سردخانه آجیل و خشکبار

آجیل و خشکبار را تنها برای مدت چند هفته می‌توان در شرایط اتاق نگهداری کرد. به همین علت مراکز تولید و پخش آجیل و خشکبار برای نگهداری طولانی مدت آن نیازمند سردخانه آجیل هستند. برای مثال سردخانه آجیل فروشی، یکی از موارد کاربردهای سردخانه خشکبار و آجیل است. در ادامه، نکاتی در مورد طراحی و ساخت این سردخانه شرح داده می‌شود. منظور از آجیل، مغزهای خوراکی مانند گردو، بادام، تخمه و … است و به مواد خوراکی نظیر کشمش، برگه زردآلو، انجیر خشک، آلو خشک و … خشکبار گفته می‌شود.

انواع خشکبار و آجیل را برای حفظ کیفیت می توان در سردخانه نگهداری کرد
نگهداری آجیل و خشکبار در سردخانه، زمان نگهداری آن را افزایش می‌دهد و از کیفیت آن محافظت می‌کند.

چرا باید از سردخانه‌های مخصوص نگهداری خشکبار و آجیل استفاده کرد؟

آجیل حاوی روغن است و به همین دلیل اگر در معرض نور، حرارت و اکسیژن قرار بگیرد، پس از مدتی فاسد می‌شود. با نگهداری آجیل درون سردخانه می‌توان از تماس آن با هر یک از این موارد جلوگیری کرد. در نتیجه می‌توان آجیل را در دما و رطوبت بهینه سردخانه برای مدت بیش از ۵ سال -با اطمینان از حفظ طعم و کیفیت- نگهداری کرد.

خشکبار را باید در دما و رطوبت مناسب قرار داد تا از کپک زدن، سفت شدن و خراب شدن آن جلوگیری شود و بتوان آن را برای مدتی طولانی نگهداری کرد. از دیگر مزایای نگهداری آجیل و خشکبار در سردخانه، توقف فعالیت حشرات در دمای کمتر از ۹ درجه سلسیوس است.

مراکز تولید و پخش آجیل و خشکبار -برای نگهداری میوه‌های خشک مانند سیب خشک، کیوی خشک و…- می‌توانند از سردخانه میوه خشک یا از سردخانه خرما استفاده کنند.

شرایط نگهداری آجیل در سردخانه

شرایط نگهداری آجیل درون سردخانه
آجیل را می‌توان برای مدت یک سال درون سردخانه نگهداری کرد.

به صورت کلی شرایط مناسب برای نگهداری آجیل در سردخانه، دمای ۰ تا ۱۰ درجه سلسیوس و رطوبت ۶۵ تا ۷۵ درصد است. در این شرایط می‌توان آجیل را برای مدت ۸ تا ۱۲ ماه نگهداری کرد. اگر مقدار رطوبت از مقدار مناسب آن ۲ درصد بیشتر شود، آجیل تیره و کهنه می‌شود و ممکن است کپک بزند. همچنین اگر مقدار رطوبت سردخانه از مقدار مناسب آن ۲ درصد کمتر باشد، آجیل سفت می‌شود. در نتیجه میزان رطوبت در سردخانه آجیل اهمیت بالایی دارد. در ادامه شرایط نگهداری انواع آجیل به صورت مجزا آورده شده است.

شرایط نگهداری فندق در سردخانه:

 • فندق را می‌توان در دمای ۳- تا ۰ درجه سلسیوس و رطوبت ۶۵ تا ۷۰ برای مدت یک سال نگهداری کرد. مغز فندق را می‌توان برای مدت چند هفته در دمای ۲ تا ۸ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی ۶۵ درصد نگهداری کرد. فندق خراب، نشانه هایی مانند بوی بد و مزه تلخ، کپک یا آفت زدگی دارد.

شرایط نگهداری گردو در سردخانه:

 • گردو را می‌توان برای مدت ۶ ماه در دمای ۲ تا ۵ درجه سلسیوس و برای مدت یک سال در دمای ۱۸- درجه سلسیوس نگهداری کرد.

