چیلر جذبی و چیلر تراکمی دو نوع پرکاربرد در صنعت برودت هستند. هر کدام از این چیلرها خصوصیات و ویژگی­‌های مربوط به خود را دارند. اساسی­‌ترین تفاوت بین چیلر جذبی و تراکمی در سیال عامل و نحوه تراکم مبرد در هر یک است. برخلاف چیلر تراکمی که سیال عامل فقط مبرد است، در چیلر جذبی سیال عامل از یک مبرد و یک جاذب تشکیل شده است. مبرد چیلر جذبی، ماده­‌ای است که در دماهای پایین تمایل به حل شدن در جاذب را دارد. این ماده در دماهای بالا تبخیر  و از آن جدا می‌­شود. در ادامه 14 تفاوت اصلی چیلر تراکمی و جذبی مورد بحث قرار می‌گیرد.

1-نحوه تراکم مبرد

اگر در سیستم تراکمی بخار به جای کمپرسور، یک ژنراتور و یک جذب کننده (ابزوربر) قرار بگیرد، یک سیستم جذبی ساده ایجاد می‌شود. ژنراتور و همچنین جذب کننده و پمپ، فشار مبرد تبخیر شده در اواپراتور را به فشار کندانسور می‌­رسانند. همانطور که بیان شد عمده تفاوت چیلر جذبی و تراکمی در نحوه تبدیل مبرد مایع به بخار است. در سیستم تراکمی بخار با یک عملیات مکانیکی توسط کمپرسور صورت می‌گیرد. در سیستم جذبی این کار به‌وسیله‌ی جذب کننده و ژنراتور انجام می‌­شود.

طرحواره چیلر جذبی و تراکمی

2-توان مصرفی تجهیزات

در چیلر تراکمی، کمپرسور بیشترین توان مصرفی را دارد در حالیکه در چیلر جذبی، پمپی که محلول را پمپاژ می‌­کند این شرایط را دارد.

3-تغییر توان مصرفی

با افزایش ظرفیت تبرید در سیستم تبرید تراکمی توان کمپرسور نیز باید افزایش یابد اما در تبرید جذبی با افزایش ظرفیت تبرید، تغییر چشمگیری در پمپ نیاز نیست.

4-نوع انرژی مصرفی

چیلر جذبی بر اساس حرارت اتلافی یا اضافی موجود در محل عمل می‌­کند. حرارت اضافی یا تولیدی بویلر، موتور دیزل، آبگرم تولیدی آبگرمکن خورشیدی می­ت‌وانند منابع انرژی ایده ­آلی برای یک سیکل تبرید جذبی باشند. در صورت نبود این منابع نیز می­توان از راه‌های دیگر، آبگرم یا بخار مورد نیاز را تولید کرد. در چیلر تراکمی، کمپرسور فقط با جریان الکتریسیته کار می­‌کند.

5-هزینه برق

در چیلر جذبی پمپ، مصرف کننده عمده برق است که در مقایسه با کمپرسور مصرف ناچیزی دارد. میزان مصرف انرژی کمپرسور چیلر تراکمی زیاد است. فقط با برق کار می­‌کند و با توجه به بالا بودن قیمت برق، هزینه انرژی نیز در این سیکل بالا است.

6-زیرساخت­‌های مورد نیاز و آلودگی صوتی

کمپرسور سیکل تراکم بخار با سرعت و صدای زیادی کار می­‌کند. همچنین به‌سبب ایجاد لرزش به یک فونداسیون مستحکم نیاز است. اما در نقطه مقابل در تجهیزات سیکل جذب بخار چنین قطعات متحرکی وجود ندارد. در نتیجه سر و صدای آن است کم و  نیاز به زیرسازی ویژه ندارد.

7-تعمیرات و نگهداری

در چیلر تراکمی، کمپرسور یک وسیله بسیار مهم است. به‌دلیل وجود قطعات متحرک با سرعت بالا، کمپرسور نیازمند روانکاری، خنک کاری و تعویض قطعات به‌صورت دوره­‌ای است. کمپرسور بسیار سنگین و گران قیمت است و خرابی آن می­‌تواند به اجزای دیگر سیکل مثل شیرهای مکش و دهش آسیب رساند.

8-کنترل ظرفیت سیستم

در چیلر جذبی، امکان به صفر رساندن مصرف انرژی در حالت عدم وجود بار، موجود است در حالی که حتی با وجود فناوری­‌های جدید، سیکل تبرید تراکمی اینگونه نیست.

9-اثر گلخانه­‌ای مبرد

برخی از مبردهای مورد استفاده در سیکل تبرید تراکمی (CFC) موجب تولید اثر گلخانه‌­ای و آسیب دیدن لایه ازون می‌شوند اما مبردهای تبرید جذبی چنین اثری ندارند.

10-هزینه اولیه

اگر چه هزینه عملکرد سیکل تبرید جذبی نسبت به نوع دیگر آن پایین‌تر است اما هزینه­‌های اولیه راه اندازی آن بسیار بیشتر است.

11-سمی بودن آمونیاک

آمونیاک که به عنوان مبرد در چیلر جذبی به کار می­‌رود، سمی است و حتی استنشاق آن نیز می‌­تواند موجب مسمومیت و حتی مرگ شود. البته معمولا چیلرهای آمونیاکی مصارف صنعتی دارند اما در صورت عدم توجه می­‌توانند خطرناک باشند.

12-خورندگی مبرد

لیتیم بروماید و آمونیاک سبب ایجاد خوردگی در اجزای سیکل می­‌شوند که نتیجه آن کاهش عمر سیستم است.

13-فشار کاری پایین

فشار کاری پایین در چیلر جذبی به خصوص در سیستم لیتیم بروماید موجب می‌شود تا آب‌بندی سیستم به‌گونه­‌ای تعبیه شود تا از نفوذ هوا به داخل سیستم تبرید جلوگیری کند.

14-ضریب عملکرد

ضریب عملکرد سیستم تبرید جذبی دو مرحله­ای لیتیم بروماید 1.1 است در حالی که سیستم تبرید تراکمی مورد استفاده در کاربرد تهویه مطبوع ضریب عملکردی بین 4 و 5 دارد. می­توان این‌گونه بیان کرد که در این مورد استفاده از چیلر جذبی هنگامی موجه است که هزینه انرژی حداقل یک چهارم چیلر تراکمی باشد.