کارخانه‌های پلاستیک از مهم‌ترین و برزرگ‌ترین کارخانه‌های صنعتی در جهان به شمار می‌آیند و تاثیر آن‌ها تقریبا در تمام زمینه‌های زندگی ما دیده می‌شود؛ از بسته بندی مواد غذایی و داروها تا سرگرمی و صنایع هوافضا. بخش عظیمی از قطعات پلاستیکی با استفاده از تزریق پلاستیک در قالب تولید می‌شوند. در دستگاه‌های تزریق، به پلاستیک تا ذوب شدن آن گرما داده می‌شود و سپس این پلاستیک در داخل قالب تزریق می‌شود و در این قسمت پلاستیک سرد می‌شود و شکل می‌گیرد. اما مرحله خنک شدن قالب از لحاظ زمانی، طولانی‌ترین فرآیند در ساخت قطعات پلاستیکی محسوب می‌شود و بیش‌تر از 80 درصد از کل زمان پروسه‌ها را فرآیند خنک سازی تشکیل می‌دهد. استفاده از چیلر در فرآیند خنک سازی قطعات می‌تواند این زمان را کاهش دهد و در عین حال کیفیت قطعات پلاستیکی را نیز افزایش دهد.

نقش چیلر در فرآیند شکل‌دهی پلاستیک

گفتیم که دما نقش مهمی را در فرآیند شکل دهی پلاستیک ایفا می‌کند و هرچه فرآیند خنک سازی محصول بیش‌تر طول بکشد، پول و زمان بیش‌تری از دست می‌دهد. بنابراین بازدهی پروسه خنک سازی باید بالا باشد.

در کارخانه‌های پلاستیک از چیلر تراکمی آب‌ خنک و چیلر تراکمی هوا خنک استفاده می‌شود. به دلیل آنکه در فرآیند‌های تولید، پلاستیک به طور اجتناب‌ناپذیر و غیر قابل پیش‌بینی منبسط می‌شود، بنابراین سیستم خنک سازی نیز باید توانایی این را داشته باشد که خود را با شرایط منطبق کند و به سرعت پروسه لطمه‌ای وارد نکند.

دستگاه تزریق پلاستیک

در طی فرآیند شکل دهی پلاستیک، حرارت زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و سپس این حرارت باید از پلاستیک خارج شود. بنابراین باید بهترین راه را برای انتقال حرارت درنظر گرفت؛ و مینی چیلر و چیلر پرتابل یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش بهره‌وری محسوب می‌شود.

در طی پروسه ساخت قطعات پلاستیکی، یک چیلر پرتابل پلاستیک داغ را پس از تزریق، به خوبی خنک می‌‌کند. همچنین می‌توان از یک چیلر برای خنک‌سازی قطعات مختلف دستگاه تزریق استفاده کرد. در این صورت استهلاک دستگاه‌ها کاهش پیدا می‌کند و بازدهی آن‌ها نیز بیش‌تر می‌شود.

علت‌ استفاده از چیلر در دستگاه تزریق پلاستیک

دو دلیل عمده را می‌توان برای این موضوع در نظر گرفت: اول آنکه با استفاده از چیلر صنعتی می‌توان از دستگاه‌ها به خوبی محافظت کرده و مانع از خرابی زودرس آن‌ها شود. در واقع با خرج هزینه‌ای کم برای چیلر به نسبت سایر قطعات، می‌توان از این دستگاه‌های گران‌قیمت به خوبی محافظت کرد.

چیلر صنعتی

دوم آنکه اگر گرما به خوبی و به طور ثابت از قالب خارج شود، سرعت تزریق و کیفیت قطعات تولیدی مقدار زیادی بهبود پیدا می‌کند. هرچه زمان فرآیند کاهش پیدا کند، هزینه‌های نهایی تولید نیز کاهش پیدا می‌کنند.

مزایای استفاده از چیلر در دستگاه‌ تزریق

کاهش ضایعات: تنظیم دمای صحیح فرآیند به صورت پایدار سبب می‌شود که ضایعات کمتری به وجود آید و کارایی سیستم افزایش پیدا می‌کند.

