مهندسان فروش دامون برای محاسبه ظرفیت برودتی دقت و وسواسِ علمی دارند اما گاهی پیش می‌آید که خریداران تجهیزات سرمایشی تنها بر قیمت تمرکز می‌کنند و توضیحات و پیشنهادات فنی را نادیده می‌گیرند. اگر «ارزانی» تنها معیار خریداران کمپرسور باشد معمولاً به گزینه نامناسبی می‌رسند و همین هم باعث می‌شود تا در مارپیچ پرخرج و هزینه‌ای گرفتار شوند. در چنین وضعیتی، خریداران نه‌تنها از خرید ارزان سود نمی‌کنند بلکه ضرر هم می‌کنند. آن‌ها بدون این‌که بدانند به سندرومی مبتلا شدند که ممکن است باعث خسارات جبران‌ناپذیر شود. در این مطلب تلاش کردیم تا دانش و تجربه‌مان درباره‌ی سندروم اسکروچ و راه درمانش را با شما به‌اشتراک بگذاریم.

سندروم اسکروچ چیست؟

آقای اسکروچ صاحب کسب‌و‌کاری بزرگ بود اما تنها چیزی که همه از او به یاد دارند سکه‌هایی است که روی هم می‌گذاشت و در خرج کردن آن‌ها نهایت خست را به خرج می‌داد. خساست آقای اسکروچِ دنیای دیزنی باعث تنهایی و انزوایش شده بود و اگر کسی در دنیای سرمایش نیز بخواهد همان رویه را در پیش بگیرد، باید منتظر باشد تا کمپرسورش او را تنها بگذارد! مبتلایان به سندرم اسکروچ در انتخاب کمپرسور -و تجهیزات مرتبط با آن- فقط به قیمت توجه می کنند و به مشخصات فنی توجه چندانی ندارند. همین باعث می‌شود که خریداران پیش از موعد مجبور به تعویض یا تعمیر شوند.

نشانه‌های ابتلا به سندروم اسکروچ

ابتلا به سندروم اسکروچ را می‌توان از اندازه نامناسب در خرید اواپراتور و خرید کندانسور متوجه شد. بعضی خریداران کمپرسور برای آن‌که هزینه‌های خود را کاهش بدهند، اواپراتور و کندانسوری کوچک‌تر از تشخیص مهندسان سفارش می‌دهند. همین انتخاب اشتباه باعث می‌شود تا میان ظرفیت تبریدی کمپرسور با اندازه اواپراتور و کندانسور ناهماهنگی ایجاد شود. در چنین شرایطی، سیستم باید تحت فشار بالاتری کار کند و بنابراین ریسک خرابی نیز بیشتر می‌شود.

سندروم اسکروچ فقط در زمان خرید کمپرسور نمایان نمی‌شود بلکه هنگام خرید تجهیزات کنترلی و تعمیر آن‌ها نیز عود می‌کند. مثلاً ممکن است یکی از مبتلایان به این سندروم، کمپرسوری با ارزش ۱۰ میلیون تومان بخرد اما برای حفاظت از این دارایی ارزشمند حاضر به خرید یک تجهیز کنترلی ۵۰۰ هزار تومانی نباشد!

چگونه سندروم اسکروچ را درمان کنیم؟

تشخیص درست اولین راه درمان سندروم اسکروچ است. اگر مشخصات این سندروم را در خودتان یا همکارانتان می‌بینید باید مشاوران معتمدی پیدا کنید تا شما را در خرید تجهیزات یاری کنند. اگر مشاوران توان فنی داشته باشند به شما یادآوری می‌کنند که چه زمانی باید استراتژي صرفه‌جویی را در پیش بگیرید و چه زمانی لازم است تا با صرف هزینه، سرمایه‌گذاری بلند‌مدت کنید.

بنابراین دنبال حرفه‌ای‌های دنیای سرمایش باشید و پیشنهادات مختلف و توضیحات فنی را بشنوید و با هم مقایسه کنید. مهندسان دامون می‌توانند به همه سوالات درباره هزینه‌های تجهیزات سرمایشی پاسخ بدهند و اطلاعات فنی لازم را ارائه کنند.