ساخت سردخانه در استان فارس

ساخت سردخانه در استان فارس و شیراز موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به شکلی اجمالی و نگاهی موشکافانه به آن بپردازیم. پیش از پرداختن به موضوع اصلی متن یعنی ساخت سردخانه در شیراز لازم می دانیم تا شما را قدری با این استان آشنا نمایم. بدون شک با شناخت این ظرفیت ها شما بیش از گذشته به اهمیت ساخت سردخانه صنعتی و میوه در این استان پی خواهید برد.

ساخت سردخانه در استان فارس

شهرهای مهم و استراتژیک استان فارس برای ساخت سردخانه

علاوه بر معرفی شهرهای مهم و استراتژیک استان فارس ما به بررسی ظرفیت اقتصادی این استان خواهیم پرداخت. استان فارس را می توانیم از مهمترین نقاط اقتصادی کشور در بحث تولید محصولات کشاورزی و دامی در کشور معرفی نماییم. استان فارس توانسته در بحث تولید انواع محصولات باغی و زراعی موفقیت های قابل توجهی را کسب نماید. این استان با بهره مندی از آب و هوای مناسب در فصول مختلف سال توانسته به یکی از مهمترین مراکز کشاورزی تبدیل گردد.
البته در کنار حجم بالای تولید محصولات کشاورزی توجه به کیفیت محصولات تولیدی، روش نگهداری و عرضه این محصولات نیز اهمیت دارد. اما کمبود زیرساخت ها و نبود سردخانه صنعتی برای نگهداری و توزیع محصولات در فصول غیر مرتبط ضربات جبران ناپذیری به تولید محصولات در این استان وارد خواهد نمود. در ادامه برای شناخت هر چه بیشتر توانمندی های موجود در استان فارس به بررسی برخی از این ظرفیت ها و اهمیت ساخت سردخانه در استان فارس و شیراز خواهیم پرداخت.

ساخت سردخانه در شیراز

یکی از مهمترین ظرفیت های شیراز توانمندی این شهر در تولید عظیم محصولات زراعی و به ویژه گندم در کشور است. همچنین شهر شیراز در تولید محصولاتی مانند انجیر، گردو، انواع مرکبات و بالاخص لیمو، سیب، پنبه و انواع غلات نیز توانمندی بالایی دارد. همین امر نیز نشان دهنده اهمیت احداث سردخانه صنعتی و میوه در شهر شیراز و به طور کل استان فارس است.

تنوع بالای تولید محصول در این استان خود نشان دهنده لزوم ساخت سردخانه در استان فارس و شیراز به منظور بهره گیری هر چه بیشتر از تولیدات انبوه این استان، رونق کشاورزی و توزیع یکنواخت محصولات در کشور می باشد. همچنین توجه به این موضوع نیز الزامی است که استان فارس از نظر اقلیمی دارای آب و هوای متنوعی است. وجود آب و هوای گرم و خشک و مدیترانه ای شیراز را به یکی از مهمترین قطب های کشاورزی کشور تبدیل نموده است.

ساخت سردخانه مرودشت

در ادامه بررسی مقاله ساخت سردخانه در استان فارس و شیراز لازم می دانیم تا به صورت اجمالی به بررسی ظرفیت های این استان بپردازیم. مرودشت یکی از شهرستان های استان فارس است و این شهرستان در فاصله 40 کیلومتری شهر شیراز واقع گردیده است. از نظر جغرافیایی مرودشت دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است. این شهرستان علاوه بر برخورداری از ظرفیت بالا در بخش گردشگری از نظر صنعت کشاورزی نیز بسیار با اهمیت می باشد. برخورداری از آب و هوای خوب و کوهستانی سبب شده تا در این استان محصولات متنوعی تولید گردد. از مهمترین محصولات تولید شده در شهر مرودشت می توانیم به محصولاتی مانند گندم، برنج، انار، گردو و چغندرقند اشاره نماییم. وجود سازه های آبی سبب شده تا رشد صنعت کشاورزی در این شهر توسعه قابل توجهی یابد.