شرایط نگهداری بادام زمینی در سردخانه:

بادام زمینی را باید در دمای ۱ تا ۵ درجه سلسیوس و رطوبت ۵۵ تا ۷۰ درصد نگهداری کرد.

شرایط نگهداری بادام در سردخانه:

 • توصیه می‌شود که بادام را در شرایط خشک و خنک یعنی دمای کمتر از ۱۰ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی کمتر از ۶۵ درصد نگهداری کرد.

شرایط نگهداری پسته در سردخانه:

 • شرایط بهینه برای نگهداری پسته دمای ۰ تا ۱۰ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی ۶۵ تا ۷۰ درجه سلسیوس یا دمای بالاتر از ۱۰ درجه و رطوبت نسبی کمتر از ۳۲ درصد است.

شرایط نگهداری بادام هندی در سردخانه:

 • بادام هندی را می‌توان در شرایط یخچال برای مدت 6 ماه و در شرایط فریزر -با رطوبت کنترل شده- برای مدت یکسال نگهداری کرد.

مدت زمان نگهداری آجیل در سردخانه

آجیل بو داده را تنها برای مدت چند هفته می‌توان در سردخانه نگهداری کرد اما مدت زمان نگهداری آجیل خام -به ویژه با پوسته- در کلد‌روم بیشتر است. به همین دلیل بهتر است تا آجیل کم کم بو داده و به بازار عرضه شود. همچنین بسته بندی آجیل تاثیر زیادی بر زمان نگهداری آن دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

بسته بندی مناسب آجیل در سردخانه

بسته بندی مناسب آجیل موجب حفظ کیفیت و افزایش ماندگاری می شود.
بسته بندی آجیل با استفاده از مواد مناسب از اکسیداسیون آن جلوگیری می‌کند و زمان نگهداری آن را افزایش می‌دهد.

اگر بسته بندی آجیل ضخامت کمی داشته باشد، روغن آجیل به بیرون نفوذ می‌کند و به دلیل اکسیداسیون روغن، آجیل خراب می‌شود. در نتجه بسته بندی آجیل باید در برابر نفوذ روغن آجیل به بیرون مقاوم باشد. بسته بندی همراه با ایجاد خلا، باعث حفظ کیفیت آجیل می‌شود. همچنین برخی از مواد بسته بندی مانند اتیلن، برای بسته بندی آجیل مناسب نیستند.

همچنین در سردخانه نگهداری آجیل نباید رایحه و بوی خاصی وجود داشته باشد زیرا روغن موجود در آجیل، بو را به سرعت از اتمسفر جذب می‌کند. اما خشکبار از جمله محصولاتی است که می‌توان در کنار آجیل درون سردخانه نگهداری کرد. در ادامه نکاتی در مورد نگهداری خشکبار درون سردخانه آورده شده است.

شرایط نگهداری خشکبار در سردخانه

خشکبار را می توان به صورت طولانی درون سردخانه نگهداری کرد
خشکبار را می‌توان برای مدت یک سال درون سردخانه نگهداری کرد.

نقطه انجماد خشکبار -به دلیل مقدار بالای شکری که در آن وجود دارد- ۶- تا ۳- درجه سلسیوس است و دمای سردخانه خشکبار باید از نقطه انجماد محصولات بیشتر باشد. شرایط سردخانه مناسب خشکبار، دمای ۰ تا ۴ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی ۵۰ تا ۶۰ درصد است که در این شرایط می‌توان خشکبار را برای مدت یک سال نگهداری کرد. نکته مهم در سرد خانه خشکبار میزان رطوبت است و مقدار آن باید به دقت کنترل شود. همچنین به وسیله بسته بندی مناسبی که مانع نفوذ رطوبت باشد -مانند فویل- می‌توان از خشکبار در برابر نفوذ رطوبت محافظت کرد. برای مثال شرایط نگهداری چند نمونه از خشکبار در ادامه آورده شده است:

شرایط نگهداری سویا در سردخانه:

 • سویا را می‌توان در دمای ۴.۵ درجه سلسیوس و رطوبت ۱۵ درصد برای مدت ۲۰۰ روز نگهداری کرد.

