شرکت بیتزر با انتشار متنی در وبسایت خود در مورد استفاده از روغن تقلبی بیتزر به مشتریان هشدار داده است. گروهی در کره‌جنوبی و ویتنام روغن تقلبی را در بسته بندی دارای آرم و نام شرکت بیتزر که در حوزه ساخت کمپرسور های برودتی متخصص است، پر کرده و به فروش می‌رسانند. استفاده از روغن تقلبی بیتزر به جای روغن کمپرسور بیتزر اصل تاثیر بسیار مخربی بر عملکرد کمپرسور می‌گذارد.

روغن کمپرسور بیتزر اصل

تولیدکنندگان محصول تقلبی علاوه‌بر تولید و فروش کمپرسور تقلبی، روغن تقلبی کمپرسور را نیز به همراه آن به فروش می‌رسانند. طی سال‌های اخیر در آسیا، روغن تقلبی بیتزر با آرم و نام شرکت بیتزر به‌دست متقلبین عرضه شده‌است. این موضوع خطراتی را ایجاد کرده‌است. برای مثال، به تازگی در ویتنام یک شرکت محلی، روغن جعلی کمپرسور را به صورت غیر قانونی و با سوء استفاده از نام تجاری بیتزر به فروش می‌رساند. این اتفاق برای روغن‌های با کیفیتی مثل BSE170، BSE32 و B100 رخ داده است. فرمول شیمیایی روغن تقلبی بیتزر که توسط این شرکت ویتنامی ساخته شده است، تا حد زیادی با محصول اصلی متفاوت است.

شرکت بیتزر ویژگی‌های روغن تقلبی را مورد بررسی قرار داده است. همچنین در مورد خطرات احتمالی استفاده از آن‌ها به مشتریان خود هشدار می‌دهد. روغن تقلبی بیتزر، ویسکوزیته، مقدار رطوبت و و فرمول شیمیایی بسیار متفاوتی با روغن کمپرسور بیتزر اصل دارد.

تبعات استفاده از روغن تقلبی بیتزر

استفاده از محصول تقلبی موجب روغن‌کاری نامناسب، واکنش شیمیایی و تخریب الاستومرها می‌شود. بدین ترتیب آسیب بزرگی را به کمپرسور و سیستم تبرید وارد می‌کند. در روغن تقلبی بیتزر نوع BSE170 مقدار رطوبت به اندازه قابل ملاحظه‌ای از میزان مجاز تجاوز کرده است (بیش از سه برابر مقدار مجاز!).
مقدار رطوبت بالا در روغن‌های پلی استر مثل BSE170 بسیار خطرناک است. زیرا باعث هیدرولیز شدن و تشکیل اسید در مدار تبرید می‌شود. این امر باعث ایجاد رسوب مس و در نتیجه آسیب به قطعات متحرک دستگاه مثل بلبرینگ‌ها شده که درنتیجه منجر به سوختن موتور شود.

روغن بیتزر اصل

در صورت روغن‌کاری با روغن بیتزر اصل، میزان رطوبت مدار تبرید در حد استاندارد قرار می‌گیرد و کمپرسور بیتزر می‌تواند در شرایط بهینه کار کند. در تولید روغن اصل، سازگاری شیمیایی آن‌ با قطعات کمپرسور به صورت گسترده مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این آزمایش با مواد مختلف مورد استفاده در ساخت کمپرسور انجام می‌شود. به دلیل ویژگی‌های خاص تریبیولوژی (علم بررسی اصطکاک و سایش بین قطعات )، روغن‌های بیتزر بالاترین عمر کاری را برای کمپرسور تضمین می‌کنند. روان‌کاری عالی و ویسکوزیته و رفتار دمایی مناسب، عملکرد کمپرسور و جریان مناسب روغن را در مدار تضمین می‌کنند. کیفیت روغن کمپرسور بیتزر توسط شرکت تضمین می‌‌شود و در بسته‌بندی‌های فلزی تحویل داده می‌شود. بدین جهت حتی پس از مدت زمان طولانی نگهداری، هیچ گونه رطوبتی در آن‌ها نفوذ نمی‌کند. همچنین، اطلاعات ایمنی مربوط به همه روغن‌ها به شکل استاندارد به چندین زبان مختلف روی قوطی‌­ها در دسترس هستند.

مقایسه روغن تقلبی بیتزر با اصل

گالن روغن بیتزر نوع BSE32 و BSE170

فقط روغن بیتزر اصل ایمن است

متخصصین سیستم‌های تبرید به مشتریان خود در مورد خطرات ناشی از استفاده روغن‌های تقلبی هشدار می‌دهند. استفاده از روغن تقلبی بیتزر تاثیر منفی بر عملکرد و طول عمر کمپرسور دارد. عواقب ناشی از خرید روغن جعلی به ظاهر ارزان بسیار بیشتر از میزان هزینه صرفه جویی شده است. شما مشتریان برای خرید روغن بیتزر اصل می‌توانید از طریق شرکت دامون اقدام نمایید. همچنین با مطالعه‌­ی دیتا شیت روغن کمپرسور بیتزر می‌توانید مطمئن‌­تر خرید کنید.