آفتاب ظهرهای تابستان، هنگامی که در ماشین‌تان هستید، غیرقابل تحمل است. گرما به‌تنهایی می‌تواند همه چیز را خراب کند؛ از ظاهر شما تا آرامش‌تان را. زمانی که به خانه می‌رسید هم شاید اوضاع همان‌قدر بد باشد اما حضور کولر گازی می‌تواند شرایط را کاملاً دگرگون ‌کند. اگر کولر ماشین شما به‌خوبی کار کند، دیگر خبری از گرما و رطوبت طاقت‌فرسای تابستان نخواهد بود. در خانه نیز با استفاده از کولر گازی، تهویه بی‌نظیری را تجربه خواهید کرد. تفاوتی که کولر گازی رقم می‌زند، به مکانیزم متفاوتش برمی‌گردد؛ مکانیزمی که نقش گاز مبرد در آن بسیار پررنگ است.

گازهای مبرد در سیستم‌های تهویه مطبوع از جمله کولر مورد استفاده قرار می‌گیرد. گازهای مبرد انواع گوناگونی دارند که در میان‌شان دو گاز R134a و R410A بیشتر برای کولرها استفاده می‌شوند. در کنار این دو، مبرد R22 نیز کم‌وبیش در کولرهای خانگی به‌کار گرفته می‌شود.

گاز R22 ؛ کهنه کار و همه فن حریف

در میان گازهایی که نام بردیم، گاز R22 از همه پرکاربردتر است؛ این گاز با توان سرمایشی بالای خود می‌تواند در انواع سردخانه به‌کار گرفته شود اما این موضوع به معنای آن نیست که گاز R22 در تهویه مطبوع و کولرهای گازی کاربرد ندارد. این مبرد به طور گسترده در کولرهای گازی مسکونی به‌کار گرفته می‌شود. علی‌رغم دغدغه‌های محیط زیستی، r22 همچنان گاز پرکاربردی در ایران به‌حساب می‌آید.

گاز R134a؛ متخصص تهویه مطبوع

گاز ۱۳۴ از جمله گازهایی است که معمولاً برای تهویه مطبوع به‌کار می‌رود و به گاز کولر مشهور است زیرا تقریباً تمام خودروها در کولرشان از این گاز بهره می‌برند. اگر تجربه شارژ گاز کولر ماشین‌تان را داشته باشید، احتمالاً سیلندر آبی رنگ R134a را مشاهده کرده‌اید. این گاز همچنین در کولرهای گازی منازل نیز به‌کار می‌رود و درصد قابل توجهی از کولرها با این گاز شارژ می‌شوند. در نتیجه می‌توان گاز ۱۳۴ را متخصص حوزه تهویه مطبوع بدانیم.

گاز R410A؛ جایگزین تازه نفس برای R22

همان‌طور که گفته شد، گاز R22 به‌دلیل تهدیدهای زیست محیطی، در نقاط مختلف جهان به حاشیه رفته است. از مهم‌ترین تهدیدهای این گاز می‌توان به ضریب گرمایش جهانی بالا و فاکتور تخریب لایه اوزون نام برد. گاز R410 با ترکیب تازه شیمیایی خود، اثر تخریبی روی لایه اوزون ندارد و البته نسبت به R22 گاز پرفشارتری است. این گاز نیز از جمله مبردهای مورد استفاده در کولر خودرو و منزل است. گاز ۴۱۰ علاوه بر استفاده در کولر، در سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی و پمپ‌های حرارتی نیز کاربرد دارد.

مقایسه برندهای سازنده گاز کولر

برندهای متعددی در جهان، مبرد تولید می‌کنند اما کیفیت تولید آن‌ها با هم متفاوت است. در ادامه به معرفی مشهورترین و باکیفیت‌ترین برندهای گاز مبرد می‌پردازیم.

کولیب

برند کولیب یک شرکت چینی و زیرمجموعه برند starget است؛ این برند از مشهورترین و پراستفاده‌ترین مبردهای موجود در بازار ماست.

ایسکون

برند ایسکون نیز از مبدا کشور چین است. این برند به خلوص و کیفیت بالا شناخته می‌شود و از محبوبیت زیادی در بازار سرمایش ما برخوردار است.

هانیول

گاز هانیول یک گاز امریکایی است که به‌عنوان بهترین مبرد جهان شناخته می‌شود؛ این برند علی‌رغم قیمت بالایش طرفداران وفاداری دارد.

دانوس

این برند نیز با وجود تازه وارد بودنش، محبوب و باکیفیت است. برند دانوس به سفارش آلمان و در کشور چین تولید می‌شود و هم‌اکنون در بازار ایران نیز یافت می‌شود.

کلام پایانی

در آخر می‌توانیم نتیجه بگیریم تفاوت بین برندهای معرفی شده برای گاز کولر به‌اندازه‌ای زیاد نیست که انتخاب ما را تحت تاثیر بگذارد اما انتخاب هر کدام از برندهای برتر می‌تواند در هزینه‌ها صرفه جویی کرده و سلامت سیستم کولر را تضمین کند.