تعمیر و نگهداری سردخانه

تعمیر و نگهداری سردخانه­ از موارد مهمی است که توجه به آن سبب افزایش بازده و طول عمر سیستم و کاهش هزینه­ ها خواهد شد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی در سال 2015، تنها 8 درصد از کشورها استاندارد جهانی تعمیرات و نگهداری سردخانه را رعایت می­کنند. هدف اولیه تعمیرات و نگهداری، کاهش و یا از بین بردن نیازهای زودهنگام و یا خارج از برنامه برای تعویض اجزای مختلف سیستم می­باشد. این تعویض خارج از برنامه، ناشی از خرابی‌ سیستم‌ها می‌باشد. فعالیت­های مربوط به تعمیر و نگهداری سردخانه را می­توان به دوسته اساسی تقسیم کرد.

تعمیر و نگهداری سردخانه

بازرسی و نگهداری پیشگیرانه

نگهداری اصلاح کننده

برای تحقق اهداف بازرسی و نگهداری پیشگیرانه، باید یک برنامه­­ی زمانی از پیش تعریف شده، موجود باشد. بازرسی، عملکرد صحیح سیستم را تصدیق و فعالیت­های پیش گیرانه سبب افزایش عمر آن می­شوند. کالیبراسیون، نظافت، روانکاری وتعویض جزئی قطعات از جمله این فعالیت­ها است. در مقابل، نگهداری اصلاح کننده یا به بیانی دیگر تعمیر، مربوط به فعالیت­هایی است که بدون برنامه قبلی و فقط هنگام نقص و از کارافتادگی تجهیزات و قطعات انجام می­شوند. شرکت­های خدمات و نگهداری می­توانند لیستی از بازرسی­های چشمی سیستم که کاربر به کمک آن از عملکرد صحیح سیستم اطمینان یابد در اختیار مشتریان قرار دهند. مهمتر اینکه باید چک لیست­هایی را جهت نگهداری تجهیزات تدوین و پیشنهاد نمایند.

سرویس سردخانه

سرویس دوره ای سردخانه

برای حفظ عملکرد مطلوب سردخانه و تحقق استانداردهای مربوط به تعمیر و نگهداری لازم است تا مواردی بصورت دوره­ای کنترل
شوند. طبیعتا با توجه به نوع سردخانه و اجزای سیستم برودتی اقدامات متناسب مستلزم اجرا می­باشند. بصورت دوره­ای می­توان به موارد زیر اشاره داشت.
اقدامات روزانه

کنترل دمای محفظه سرد

کنترل گیج­های کنترلی فشار

بررسی روغن کمپرسور

اقدامات هفتگی

آب چگالیده شده (Drain) از محظفه مربوطه باید خارج شود.

آب بندها و عایق­ها بررسی شوند.

اقدامات ماهانه

شستشو و نظافت سطوح اواپراتور و کندانسور

بررسی تاسیسات الکتریکی و اجزای مکانیکی همچون دمنده­ها، شیرها و کنترلرها

روانکاری و آچارکشی در صورت نیاز

اقدامات سالانه

شستشوی مبدل­ها، کالیبراسیون کنترلرها

بررسی میزان مبرد

موارد ذکر شده باید در انواع مختلف سیستم­های تبرید مانند سردخانه پایین صفر و بالای صفر و نیز در مورد مواد گوناگون مثل گوشت و میوه باید رعایت شوند.

تعمیر و نگهداری تونل انجماد

تونل انجماد در مواردی که انجماد سریع مواد مطلوب می­باشد، بکار می­رود. انجماد سریع روش­های مختلفی دارد که نوع سیستم را تعیین می­کند. یکی از رایج­ترین این روش­ها، انجماد از طریق وزش هوای سرد به مواد عبوری از داخل تونل می­باشد. به علت اینکه این نوع تونل­ انجماد در دمای پایین­تری کار می­کنند علاوه برکنترل دما و گیج­ فشار و روغن کمپرسور، عملکرد سیستم برفک­ زدایی و دمنده­ها، نوار نقاله و یاتاقان­ها  نیز جزو مواردی است که باید در سرویس تونل انجماد بصورت دوره­ای بررسی شوند.

