هیچ رستورانی دوست ندارد در غذایی که طبخ می‌کند از مواد غیرتازه و فاسد استفاده کند. هیچ مشتری هتل یا رستورانی نیز خاطره بدتری از خوردن غذایی با مواد غذایی غیرتازه نمی‌تواند داشته باشد. این موضوع برای سلامتی آن‌ها نیز می‌تواند مضر باشد. همین موضوع سبب می‌شود که صاحبان رستوران‌ بر‌ روی سردخانه‌‌ رستوران سرمایه‌گذاری کنند تا همیشه به مواد غذایی تازه دسترسی داشته باشند.

مزیت‌های استفاده از سردخانه رستوران

سردخانه‌ مزیت‌های مهمی دارد که آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای رستوران‌ تبدیل می‌‌کند:

ظرفیت زیاد برای نگهداری مواد غذایی:

با استفاده از سرد خانه می‌توان به‌جای استفاده از چندین یخچال برای نگهداری مواد، از یک محیط بزرگ برای نگهداری تمامی مواد غذایی بهره برد و در این حالت سردخانه گزینه‌ای مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

مزیت‌های استفاده از سردخانه رستورانسردخانه‌ در هر جایی می‌تواند قرار گیرد:

سردخانه را می‌توان هم در داخل و هم در خارج از آشپزخانه مورد استفاده قرار داد. در صورت انتقال سردخانه به بیرون از محیط آشپزخانه، می‌توان فضای بیش‌تری را در اختیار داشت و این موضوع در رستوران‌هایی کوچک بیش‌تر اهمیت پیدا می‌کند.

مدیریت بهتر مواد غذایی:

در سردخانه می‌توان مواد را در طبقه‌بندی و قفسه‌های جداگانه دسته‌بندی کرد و وضعیت آن‌ها را مورد کنترل قرار داد. در ضمن می‌توان با استفاده از ریل و قلاب لاشه‌های گوشت را به صورت کامل در سردخانه نگهداری کرد و به راحتی به آن‌ها دسترسی داشت.

امنیت:

از آنجا که مواد داخل سردخانه می‌توانند از ارزش بالایی برخوردار باشند، بنابراین معمولا سردخانه‌ها به تجهیزات امنیتی مجهز می‌شوند تا امکان سرقت مواد به حداقل برسد و از این بابت خیال رستوران‌داران راحت خواهد بود.

انتخاب نوع سردخانه برای رستوران

در انتخاب یک سردخانه، نکات مختلفی پیش روی رستوران‌داران قرار می‌گیرد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

سردخانه زیر صفر یا بالای صفر:

سردخانه را بر حسب دمایی کاری آن‌ها به دو نوع بالای صفر و زیر صفر طبقه‌بندی می‌کنند. معمولا برای نگهداری مواد غذایی برای طولانی مدت از سردخانه‌ زیر صفر استفاده می‌شود و اگر نیاز به دسترسی به مواد تازه و غیر یخ زده باشد، سردخانه‌ بالای صفر گزینه مشتریان خواهد بود.

سردخانه کانکسی رستوران

نوع قفسه‌بندی سردخانه:

نوع طبقه‌بندی سردخانه می‌تواند به انتخاب مشتری باشد. در این صورت هر رستوران‌داری می‌تواند با توجه به نیاز خود، نوع دسته‌بندی مواد را انتخاب کند. همچنین در چنین حالتی، بهداشت مواد غذایی نیز رعایت می‌شود و می‌توان به این مواد نظارت بهتری داشت.

بسته به اندازه سردخانه، می‌توان قفسه‌بندی را انتخاب کرد. البته جنس قفسه‌بندی‌ها نیز اهمیت زیادی دارد و آن‌ها باید در برابر رطوبت مواد غذایی و اسید‌ها مقاومت نسبی داشته باشند. به همین دلیل نیز معمولا از آلومینیوم و PVC برای ساخت قفسه‌ها استفاده می‌شود.

قفسه‌بندی سردخانه رستوران

دمای محیط:

حداکثر دمای محیط برای یک سردخانه مقداری است که سردخانه می‌تواند در آن محیط، دمای مطلوب را ایجاد کند. افزایش دمای محیط به بیش از این مقدار سبب تغییر کردن دمای داخل سردخانه می‌شود.

دیفراست اتوماتیک:

در بیش‌تر سردخانه‌ها، برفک زدایی به طور خودکار انجام می‌شود. در سیستم دیفراست (برفک زدایی) الکتریکی، سردخانه برای مدتی مانند نیم ساعت در هر شش ساعت خاموش شده و فرایند برفک زدایی انجام می‌گیرد. در دیفراست غیر الکتریکی که بیشتر در سردخانه بالای صفری کاربرد دارد، زمان خاموش بودن سردخانه بیشتر است.

در بعضی از مدل‌ها برای برفک زدایی، سردخانه مدت کوتاهی خاموش می‌شود و در مدل‌هایی که دارای دیفراست الکتریکی هستند، برفک زدایی بدون خاموش شدن سردخانه رستوران صورت می‌گیرد.

در انتخاب یک سردخانه مناسب برای رستوران موضوعات مهم دیگری مانند بازدهی سردخانه و راحتی تعمیر و نگهداری نیز باید در نظر گرفته شوند.

سردخانه‌ها به طور مداوم در حال کار کردن هستند و در این حین می‌توانند انرژی زیادی را مصرف کنند. استفاده از یک سردخانه با بازدهی بالا سبب می‌شود که صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌های انرژی شود و در عین حال این کار به محیط زیست نیز کمک می‌رساند.

خرابی سردخانه و در نتیجه آن خراب شدن مواد غذایی می‌تواند خسارت زیادی را برای رستوران به بار بیاورد. بنابراین با خرید یک سردخانه مناسب می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد. در صورت انجام صحیح نکات نگهداری سردخانه، سردخانه‌ها دچار مشکل نخواهند شد و می‌توانند تا چندین سال بدون مشکل فعال باشند.

طراحی و ساخت سردخانه رستوران

شرکت مهندسی طرح و ساخت دامون سابقه طراحی و ساخت انواع سردخانه از جمله سردخانه رستورانی را در کارنامه خود دارد. کارشناسان دامون آماده ارائه مشاوره رایگان ساخت سردخانه رستورانی هستند.