما سردخانه زیر صفری برای نگهداری مواد منجمد است و تونل انجماد برای منجمد کردن مواد تازه. تونل انجماد در زمانی کوتاه می‌تواند محصولات را منجمد کند و مانع افت کیفیت آن‌ها شود.

تونل انجماد انواع متنوعی دارد و با توجه به نوع محصول و نیاز خریدار انتخاب می‌شود. محصولاتی که در تونل انجماد قرار می‌گیرند، پس از مدتی وارد سردخانه زیر صفر می‌شوند و تا زمان عرضه در این سردخانه می‌مانند.

سردخانه پیش سرد

پیش از ورود محصولات به تونل انجماد، آن‌ها باید مدتی در سردخانه پیش سرد یا همان پری کولینگ بمانند تا به دمای مناسب برسند. به این ترتیب، می‌توان از نوسان دمایی و همچنین رشد باکتری‌ها جلوگیری کرد. سردخانه پری کولینگ بخش جدایی ناپذیری از سردخانه گوشت و مواد پروتئینی است اما سایر صنایع غذایی نیز از این سردخانه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، برای جلوگیری از نوسان دمایی اتاق نگهداری میوه از پیش سرد استفاده می‌شود. ساخت اتاق پیش سرد باعث افزایش کیفیت و طول عمر محصولات باغی می‌شود.

سردخانه ضدانفجار

نگهداری مواد قابل اشتعال حساسیت ویژه‌ای دارد و باید این محصولات را در سردخانه ضد انفجار ذخیره‌سازی کرد. این نوع سردخانه در صنایع مختلف دارویی، شیمیایی و.. استفاده می‌شود و الزامات ویژه‌ای دارد. رعایت الزامات و استانداردهای ساخت سردخانه ضدانفجار باعث ایجاد امنیت جانی کارکنان و حفظ سرمایه مالی می‌شود. مهندسان دامون در ساخت سردخانه ضدانفجار باتجربه هستند و می‌توانند خریداران را راهنمایی کنند.

سردخانه چندمنظوره یا دو مداره

سردخانه چند منظوره یا دو مداره می‌تواند به نیازهای سرمایشی زیرصفری و بالای صفری پاسخ دهد. این نوع سردخانه معمولاً در پایانه‌های مرزی، گمرک‌ها و مراکز مصرف ساخته می‌شود و کارخانه‌های تولیدی با توجه به محصولی که دارند، یکی از سالن‌های زیر صفری یا بالای صفری آن را اجاره می‌کنند. برای اجاره سردخانه نیز اغلب از سیستم دو مداره استفاده می‌شود تا سردخانه داران، مشتری‌های بالقوه بیشتری داشته باشند.

انواع سردخانه براساس محصول

سردخانه میوه و سبزی

میوه بافت حساس و آسیب‌پذیری دارد اما به کمک سردخانه می‌توان آن را به کیلومترها دورتر فرستاد یا پس از چندین ماه به بازار عرضه کرد. به همین دلیل نیز در مناطق میوه‌خیز از سردخانه میوه استفاده می‌شود. این نوع معمولاً در ابعاد بزرگ طراحی می‌شود و مجهز به سالن‌های حرفه‌ای سورتینگ و شست‌وشو است. سردخانه میوه را باید براساس نوع و حجم میوه طراحی کرد و به عایق بندی و قفسه بندی آن اهمیت داد. دامون در طراحی انواع سردخانه میوه خشک، سردخانه خرما، سردخانه موز، سردخانه مرکبات، سردخانه سیب، سردخانه سیب زمینی و … متخصص است.

سردخانه گوشت

برای نگهداری انواع گوشت و مواد پروتئينی استانداردهای ویژه‌ای وجود دارد که بدون رعایت آن‌ها نمی‌توان گوشت را به بازار عرضه کرد. در طراحی سردخانه گوشت و سردخانه مرغ باید استانداردهای سازمان دامپزشکی و سازمان غذا و دارو رعایت شود. همچنین به دلیل حساسیت و ارزشمندی این محصولات باید به عایق بندی و طراحی مدار رزرو توجه شود. طراحی مدار رزرو یا همان مدار پشتیبان باعث می‌شود که قطع برق مکرر به محصولات پروتئینی آسیب نرساند و سردخانه‌دار متضرر نشود.

سردخانه شیلات

گوشت آبزیان بسیار حساس است و از لحظه صید تا عرضه باید در زنجیره سرد مناسب قرار بگیرد. سردخانه ماهی و میگو با توجه به نوع محصول و هدف از نگهداری به شکل‌های مختلف زیرصفری، بالاصفری و تونل انجماد عرضه می‌شود.

سردخانه دارو

برای نگهداری مواد اولیه انواع دارو، واکسن انسانی و حیوانی باید دما، نور و رطوبت را به‌دقت کنترل کرد.عایق بندی و قفسه بندی سردخانه دارو نقش مهمی در حفظ کیفیت دارو و اثربخشی آن دارد. محصولات دارویی را نباید در کف سردخانه قرار داد اما تعیین بازه دمایی مناسب کاملاً به نوع محصول بستگی دارد. برای ایجاد شرایط کنترلی می‌توان از سردخانه هوشمند استفاده کرد.

سردخانه لبنیات

سردخانه لبنیات در دو شکل زیر صفر و بالای صفر طراحی می‌شود. در این نوع سردخانه، نیاز زیادی به تامین رطوبت وجود ندارد و بنابراین برای خرید اواپراتورهزینه‌ کم‌تری صرف می‌شود. خرید سردخانه لبنیات برای تولید انواع بستنی سنتی و غیرسنتی و همچنین تولید انواع محصولات لبنی ضروری است. نگهداری محصولات لبنی در سردخانه باعث نابودی ویروس‌های خطرناک و حفظ کیفیت محصولات می‌شود. مهندسان دامون در طراحی و ساخت انواع سردخانه بستنی، شیر، کره، پنیر پیتزا متخصص هستند.

سردخانه گل شاخه بریده

نگهداری گل شاخه بریده در دما و رطوبت مناسب باعث کاهش تنفس گل و طبیعتاً کاهش نرخ پلاسیدگی می‌شود. استفاده از تهویه مطبوع و کولر برای نگهداری گل شاخه بریده مناسب نیست چون با این روش نمی‌توان رطوبت مناسب برای نگهداری گل را فراهم کرد. سردخانه گل از بروز و گسترش آلودگی‌های میکروبی جلوگیری می‌کند و سوددهی باغ‌داران را افزایش می‌دهد.

سردخانه مواد غذایی

سردخانه مواد غذایی نقش پررنگی در کیفیت سرویس‌دهی هتل‌ها، رستوران‌ها و … دارد. بازه دمایی سردخانه غذایی بین -۴۰ تا +۱۰ درجه است و محصولات متنوعی نیز در آن نگهداری می‌شود؛ از مواد اولیه غذا گرفته تا زباله و مواد دور ریز. در طراحی سردخانه مواد غذایی باید تعداد دفعات باز و بسته شدن درب سردخانه را درنظر گرفت. همچنین استفاده سردخانه دو مداره در صنعت غذا بسیار رایج و محبوب است و مهندسان دامون می‌توانند با طراحی و ساخت آن در هزینه‌های خریداران صرفه‌جویی کنند.

بهترین محل برای احداث سردخانه کجاست؟

اگر هدف از احداث، نگهداری از محصولات صادراتی یا وادراتی است باید آن را در نزدیکی بنادر احداث کرد و به دسترس‌پذیری و محدودیت‌های لجستیکی اهمیت داد. اما اگر هدف از راه اندازی سردخانه، نگهداری از محصولات برای بازار داخلی است باید آن را در نزدیکی محل تولید ساخت تا هزینه‌های حمل و نقل کاهش پیدا کند.

سردخانه میوه و گوشت معمولاً در نزدیکی مراکز مصرف احداث می‌شوند تا به تازه‌ترین و باکیفیت‌ترین شکل ممکن عرضه شوند. توجه به راه‌های ارتباطی و حمل‌ونقل در راه اندازی مهم است و باید درنظر گرفته شود. پیش از انتخاب مکان سردخانه باید متراژ زمین برای احداث را محاسبه کنیم. محاسبه متراژ زمین براساس ظرفیت و نوع آن (زیر صفری یا بالاصفری) انجام می‌شود. مثلاً برای ساخت سردخانه ۱۰۰۰ تنی زیر صفری به زمینی با متراژ ۵۰۰ متر مربع نیاز داریم اما برای ساخت سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفر باید ۶۰۰ متر مربع زمین درنظر بگیریم. در جدول زیر متراژ زمین برای ظرفیت‌های پرکاربرد سردخانه صنعتی مشخص شده است. متراژ سردخانه در این جدول با ارتفاع ۸ متر محاسبه شده است:

آیا نحوه چیدمان محصولات داخل سردخانه مهم است؟

نحوه چیدمان سردخانه یکی از نکاتی است که طول عمر و کیفیت محصولات را تضمین می‌کند. اگر محصولات به‌درستی در سردخانه چیده شوند، گردش هوای مناسب مانع از فساد محصولات می‌شود. همچنین مدیریت ورود و خروج محصول را نیز تسهیل می‌کند و محصولاتی که دیرتر وارد شدند، زودتر نیز خارج می‌شوند. چیدمان اصولی مواد غذایی در سردخانه، دسترسی مناسب به محصولات را نیز تسهیل می‌کند و از افت کیفی آن‌ها جلوگیری می‌کند. نحوه چیدمان مخصوصاً در سردخانه‌های بزرگ و صنعتی که حجم محصول زیاد است، اهمیت مضاعفی دارد و امکان کنترل کیفی را نیز فراهم می‌کند.

آیا طراحی نقشه سردخانه مهم است؟

ساخت سردخانه چیزی بیشتر از خرید چندین تجهیز و راه‌اندازی آن‌ها است. برای ساخت باکیفیت باید از طراحی نقشه آن نیز مطمئن باشیم. مثلاً در سردخانه‌ها بزرگ، مسیرهایی برای حرکت ماشین‌آلات درنظر گرفته می‌شود اما اگر طراحی مسیر دقیق نباشد، سردخانه‌داران به دردسر می‌افتند. به عبارت دیگر، اختصاص فضای کم یا زیاد به مسیرهای عبور و مرور مشکل‌ساز است زیرا اگر فضای حرکت ماشین‌آلات بیش از حد محدود باشد، سرعت نقل و انتقال در سردخانه به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و ریسک تصادف نیز بیشتر می‌شود. از طرف دیگر، اختصاص فضایی بیش از حد نیاز نیز باعث می‌شود تا ظرفیت سردخانه هدر برود و بهره‌وری کاهش پیدا کند. علاوه بر این، سردخانه صنعتی داراری بارانداز است و برای این‌که ورود و خروج تریلی به آن راحت شود باید از سکوی بتونی یا انواع درب استفاده کنیم. به صورت کلی، در نصب باید ملاحظات لازم برای تردد تریلی را درنظر گرفت.

بخش‌های مختلف سردخانه با توجه به نیاز سردخانه دار و محصول تعریف می‌شود. معمولاً سردخانه میوه دارای سالن سورت و بسته بندی و پیش سرد است. بخشی از فضای سردخانه صنعتی مواد غذایی و سردخانه صنعتی گوشت و پروتئین را نیز می‌توان به اتاق انجماد اختصاص داد.

تعمیر و نگهداری سردخانه چگونه انجام می‌شود؟

یکی از نگرانی‌های اصلی خریداران موضوع تعمیر و نگهداری سردخانه است. این نگرانی به‌دلیل هزینه‌ی بسیار بالای تجهیزات منطقی است. دامون برای جلوگیری از بروز هر ایرادی در جریان بهره‌برداری، یک برنامه نگهداری به خریداران ارائه می‌کند و پس از راه‌اندازی نیز به‌صورت منظم برنامه بازرسی را انجام می‌دهد و خریداران را تنها نمی‌گذارد. برای اطلاع از نکات مربوط به تعمیر و نگهداری سردخانه کافی است با مهندسان دامون تماس بگیرید.

سوالات متدوال

تماس با ما

بله، در شرایط خاصی امکان‌پذیر است اما باید ملاحظات مهندسی در نظر گرفته شود تا عمر تجهیزات کاهش پیدا نکند.

خیر، برای انجماد با کیفیت باید از تونل انجماد استفاده کرد. فقط در صورتی که حجم و بار حرارتی محصولات کم باشد، می‌توان از سردخانه زیر صفر برای منجمد کردن محصولات استفاده کرد.

بله، در این حالت باید سیستم سرمایشی را در سردخانه زیرصفر نصب کرد تا هوای این سردخانه توسط فن به سردخانه بالای صفری فرستاده شود. این روش بسیار ارزان است اما در چیدمان محصولات دو سردخانه باید دقت کرد چون محصولاتی که در معرض هوای فن قرار می‌گیرند، یخ می‌زنند.

خیر، دامون سردخانه دست دوم عرضه نمی‌کند چون خرید این نوع سردخانه را مناسب کسب‌وکارها نمی‌داند اما می‌تواند برای این دسته از خریداران، گزینه‌های اقتصادی مناسب‌تری پیشنهاد کند.

دامون سردخانه آمونیاکی نمی‌سازد اما ساخت دیگر انواع سردخانه زیر صفری و بالای صفری تخصص دامون است.