ساخت سردخانه در کازرون

برای ساخت سردخانه در استان فارس و شیراز نیاز است ابتدا ظرفیت های این استان را بشناسیم. کازرون نیز از دیگر شهرستان های کشاورزی خیز استان فارس می باشد که در بخش غربی این استان واقع شده است. شهرستان کازرون در زمان های تابستان دارای آب و هوایی گرم و خشک و در زمستان نیز دارای آب و هوایی خنک و معتدل می باشد. همین امر نیز سبب شده تا شهرستان فارس در تمامی فصول سال قادر به تولید محصول کشاورزی باشد. البته توجه به این نکته نیز الزامی است که شهر کازرون از پر باران ترین استان های فارس است و این شهرستان دارای بارش هایی مدیترانه ای می باشد. از مهمترین فعالیت های رایج در این استان می توانیم به زراعت، باغداری، پرورش طیور، دامداری و شیلات اشاره نماییم. در نتیجه همین مسئله خود موید لزوم احداث سردخانه میوه و صنعتی در استان فارس و به ویژه شهر کازرون می باشد.

ساخت سردخانه در لار

شهرستان لار دارای بافتی شکل گرفته بر صنعت کشاورزی می باشد. در نتیجه همین امر توجه به اهمیت ساخت سردخانه در استان فارس و شیراز می تواند سبب رونق اقتصادی این استان گردد. بدون شک با وجود آب و هوای گرم و خشک، شهرستان لار دارای ظرفیت بالایی در تولید محصولاتی مانند پنبه، گندم، خرما، کنجد و مرکبات می باشد. در نتیجه استفاده از این ظرفیت تنها در صورتی ممکن است که از ظرفیت فوق به خوبی استفاده شود و بخش بزرگی از تولیدات محصولات فوق دراین شهر صورت پذیرد. دستیابی به این هم نیز تنها در صورتی محقق خواهد شد که به سایر بخش های مهم در صنعت کشاورزی نیز توجه ویژه ای گردد. انبارداری محصولات زراعی و باغی را می توانیم از مهمترین کاستی های موجود در صنعت کشاورزی استان فارس و به ویژه شهر لار معرفی نماییم.

ساخت سردخانه در جهرم

احداث سردخانه میوه و صنعتی در شهرستان های مختلف استان فارس می تواند زمینه رشد اقتصادی این استان زرخیز را فراهم کند. جهرم نیز به عنوان یکی از شهرستان های استان فارس در تولید محصولات کشاورزی در کشور ما دارای جایگاه ویژه ای می باشد. به طوری که سالانه حجم بالایی از محصولات زراعی و باغی مانند پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، انار، انجیر، خرما، انگور و بالنگ در این شهر تولید می شود. همچنین در سال های گذشته کشت محصولات گلخانه ای در این شهر به صورت گسترده ای توسعه یافته است. در نتیجه برای رشد فزاینده اقتصاد این استان نیاز است تا برنامه ریزان به فکر توسعه زیرساخت ها در شهر جهرم باشند.

احداث سردخانه صنعتی در این شهر می تواند زمینه ذخیره سازی و عرضه محصولات در زمان نیازمندی بازار را فراهم کند. این مسئله می تواند به افزایش درآمدهای بخش کشاورزی منجر شود و زمینه توسعه سایر بخش ها را نیز فراهم نماید. در نتیجه ساخت سردخانه در استان فارس و شیراز برای توسعه این شهر بسیار اهمیت دارد.

آب و هوای شیراز و توابع استان فارس

در بحث توسعه کشاورزی استان فارس مهمترین عامل تاثیرگذار در این زمینه شرایط آب و هوایی و اقلیمی این استان می باشد. در این زمینه نیز ما می توانیم به تنوع بالای استان فارس در زمینه شرایط اقلیمی و جوی آن اشاره نماییم. به شکلی که بخش های کوهستانی این استان در شمال و شمال غرب فارس قرار دارند. وجود بخش های کوهستانی سبب شده آب و هوایی سرد در زمستانها و تابستان هایی معتدل در شهرهای واقع در این بخش شکل گیرد. دومین ناحیه با اهمیت در این استان نواحی مرکزی استان فارس می باشند که دارای آب و هوایی متغیر بین معتدل و گرم و خشک هستند. سومین ناحیه آب و هوایی مهم استان فارس در بخش های جنوب و جنوب شرقی آن مشاهده می گردد. در این بخش ها غالبا آب و هوایی معتدل در زمستان و بسیار گرم در تابستان ها مشاهده می گردد.

