چیلر جذبی، سیستمی است که از منبع گرما برای تأمین انرژی لازم سرمایش استفاده می‌کند. این سیستم بر اساس چرخه تبرید جذبی عمل می‌کند. این چرخه شامل چهار بخش عمده ژنراتور، کندانسور، اواپراتور و جاذب و همچنین دو ماده گاز مبرد و جذب‌کننده می‌باشد. برای این چرخه، فشار بالا در داخل ژنراتور و کندانسور و درون اواپراتور و جاذب، فشار پایین است.

چیلر جذبی

انواع چیلر جذبی

این چیلرها دارای سه نوع هستند: تک اثره، دو اثره و جذبی شعله مستقیم

تک اثره

چیلر جذبی تک اثره اولین نسل از چیلرهای جذبی است. مشخصات این نوع چیلر مانند ضریب عملکرد و بازده، کمترین میزان را نسبت به انواع دیگر چیلر دارد. این نوع، نیازمند جریان بخار است. برای حالت استاندارد، فشار بخار لازم، یک اتمسفر است. تنها مزیت این چیلر قیمت اولیه پایین آن است که البته به دلیل بازدهی و ضریب عملکرد پایین، هزینه های بهره برداری بیشتری خواهد داشت.

چیلر جذبی تک اثره

دو اثره

چیلر جذبی دو اثره، نسل بهبود یافته چیلر جذبی تک اثره است. برای یک ظرفیت تبرید یکسان، چیلر جذبی دو اثره به نصف جریان بخار چیلر جذبی تک اثره نیازمند است و طبیعتا با این کاهش مصرف بخار و سوخت، ضریب عملکرد و بازدهی بیشتری را ارائه می‌دهد. چیلر جذبی دو اثره یا دو مرحله‌ای، بر خلاف تک اثره، دارای دو ژنراتور (ژنراتور اولیه و ژنراتور ثانویه) است.

شعله مستقیم

چیلر جذبی شعله مستقیم نیازمند جریان بخار نیست و حرارت مورد نیاز ژنراتور را مستقیما از شعله ایجاد شده توسط مشعل تأمین می‌کند. این ویژگی باعث حذف هزینه بویلر بخار می‌شود. از نظر فضای مورد نیاز نیز صرفه جویی اتفاق می‌افتد. سوخت مورد نیاز برای ایجاد شعله می‌تواند گاز شهری، گازوئیل و مازوت باشد. چیلر جذبی شعله مستقیم، می‌تواند دو مرحله‌ای باشد. چیلر جذبی شعله مستقیم به چیلر گازی نیز معروف است.

چیلر جذبی شعله مستقیم

ویژگی چیلر جذبی

  • استفاده از گرما و محلول لیتیوم بروماید برای ایجاد آب خنک شده
  • حذف گاز مخرب محیط زیست و استفاده از آب به عنوان مبرد و لیتیوم بروماید به عنوان جذب‌کننده
  • ایجاد خلأ زیاد در اواپراتور یا جاذب به دلیل استفاده از محلول لیتیوم بروماید و در نتیجه به جوش آمدن مبرد (آب) در دمای 16- تا 2 درجه سانتیگراد
  • امکان استفاده از منابع مختلف گرما

کاربرد

این نوع تنها در شرایط وجود مقدار زیاد حرارت تلف شده یا انرژی ارزان بایستی استفاده شود. این سیستم معمولا در بیمارستان‌ها و ساختمان‌ها کاربرد دارد. در صورتی که در یک ساختمان، از سیستم تولید همزمان گرما و برق استفاده شود، می‌توان چیلر را با این سیستم کوپل کرد تا از حرارت تلف شده در احتراق استفاده شود. همچنین در صنعت نیز کاربرد دارد.

مقایسه چیلر تراکمی و جذبی

نوع سیستم تبرید ضریب عملکرد بازده انرژی (درصد)
جذبی تک اثره 0.71 13.9
جذبی دو اثره 1.22 19.78
ترکیب جذبی – تراکمی 0.76 14.73
تراکمی 4.05 21.07

طراحی و ساخت چیلر

شرکت دامون طراحی و ساخت انواع چیلر تراکمی صنعتی را به صورت تخصصی انجام می‌دهد. هزینه ساخت چیلر متناسب با ظرفیت سرمایشی آن تعیین می‌گردد. برای سفارش چیلر و اطلاع از آخرین قیمت انواع چیلر تراکمی با ما تماس بگیرید.