سردخانه گیلاس و آلبالو

سردخانه گیلاس و آلبالو، شرایط مناسب دما و رطوبت را برای نگهداری آن فراهم می‌کند. با استفاده از سردخانه گیلاس و آلبالو می‌توان این محصولات را برای زمان بیشتری نگهداری کرد تا توزیع و فروش آن به خوبی انجام گیرد. دمای مناسب برای سردخانه گیلاس، ۱- تا ۰.۵ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی مناسب ۹۰ تا ۹۵ درصد است. به همین علت، باغداران و توزیع‌کنندگان محصولات کشاورزی برای آنکه بتوانند محصولات خود را برای مدت طولانی‌تر نگهداری کنند، از سردخانه استفاده می‌کنند. گیلاس و آلبالو از جمله میوه‌هایی هستند که زمان برداشت کوتاه و قابلیت فساد بالایی دارند. در ادامه، به شرح نکاتی درباره شرایط نگهداری گیلاس و آلبالو می‌پردازیم.

سردخانه ی نگهداری گیلاس و آلبالو

شرایط نگهداری گیلاس در سردخانه

شرایط نگهداری گیلاس در سردخانه

دمای مناسب برای سردخانه گیلاس، ۱- تا ۰.۵ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی مناسب ۹۰ تا ۹۵ درصد است. گیلاس را می‌توان برای مدت ۲ تا ۳ هفته در این شرایط نگهداری کرد. نگهداری گیلاس در هوایی با مقدار کربن‌دی‌اکسید بالا ۵- تا ۶ درصد- و اکسیژن کم ۲- تا ۳ درصد- باعث حفظ کیفیت میوه می‌شود.

 

شرایط نگهداری آلبالو در سردخانه

شرایط نگهداری آلبالو در سردخانه

دمای مناسب سردخانه آلبالو، صفر درجه سلسیوس و رطوبت نسبی مناسب نیز ۹۰ تا ۹۵ درصد است. در این شرایط می‌توان آلبالو را برای مدت ۳ تا ۷ روز نگهداری کرد. در نتیجه رطوبت مورد نیاز برای نگهداری گیلاس و آلبالو یکسان است اما آلبالو برای نگهداری نیاز به دمای بیشتری دارد.

آماده‌سازی گیلاس قبل از ورود به سردخانه

گیلاس و آلبالو پس از برداشت، به وسیله آب خنک یا با قرار گرفتن درون سردخانه پیش‌سرد با دمای سرد، پیش سرد می‌شوند تا دمای بالا به هنگام برداشت، موجب خراب شدن میوه‌ها نشود. همچنین پس از جدا کردن شاخه و برگ، مجدداً میوه‌ها را پیش سرد می‌کنند. بسته‌بندی میوه‌ها باید به گونه‌ای باشد که مانع فشردگی و له شدن شود.

برای بسته بندی گیلاس و آلبالو می‌توان از جعبه‌های چوبی و پلاستیکی استفاده کرد. در صورت استفاده از جعبه چوبی می‌توان به وسیله یک لایه کاغذی جاذب آب، احتمال خراب شدن میوه‌ها را کاهش داد. همچنین می‌توان درون جعبه‌ها را به وسیله ورقه‌های پلی اتیلنی پوشاند. این کار باعث می‌شود تا با افزایش کربن‌دی‌اکسید و کاهش اکسیژن، کیفیت میوه به‌خوبی حفظ شود.

گیلاس قبل از ورود به سردخانه

برداشت و انبارش گیلاس در سردخانه

رقم‌های دیررس گیلاس که گوشت سفت و رنگ تیره دارند، برای نگهداری در سردخانه مناسب هستند اما رقم‌هایی که زود می‌رسند و بافت نرم دارند، به‌سرعت کیفیت خود را از دست می‌دهند. مثلاً گیلاس‌هایی که رنگ صورتی دارند، به سرعت دچار تغییر رنگ می‌شوند. در نتیجه، این ارقام باید به سرعت پس از برداشت، به مصرف برسند. بعضا با استفاده از سردخانه‌های هوشمند می‌توان دما و رطوبت را از راه دور کنترل کرد.