پتانسیل‌ ساخت سردخانه در استان فارس و شیراز

در نهایت با شناخت ظرفیت های بالای این استان در بخش تولید محصولات کشاورزی می توانیم به پتانسیل‌ ساخت سردخانه در استان فارس نیز اشاره کنیم. اما به طور کلی برای احداث سردخانه در این استان باید ابتدا به نیازسنجی فضای اقتصادی حاکم بر این استان توجه نمود. همچنین با شناخت ظرفیت ها و نیازمندی های این استان می توانیم نسبت به احداث سردخانه در استان فارس اقدام کنیم. این استان با مدیریت دقیق فرصت ها می تواند به یکی از مهمترین شهرهای تامین کننده محصولات غذایی در کشور ما تبدیل شود.

ساخت سردخانه در استان فارس و شیراز به کشاورزان این امکان را می دهد تا محصول مازاد تولید شده را به راحتی ذخیره سازی نمایند. با ذخیره محصولات غذایی در سردخانه ها مقدار ضایعات تولید شده در بخش کشاورزی نیز تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. این امر خود می تواند به تامین محصول در فصول خارج از برداشت در بازار نیز کمک شایانی کند.

تولید محصولات کشاورزی و باغی

در نهایت ما با مطالعه این مقاله به خوبی به این موضوع پی بردیم که استان فارس از خوش آب و هوا ترین استان های کشور می باشد. این استان از نظر موقعیت جغرافیایی دارای خاستگاه ویژه ای می باشد. همین مسئله نیز سبب شده تا این شهر به یکی از مهمترین استان های کشور در تولید انواع محصولات کشاورزی و صنایع غذایی تبدیل شود. از جمله محصولات متنوعی که در استان فارس تولید می گردد می توانیم به تولید سالانه چیزی در حدود 40 تن انجیر در این استان اشاره نماییم. از دیگر محصولات باغی تولید شده در استان فارس می توانیم به محصولاتی مانند خرمالو، انار و خرما اشاره نمود. البته در استان فارس انواع محصولات زراعی، مانند پنبه، گندم، انواع غلات دیگر و داروهای گیاهی نیز تولید می گردد. در نتیجه شیراز با تنوع بالای موقعیت جغرافیایی که دارد می تواند شرایط تولید زنجیره ی متنوعی از محصولات را فراهم نماید.

محصولات کشاورزی و باغی مهم استان فارس

همانگونه که در بخش قبل به مهمترین محصولات کشاورزی و باغی مهم استان فارس اشاره نمودیم این استان دارای ظرفیت های بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی می باشد. از جمله محصولاتی که کشاورزان در تولید آنها گام های بزرگی را برداشته اند می توانیم به تولید حجم بالای غلات استراتژیک مانند گندم و جو اشاره نماییم. البته محدوده تولید محصول در این شهر بسیار متنوع تر از تولید محدوده خاصی از محصولات کشاورزی می باشد. در نهایت علاوه بر تولید انواع محصولات زراعی کشاورزان شیرازی در تولید انواع محصولات باغی نیز بسیار مطرح و شناخته شده می باشند. به شکلی که حجم بالایی از محصولات باغی مانند مرکبات، انار، انگور اشاره نماییم. کشاورزانی فارسی در تولید محصولات صیفی و سبزیجات نیز بسیار فعال هستند و سالانه حجم بالایی از این محصولات را تولید و در بازارهای مصرف عرضه می کنند.

صنایع مهم نیازمند سردخانه

صنایع مختلفی در شهر شیراز فعالیت می نمایند که برای نگهداری از محصولات خود نیازمند سردخانه صنعتی می باشند. انواع کارخانه های تولید کننده مواد غذایی، شیلات، دامپروری و طیور از جمله صنایعی هستند که برای مدیریت آنها و توزیع مناسب محصولات خود نیازمند سردخانه می باشند. در نتیجه با وجود تنوع بالای تولید محصولات کشاورزی و غذایی در این استان نیاز به راه اندازی سردخانه های میوه و صنعتی در این شهر بسیار احساس می شود.