با وجود اینکه اواپراتور دمای بالایی دارد، امکان دارد یخ بزند. اگر بر روی اواپراتور سیستم تبرید شما یخ دیده می‌شود، متاسفانه این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که مشکلی در سیستم تبرید وجود دارد. اگر چنین هشداری نادیده گرفته شود، حتی می‌تواند در نهایت به سوختن کمپرسور نیز ختم شود. بنابراین شناخت دلایل یخ زدن اواپراتور می‌تواند به شما کمک زیادی در نگهداری از سیستم تبرید کند.

نشانه‌ های یخ زدگی اواپراتور

اگر سردخانه ها یا چیلر به خوبی عمل نمی‌کند و بازده آن کاهش داشته است، یکی از موضوعاتی که می‌توان بررسی کرد، می‌تواند وضعیت یخ زدگی اواپراتور باشد. به همین منظور این بررسی‌ها را انجام می‌شود:

  • در کناره‌ لوله‌های بیرونی ماده مبرد به دنبال نشانه‌های یخ ‌زدگی باشید
  • اطراف هواساز را بررسی کنید که در آن چگالش رخ نداده و رطوبت وجود نداشته باشد
  • رسیور یا مخزن تخلیه ماده مبرد را بررسی کنید که پر شده است یا نه. در صورت پر بودن مخزن، لوله‌های تخلیه را نیز بررسی کنید
  • لوله‌های اواپراتور را به دقت بررسی کنید که دچار یخ ‌زدگی نشده باشد
  • اگر در سیستم سیکل تبرید یکی از موارد بالا پدید آمده باشد، بسیار مهم است که سریعا برای رفع این مشکل‌ها اقدام شود. اواپراتور یخ زده به هیچ وجه نشانه خوبی به حساب نمی‌آید
  • نشانه‌ های یخ زدگی اواپراتور
  • اولین قدمی که برای حل مشکل باید بردارید این است که سیستم را خاموش کنید. در این حین که شما مشغول بررسی و رفع مشکل هستید، احتمالا یخ ‌های لوله‌های اواپراتور نیز از بین خواهد رفت

مهم‌ترین علت‌های یخ ‌زدن اواپراتور

آلودگی لوله‌های اواپراتور

اگر گرد و خاک بر روی لوله‌های اواپراتور (که وظیفه تبادل حرارت با محیط را دارند) جمع شود، این موضوع باعث می‌شود که به سیستم فشار بیش‌تری برای خنک سازی وارد شود. این اتفاق ممکن است سبب یخ زدن اواپراتور شود.. بنابراین کویل‌ها را باید به طور دوره‌ای پاکسازی کرد تا تبادل گرما به خوبی صورت بگیرد در غیر این صورت ممکن است لوله‌ها یخ بزنند.

مهم‌ترین علت‌های یخ ‌زدن اواپراتور

همچنین این موضوع اهمیت بسیار زیاد سرویس‌های دوره‌ای چیلر را بیش از پیش نشان می‌دهد. هر سیستم تبریدی باید طی برنامه‌ای مشخص بررسی شود تا مشکلاتی مانند مشکل بالا برای آن پیش نیاید.

مشکلات ماده مبرد

از آنجا که ماده مبرد در یک چرخه بسته حرکت می‌کند، شما نباید ماده مبرد را به جز در مواردی خاص مانند نشتی سیستم، تعویض کنید. هرچند به دلیل خوردگی‌های معمولا، نشتی ماده مبرد در سیستم چندان دور از ذهن نیست. هرچند ممکن است گاهی اوقات این نشتی‌ها نادیده گرفته شوند، اما راه‌اندازی سیستم بدون شارژ کافی ماده مبرد، می‌تواند فشار مضاعفی را بر روی قطعات مختلف سیستم تبرید وارد کند تا با توان بالاتری کار کنند. در نتیجه چنین اتفاقی ممکن است یخ‌زدگی در اواپراتور اتفاق بیفتد.

جریان نیافتن صحیح هوا

یکی از دیگر علت‌هایی که می‌تواند منجر به یخ زدن اواپراتور شود، جریان نداشتن حجم کافی هوا در دمنده باشد. هرچند این اتفاق می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما یکی از رایج‌ترین دلایل آن کثیف بودن فیلتر هوا است.

جریان نیافتن صحیح هوا موجب یخ‌زدگی اواپراتور

 از دلایل دیگری که می‌تواند حجم جریان هوا را تغییر دهد می‌توان به صحیح نبودن سایز فیلتر، کوچک بودن کانال هوا، آلودگی هواساز، گرفتگی دریچه‌های ورودی هوا و یا خرابی موتور دمنده هوا اشاره کرد.

دمای محیط و خرابی ترموستات

اگر ترموستات سردخانه به درستی کار نکند، ممکن است سیستم به طور دائم روشن باشد و در هنگام رسیدن به دمای مطلوب خاموش نشود. بنابراین اواپراتور ممکن است یخ بزند. همچنین دمای محیط و داخل چرخه نیز در یخ‌زدگی لوله‌های اواپراتور می‌تواند تاثیرگذار باشد.

مشکلات آب تقطیر شده بر روی اواپراتور

در محیط‌هایی با سطح رطوبت بالا، آب بیش‌تری بر روی لوله‌های اواپراتور تقطیر می‌شوند. این آب تشکیل شده جمع آوری می‌شود و از طریق لوله‌هایی، از اواپراتور خارج می‌شود. اما اگر احیانا لوله‌های تخلیه آب دچار گرفتگی شوند، آب بر روی اواپراتور باقی می‌ماند و ممکن است بر روی لوله‌ها یخ بزند.

در لینک زیر میتوانید انواع اواپراتور از بهترین برند های بازار را مشاهده و انتخاب نمایید.

لیست قیمت و خرید اواپراتور