تعمیر و نگهداری اتاق پیش سرد کشتارگاه

پیش سرد سازی کلیدی­ترین مسئله در حفظ کیفیت و نگهداری لاشه و مواد دیگر همچون میوه­ها و سبزیجات است که روش­های متعددی دارد. پیش سرد سازی بوسیله جریان اجباری هوا یکی از رایج­ترین این روش­ها است. سرویس و نگهداری اتاق پیش سرد کشتارگاه و اجزای سیستم تبرید مثل کمپرسور، اواپراتور و کندانسور مانند سردخانه­ می­باشد. ضمن اینکه در نوع سرمایش مرطوب، رطوبت گیرها و سیستم پاشش نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

عیب یابی سردخانه

عیب یابی و اتخاذ اقدامات لازم باید توسط افرادی که دارای دانش و تجربه کافی در زمینه برودت می­باشند صورت گیرد اما آگاهی از دلایل اختلال عملکرد می­تواند در حفظ و استفاده صحیح از سیستم بسیار موثر باشد. از آنجا که سیکل عملکرد بسیاری از سیستم­های برودتی مانند سردخانه، چیلر، اتاق پیش سرد، تونل انجماد و … از نوع تبرید تراکمی می­باشند، مشکلات و علل آنها تا حدودی مشابه می­باشند. تعدادی از معمول ترین عیوب رخداده در سردخانه و دلایل آن‌ها در ادامه ذکر می‌شوند:

عیب یابی سردخانه

کمپرسور کار نمی­کند

خرابی کمپرسور، قطعی جریان برق، و یا اختلالات ناشی از تنظیمات نادرست ترموستات و یا کنترلرهای فشار بالا و پایین (High and Low Pressure Controller) کمپرسور می­توانند از دلایل احتمالی آن باشند.

کمپرسور استارت می­خورد ولی زود خاموش می­شود

اختلالات الکتریکی و مکانیکی مثل سوختن فیوز، بالا بودن افت ولتاژ و ایراد در خازن، داغ شدن کمپرسور در اثر داغ بودن گاز برگشتی به آن، معیوب بودن کمپرسور یا گریپاژ پیستون و بلبرینگ و یا قطع کارکرد توسط های پرشر (High Pressure) یا آورلود (Overload) مشکل فوق را ایجاد می­کنند.

کمپرسور یکسره کار می­کند

کارکرد بیش از حد یونیت می­تواند به علت ایراد ترموستات، بار سرمایی تحمیلی زیاد، یخ زدگی کویل اواپراتور و یا ناکارآمدی کمپرسور باشد.

بالا بودن دمای محفظه سرد

عدم اتنخاب متناسب کمپرسور یا اواپراتور، گرفتگی و یا کوچک بودن شیر انبساط و یا کمبود مبرد می­توانند منجر به افزایش دمای سردخانه شوند.

یخ زدن یا تعریق خط مکش

باز ماندن شیر انبساط، بالا بودن شارژ مبرد و عدم کارکرد فن اواپراتور می­توانند منجر به یخ زدن خط مکش شوند.

یخ زدن یا تعریق خط مایع

گرفتگی در فیلتر درایر، بسته بودن و گرفتگی شیر خط مایع و یا وجود نشتی در شیربرقی (سلونوئید) باعث تعریق یا یخ زدن خط مایع می­شوند.

داغ بودن خط مایع

از دلایل داغ بودن خط مایع ممکن است باز بودن بیش از حد شیر انبساط و یا کمبود مبرد باشند.

بالا بودن فشار مکش

بارسرمایی تحمیلی زیاد، باز ماندن و یا بزرگ بودن شیر انبساط و یا نشتی در شیر مکش کمپرسور می­توانند منجر به بالا رفتن فشار مکش شوند.

پایین بودن فشار

کم بودن گاز مبرد، نشتی در مدار و یا نصب سیستم در فضای سرد می­توانند از علل احتمالی باشند.

پایین ماندن دما در زمان دیفراست

اختلال در عملکرد کنترلر دیفراست به علت خرابی، نصب و یا تنظیم غلط و یا باز ماندن شیر برقی (سلونوئید) از دلایل عدم افت دما هنگام دیفراست می­باشند.

تعمیر، نگهداری و سرویس انواع سردخانه توسط شرکت دامون

شرکت دامون با توجه به دارا بودن تجربه ساخت و تعمیر انواع سردخانه بالای صفری، زیر صفری، تونل انجماد، سردخانه کانکسی و اتاق پیش سرد کشتارگاه، آماده ارائه خدمات تعمیر و نگهداری و سرویس سردخانه به سردخانه داران محترم می‌باشد. کارنامه کاری شرکت دامون در این زمینه را می‌توانید در این صفحه سوابق ساخت سردخانه دامون مشاهده نمایید.