رقم‌هایی از آلبالو که دیررس هستند و بافت سفت دارند، برای نگهداری در سردخانه مناسب هستند اما رقم‌هایی که بافت نرم دارند باید بلافاصله پس از برداشت، به مصرف رساند.

برداشت و نگهداری گیلاس و آلبالو، نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. گیلاس و آلبالو باید با دم چیده شوند. این کار تا حدودی از خراب شدن میوه‌ها جلوگیری می‌کند. میوه‌هایی که برای مصرف مستقیم یا فرآوری در سردخانه صنعتی نگهداری می‌شوند باید رسیده، سالم، بدون آسیب‌دیدگی، آفت‌زدگی و چروکیدگی باشند.

قیمت سردخانه گیلاس و آلبالو

هزینه سردخانه گیلاس و آلبالو، تابعی از هزینه تجهیزات به کار رفته است. قیمت تجهیزات، با توجه به نوسانات اقتصادی و کیفیت، متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از قیمت تجهیزات سردخانه و هزینه سردخانه می‌توانید به صفحه هزینه ساخت سردخانه سایت دامون مرجعه کنید یا با کارشناسان دامون تماس بگیرید.

تناژ میوه

مساحت زیر بنا (متر مربع) بازه قیمت کل (میلیون تومان)

۷

۱۵

۲۰۸ تا ۲۴۲

۱۰

۲۰

۲۳۸ تا ۲۷۷

۱۵

۳۰

۳۰۶ تا ۳۵۶

۲۰

۴۰

۳۵۵ تا ۴۱۳

۳۰

۴۵٫۵

۳۶۲ تا ۴۲۲

۴۰

۶۰

۴۵۰ تا ۵۲۳

۶۰

۸۰

۵۶۰ تا ۶۵۱

۸۰

۱۱۰٫۵

۷۳۰ تا ۸۴۹

۱۰۰

۱۵۰

۸۹۹ تا ۱۰۴۴

۱۵۰

۱۵۰

۱۲۰۲ تا ۱۰۳۳

۱۸۰

۱۸۰

۱۱۹۴ تا ۱۳۸۷

۲۰۰

۲۰۰

۱۵۰۸ تا ۱۷۵۲

۲۵۰

۲۴۰

۱۷۱۹ تا ۱۹۹۸

طراحی و ساخت سردخانه گیلاس

طراحی و ساخت سردخانه باید توسط متخصصان و کارشناسان مجرب انجام گیرد تا بالاترین بازدهی از لحاظ هزینه، زمان و … حاصل شود. برای سفارش ساخت سردخانه، ابتدا باید محل احداث آن مشخص شود. ظرفیت مورد نیاز، شرایط محیطی محل احداث سردخانه، نوع محصول و … بر نوع تجهیزات به کار رفته و هزینه‌ها تاثیر خواهد داشت. از نکات مهم برای ساخت سردخانه آلبالو و گیلاس، عایق کاری آن است. عایق کاری مناسب، از ورود گرما به داخل سردخانه جلوگیری می‌کند و در نتیجه باعث افزایش راندمان سردخانه می‌شود. عایق کاری دیواره ها، سقف و کف به وسیله ساندویچ پانل پلی اورتان انجام می‌شود. از دیگر تجهیزات مهم برای ساخت سردخانه می‌توان به موتور سردخانه، کندانسور، اواپراتور و… اشاره کرد.

01درخواست خریدار

02محاسبه بار برودتی و ظرفیت سنجی

03انتخاب تجهیزات

04انعقاد قرارداد

05بازدید از محل

06پیشنهاد فنی و مالی

07نصب و اجرا

08تحویل سردخانه

09گارانتی و پشتیبانی

خرید سردخانه گیلاس

از نکات مهمی که پیش از خرید سردخانه میوه‌جات باید در نظر داشت، ظرفیت مورد نیاز و محل احداث سردخانه است. برای سفارش ساخت سردخانه می‌توانید با کارشناسان شرکت طرح و ساخت دامون تماس بگیرید.

دیـــدگـاه خـود را بـه اشــتراک گــذاریــد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سردخانه گیلاس و آلبالو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *