چیلر اسکرو، نوعی از چیلر های تراکمی است که از کمپرسور اسکرو یا مارپیچی در چرخه تبرید خود بهره می‌برد. استفاده از کمپرسور اسکرو مزایایی از قبیل جریان راه اندازی کم، قابلیت کنترل ظرفیت، راندمان بهتر در مقایسه با کمپرسور رفت و برگشتی، صدا و ارتعاش کم، جریان مداوم گاز ارائه می‌دهد.

اجزای اصلی

این تجهیز از قطعات و تجهیزات مختلفی تشکیل شده است که مهم‌ترین آن‌ها در ادامه معرفی می‌شود.

کمپرسور چیلر اسکرو

کمپرسور برودتی دستگاهی است که به عنوان قلب تپنده سیستم چیلر و سرد خانه عمل می‌کند. کمپرسور با افزایش فشار گاز مبرد، آن را درون لوله‌های سیستم تبرید به جریان می‌اندازد. کمپرسور انواع مختلفی دارد که در چیلر اسکرو از نوع اسکرو یا مارپیچی استفاده می‌شود. در کمپرسور اسکرو، فشار گاز با عبور از بین دو روتور مارپیچی شکل، افزایش می‌یابد.

کمپرسور چیلر اسکرو

اواپراتور چیلر اسکرو

اواپراتور دستگاهی است که گرما را از محیط گرفته و سرد می‌کند. در چیلر، از اواپراتور پوسته و لوله یا اواپراتور صفحه‌ای استفاده و آب سرد می‌گردد. این آب سرد شده در سیستم های تهویه مطبوع مانند هواساز و فن کویل یا برای خنک کردن ماشین آلات و محصولات صنعتی استفاده می‌شود.

اواپراتور چیلر اسکرو

کندانسور چیلر اسکرو

کندانسور برای سرد کردن و به مایع تبدیل کردن گاز مبرد خروجی از کمپرسور استفاده می‌شود. کندانسور ها به دو دسته کندانسور آب خنک و کندانسور هوا خنک تقسیم می‌شود. بسته به نوع کندانسور استفاده شده، همچنین به دو نوع چیلر اسکرو آب خنک و چیلر اسکرو هوا خنک تقسیم می‌شود.

چیلر اسکرو آب خنک

چیلر اسکرو آب خنک از کندانسور آب خنک برای سرد کردن گاز خروجی از کمپرسور استفاده می‌کند. عمدتا از کندانسور آبی پوسته و لوله در این سیستم استفاده می‌گردد. کندانسور آب خنک نیازمند برج خنک کن است.

چیلر اسکرو آب خنک

چیلر اسکرو هوا خنک

این نوع بر خلاف چیلر آب خنک نیازی به برج خنک کن یا کولینگ تاور ندارد. چیلر اسکرو هوا خنک از کندانسور هوایی استفاده می‌کند که از جریان هوای تولیدی توسط فن برای خنک کردن گاز مبرد استفاده می‌کند.

چیلر اسکرو هوا خنک