انتقال بهتر گرما، کمتر شدن خرابی قطعات و کمتر شدن زمان خاموش بودن سیستم: به دلیل اینکه آب در یک چرخه بسته در چیلر حرکت می‌کند، بنابراین آب با کیفیت بالاتری در چیلر مورد استفاده قرار می‌گیرد و انتقال گرما به نحو بهتری انجام خواهد شد.

دمای پایین‌تر آب: یک چیلر می‌تواند آب با دمای کمتری را به نسبت سایر روش‌های خنک سازی فراهم کند. این موضوع مزیت‌های زیادی را می‌تواند در دسترس تولید‌کنندگان قرار دهد.

کاربرد چیلر در قالب‌‌گیری بادی

قالب‌گیری بادی کاربرد زیادی در تولید بطری‌های تو خالی پلاستیکی دارد. روش‌های مختلفی برای قالب‌گیری بادی وجود دارد اما به طور کلی این فرآیند با گرم کردن پلاستیک و ایجاد لقمه آغاز می‌شود. این لقمه همانند یک استوانه است که از یک طرف سوراخ است و هوا می‌تواند از این طریق در آن جریان پیدا کند. با دمیده شدن هوا توسط کمپرسور به داخل این لقمه، فشار هوا پلاستیک را حرکت می‌دهد و آن را به دیواره قالب می‌چسباند. سپس پلاستیک خنک شده و از قالب خارج می‌شود.

قالب‌‌گیری بادی

چیلر نیز مشابه کاری که در دستگاه‌های تزریق پلاستیک انجام می‌دهد را نیز در قالب‌گیری بادی نیز می‌تواند انجام دهد. استفاده از چیلر سبب می‌شود که سطح پلاستیک یکنواخت به دست آید و تنش‌های داخلی کمتری در قطعات ایجاد شود.

نحوه انتخاب چیلر مناسب برای دستگاه تزریق پلاستیک

دو نوع چیلر برای خارج کردن گرما از فرآیند تولید قطعات پلاستیکی می‌توان استفاده کرد: چیلر هوا خنک و  چیلر آب خنک. به دلیل اینکه چیلر گرما را به محیط بیرون منتقل می‌کند، بنابراین باید محیطی که چیلر در آن کار می‌کند مناسب باشد. چیلر هوا خنک باید در محیطی باز و با جریان هوای مناسب قرار گیرند. همچنین این چیلر نباید در محیطی که دمای آن بیش‌تر از 35 درجه سانتی‌گراد باشد مورد استفاده قرار بگیرد. اما چیلر آب خنک می‌توانند در محیط‌های بیش‌تری مورد استفاده قرار گیرند، چراکه آب در برج خنک کننده با محیط اطراف تبادل گرمایی خواهد داشت.

در انتخاب چیلر مناسب باید به سایز دستگاه‌های تزریق نیز توجه داشت. هر چیلر ظرفیت کاری مشخصی دارد که نشان می‌دهد چه مقدار انرژی را می‌تواند تبادل کند. با توجه به گرمای تولید شده در دستگاه‌های تزریق و دمای مورد نیاز برای خنک‌سازی قالب‌ها، باید ظرفیت مناسب را برای چیلر انتخاب کرد. برای این موضوع می‌توان با کارشناسان متخصص در این امر مشورت کرد.

استفاده از چیلرهایی با کمپرسور اسکرال و اوپراتور صفحه‌ای در کارخانه‌های پلاستیک توصیه می‌شود. به دلیل آنکه کمپرسور اسکرال قطعات متحرک کمتری دارند، به نسبت کمپرسور پیستونی از دوام بیش‌تری برخوردار هستند و استهلاک کمتری دارند. استفاده از سیستم‌های کنترلی کامپیوتری پیشرفته و لوله‌های با کیفیت نیز می‌تواند کارایی چیلر را افزایش دهند و در نتیجه هزینه‌ها در طولانی مدت کاهش پیدا خواهد کرد.

استعلام قیمت و فروش چیلر دستگاه تزریق پلاستیک

شرکت دامون طراحی، ساخت و فروش انواع چیلر دستگاه تزریق پلاستیک و قالب گیری بادی را به صورت تخصصی انجام می‌دهد. برای اطلاع از قیمت و هزینه ساخت چیلر دستگاه تزریق، می‌توانید با واحد چیلر شرکت مهندسی طرح و ساخت دامون تماس بگیرید.