شرایط نگهداری آلو خشک در سردخانه:

 • آلو خشک را می‌توان برای مدت ۱۲ ماه در شرایط اتاق نگهداری کرد. همچنین برای افزایش مدت نگهداری آلو خشک می‌توان از بسته بندی که از ورود هوا جلوگیری کند یا پلاستیک ضخیم استفاده کرد.

شرایط نگهداری کشمش در سردخانه:

 • کشمش را می‌توان برای مدت ۱۰ ماه به صورت وکیوم شده در دمای ۰ درجه سلسیوس و رطوبت ۹۰ درصد یا در شرایط اتمسفر کنترل شده (۱ درصد اکسیژن و ۳ درصد کربن دی اکسید) با دمای ۰ درجه سلسیوس و رطوبت ۷۵ تا ۸۵ درصد نگهداری کرد.

شرایط نگهداری زرشک در سردخانه:

 • برای امکان نگهداری طولانی مدت زرشک خشک، پس از بسته بندی در بسته های پلاستیکی، در سردخانه بالای صفری ۰ تا ۱ درجه سلسیوس نگهداری می‌شود.

شرایط نگهداری زعفران در سردخانه:

پس از جدا کردن کلاله زعفران از گل آن، باید کلاله ها را با استفاده از سیستم های خشک کننده خشک کنید. اگر زعفران به خوبی خشک نشود، رطوبت موجود باعث رشد باکتری ها و قارچ ها می‌شود. پس از آن، باید زعفران را در ظروف کوچک بسته بندی کرد تا هوای کمی در تماس با زعفران باشد، زیرا تماس زیاد اکسیژن با زعفران باعث اکسیداسیون و خرابی زعفران می‌شود. برای بسته بندی زعفران باید از ظروف شیشه ای، پاکت ها، قوطی های پلی اتیلنی یا پاکت های آلومینیومی استفاده کرد.
نکته مهم در نگهداری زعفران مقدار رطوبت است. اگر مقدار رطوبت در سردخانه زعفران زیاد باشد، زعفران به سرعت خراب می‌شود. شرایط مناسب برای نگهداری زعفران، دمای حدود ۲۰ درجه سلسیوس و رطوبت کمتر از ۴۰ درصد است. نگهداری زعفران در دمای کمتر از ۰ درجه سلسیوس نه تنها باعث افزایش زمان نگهداری آن نمی‌شود، بلکه کیفیت آن را نیز کاهش می‌دهد. همچنین اگر زعفران برای مدت طولانی در معرض نور قرار بگیرد، به سرعت خراب می‌شود.
با ایجاد شرایط مناسب برای نگهداری زعفران می‌توان آن را برای مدت ۲ سال نگهداری کرد.
رطوبت و دمای مناسب سردخانه برای نگهداری زعفران
نکته مهم در نگهداری زعفران، مقدار رطوبت محیط است.

روش های تولید میوه خشک

معمولا در تولید میوه خشک از متابی سولفیت سدیم استفاده می‌شود. این ماده تاثیر زیادی در جلوگیری از اکسیداسیون و فساد میوه خشک دارد و مانع از تغییر رنگ آن می‌شود و حساسیت میوه خشک به رطوبت را نیز کاهش می‌دهد. همچنین به جای متابی سولفیت سدیم می‌توان از اسید اسکوربیک، آب میوه یا شربت هم استفاده کرد.

استفاده از اتمسفر کنترل شده و کاهش مقدار اکسیژن از رشد حشرات و کپک زدن جلوگیری می‌کند و باعث حفظ طعم، بو و رنگ خشکبار می‌شود. برای بسته بندی های کوچک می‌توان به وسیله ایجاد خلا مقدار اکسیژن را کاهش داد. برای بسته بندی های بزرگ می‌توان با استفاده از نیتروژن، مقدار اکسیژن را کاهش داد. مقدار ایده آل نیتروژن ۹۸ درصد است. استفاده از نیتروژن نسبت به کربن اکسید و سایر گازها که برای نگهداری محصولات با رطوبت کم مورد استفاده هستند، ‌مناسب‌تر است. برای نگهداری محصولات با رطوبت کم بهتر است به جای کربن اکسید و سایر گازها از نیتروژن استفاده شود. برای افزایش ماندگاری، کیفیت و خواص میوه خشک بهتر است از سردخانه مخصوص نگهداری میوه خشک استفاده شود.

