گیاهان موجودات زنده‌ای هستند که برای رشد به شرایط خاصی نیاز دارند. یکی از مهم‌ترین این شرایط نیز بحث دمای محیط گیاه است. دما باید بازه مشخصی داشته باشد تا شادابی گیاه از بین نرود. زمانی که دمای محیط از حد مجاز عبور کند،‌ استرس حرارتی باعث می‌شود که گیاه‌های جوان به خوبی رشد نکنند و گیاه‌های پیرتر نیز به خوبی گل و میوه ندهند. درنتیجه بازدهی کاهش پیدا می‌کند. موضوع دما در کاشت قارچ‌ و کشت‌ هیدروپونیک اهمیت دوچندانی نیز پیدا می‌کند. به خصوص در کشت‌ هیدروپونیک که دما بر میکرو ارگانیسم‌های موجود در آب تاثیر زیادی می‌گذارد.

استفاده از چیلر می‌تواند یکی از به‌صرفه‌ترین روش‌‌ها برای دست‌یابی به دمای مطلوب در اتاق‌های کشت باشد. درگذشته استفاده از چیلر تنها به استفاده‌های صنعتی بزرگ محدود می‌شد. اما در حال حاضر طیف وسیعی از چیلر با ظرفیت ‌های گوناگونی طراحی و تولید می‌شوند. این چیلرها با قیمتی معقول، می‌توانند نیازهای مختلف را برطرف سازند که یکی از این نیازها، خنک کردن سالن‌ کشت گیاه و قارچ‌ محسوب می‌شود.

چیلر سالن‌ کشت گیاه و قارچ چه وظیفه‌ای دارد؟

چیلر به طور کلی این وظیفه را دارد که دمای سیستمی که در آن نصب می‌شوند را کاهش دهد. معمولا چیلر به مجموعه‌ای از سنسورها مجهز می‌شود که تغییرات دمای محیط را اندازه‌گیری می‌کنند و در زمان لازم، سیستم را روشن می‌کنند.

ساختمان چیلر تراکمی

انوع مختلفی از چیلر در بازار موجود هستند که پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیش‌تر با آن‌ها به بخش آموزش وبسایت شرکت دامون مراجعه کنید.

چرا باید در اتاق‌ کشت هیدروپونیک و قارچ از چیلر استفاده کرد؟

کنترل دما یکی از بهترین‌ راه‌ها برای کنترل رشد گیاهان و افزایش بهره‌وری کشت است. درواقع نحوه رسیدن آب و مواد مغذی به دما بستگی دارد. اگر دمای آب کشت هیدروپونیک در حد مورد نیاز نباشد، مواد مغذی لازم به گیاه نخواهد رسید.

سالن کشت هیدروپونیک

اکسیژن در آب گرم حلالیت کمتری دارد و در نتیجه مواد مغذی کمتری به گیاه می‌رسد و این موضوع رشد ریشه‌ها را کاهش می‌دهد. هرچند روش‌های مختلفی برای کاهش دمای آب و محیط می‌توان استفاده کرد؛ اما شاید استفاده از چیلر یکی از مقرون به صرفه‌ترین راه‌ها برای دست‌یابی به دمای مطلوب باشد.

چه زمانی باید از چیلر در سالن پرورش گیاه استفاده کرد؟

عوامل بسیار زیادی می‌توانند باعث شوند که دمای اتاق کشت افزایش پیدا کند. به خصوص در فصل تابستان این موضوع شدت بیش‌تری پیدا می‌کند. همچنین تجهیزات سالن کشت نیز در هنگام کار کردن گرما تولید می‌کنند که این موضوع نیز به نوبه خود می‌تواند دما را افزایش دهد.

چیلر تراکمی

در بعضی از کشت‌ها که نیاز به چراغ‌های مخصوص رشد گیاه است، این چراغ‌ها منبع تولید گرما محسوب می‌شوند. درواقع در بیش‌تر محیط‌های کشت، چراغ‌ها بیش‌ترین سهم را در افزایش دمای محیط دارند. بنابراین باید سیستم مناسبی برای کاهش دمای سالن مورد استفاده قرار گیرد.

مزیت‌ استفاده از چیلر در سالن کشت گیاه و قارچ

مهم‌ترین مزیت استفاده از چیلر، این است که می‌توان با تنظیم کردن سیستم به طور اتوماتیک به دما و تهویه مطلوب برای سالن و آب دست یافت. زمانی که سطح کشت کم باشد، می‌توان به صورت دستی دما را تنظیم کرد. اما وقتی مساحت اتاق کشت و سطح کشت افزایش پیدا می‌کند، نیاز به یک سیستم اتوماتیک کاملا حس خواهد شد. با استفاده از سیستم‌های کنترل اتوماتیک، دیگر نگرانی بابت خارج شدن شرایط محیطی از سطح مطلوب پیش نخواهد آمد.

هرچند در ابتدا به نظر برسد که استفاده از چیلر در اتاق کشت هزینه بالایی داشته باشد، اما باید به این موضوع بیش‌تر به شکل یک سرمایه‌گذاری نگاه کرد. با توجه به اینکه چیلر‌ راندمان بالایی به نسبت دیگر روش‌ها دارد می‌تواند در دراز مدت هزینه اولیه خود را جبران کند. همچنین با توجه به قابلیت اطمینان پذیری بالای چیلر و دوام بالای آن و البته در صورت سرویس و نگهداری درست چیلر، می‌توان برای سال‌های متوالی بدون نگرانی بابت تعمیرات چیلر، از آن استفاده کرد.

استفاده از چیلر برای تنظیم دمای سالن پرورش قارچ

قارچ‌ از جمله خوراکی‌های خاص به حساب می‌آیند. به طور فنی نه آن را می‌توان از دسته سبزیجات دانست و نه از دسته گوشت‌ها. این خاص بودن تنها به نحوه پخت قارچ‌ ختم نمی‌شود. نحوه پرورش و رشد قارچ‌ نیز روش مخصوص به خود را دارد و باید شرایط دمایی و رطوبتی خاصی را برای رشد قارچ درنظر گرفت.

سالن کشت قارچ

قارچ به طور معمول دمای پایین را به همراه رطوبت بالا می‌پسندد. بنابراین در گذشته پرورش قارچ‌ تنها به منطقه‌هایی با آب و هوای خنک محدود می‌شد. اما در حال حاضر با استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توان قارچ‌ را در هر محیطی پرورش داد. اگر دمای مناسب برای قارچ‌ فراهم شود، رشد آن‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. استفاده از چیلر برای تهویه سالن پرورش قارچ می‌تواند یکی از مقرون به صرفه‌ترین راه‌ها باشد. چرا که می‌تواند در مدت زمان کوتاهی، دمای مطلوب را برای سالن پرورش قارچ فراهم آورد.