بسته بندی خلا برای کشمش
استفاده از خلا برای بسته بندی کشمش

قیمت سردخانه خشکبار

از نکات مهم در هنگام خرید سردخانه آجیل و خشکبار توجه به قیمت احداث آن است. ظرفیت و ابعاد مورد نیاز بر هزینه ساخت سردخانه آجیل و خشکبار تاثیر خواهد داشت. برای اطلاع از هزینه ساخت سردخانه دامون می‌توانید به بخش قیمت احداث سردخانه سایت دامون مراجعه نمایید و یا با کارشناسان دامون تماس بگیرید.

طراحی و ساخت سردخانه مخصوص نگهداری آجیل و خشکبار

مراحل طراحی و ساخت سردخانه آجیل و خشکبار
مراحل طراحی و ساخت سردخانه آجیل و خشکبار

مرحله اول ساخت سردخانه آجیل و خشکبار، تعبیه سوله ای برای ساخت سردخانه است. ابعاد سوله به ظرفیت مورد نیاز سردخانه بستگی دارد. برای ساخت سوله و تعیین ابعاد آن می‌توانید از راهنمایی کارشناسان دامون کمک بگیرید.

عایق بندی سردخانه یکی از نکات مهم در ساخت سردخانه برای جلوگیری از اتلاف حرارتی است. برای عایق کاری دیواره‌ها، کف و سقف سردخانه از ساندویچ پنل استفاده می‌شود. در ادامه نیز تجهیزات سرمایشی سردخانه قرار داده می‌شوند. تجهیزات سردخانه آجیل و خشکبار مانند تمام سردخانه ها شامل کمپرسور برودتی، اواپراتور، کندانسور و دیگر تجهیزات چرخه تبرید است.

تست و راه اندازی سردخانه آجیل

پس از نصب تجهیزات برودتی و راه اندازی مدار الکتریکی تابلو برق در سوله سردخانه باید تست های سردخانه آجیل را انجام بدهیم تا از عملکرد درست تمامی اجزای سیکل تبرید مطمئن شویم.
این تست‌ها شامل موارد زیادی می‌شود که به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:
 • تست فشار و نشت ‌یابی؛
 • تست عملکرد دیفراست؛
 • تست ثبت دمای نهایی مورد نظر؛
 • بررسی عدم وجود رطوبت در سیکل؛
 • بررسی جهت چرخش فن های اواپراتور و کندانسور و… .

گارانتی و خدمات پس از فروش

بعد از انجام تست های گفته شده و کسب اطمینان از عملکرد صحیح سردخانه ها، زمانِ تحویل پروژه می‌رسد.
هنگام تحویل و نصب سردخانه در محل پروژه، دفترچه های راهنما با هدف آشنایی و سهولت کار به بهره برداران محترم ارائه می‌شود. دفترچه های راهنما شامل موارد زیر است:
 • راهنمای استفاده از سردخانه؛
 • راهنمای استفاده از تابلو برق؛
 • چک لیست نگهداری؛
 • راهنمای عیب یابی سردخانه.
دامون مجموعه سردخانه را به‌مدت ۱۲ ماه گارانتی می‌کند و در شرایطی این دوره گارانتی تا ۲۴ ماه نیز قابل تمدید است. شرکت دامون خدمات پس از فروش را نیز تا ۱۲۰ ماه برای سردخانه های ساخته شده ارائه می‌دهد.
همچنین در صورت بروز مشکل، کارشناسان فنی ما با پشتیبانی ۲۴ ساعته پاسخگو سوالات خریداران محترم خواهند بود.

خرید سردخانه آجیل و خشکبار

پیش از خرید سردخانه باید ظرفیت مورد نیاز سردخانه را تعیین کنید. شما می‌توانید با کارشناسان دامون تماس بگیرید تا از راهنمایی آنها برای خرید و برآورد هزینه سردخانه آجیل و خشکبار استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *