پلاک کمپرسور یک برچسب فنی است که بر روی بدنه کمپرسور قرار می‌گیرد و بیانگر چکیده اطلاعات ضروری است. این پلاک برای کمپرسور در حکم شناسنامه است و باید هنگام خرید، تعویض یا تعمیر، به آن توجه کرد. اگر بتوانید شناسنامه کمپرسور را بخوانید، جواب برخی از سوالات فنی خود را می‌گیرید و از سردرگمی و خطر خرید کمپرسور تقلبی نجات پیدا می‌کنید. هر چند اطلاعات پلاک کمپرسور مهم است اما در نگاه اول کمی عجیب و ناخوانا به نظر می‌آید. نام گذاری در کمپرسورهای مختلف تا حدودی مشابه است اما تفاوت‌هایی نیز با هم دارند. در ادامه نحوه پلاک خوانی کمپرسورهای پیستونی، اسکرو و دو مرحله ای بیتزر آورده شده است.

کمپرسور‌های برند bitzer دارای سه نوع دو مرحله‌ای، پیستونی و اسکرو می‌باشند. برای مشاهده مشخصات هر گروه بر روی تصویر کلیک کنید.

کمپرسور پیستونی بیتزر

نحوه پلاک خوانی کمپرسور پیستونی بیتزر

کمپرسور پیستونی، گاز مبرد را به وسیله حرکت پیستون در سیلندر، فشرده و سپس به خط دهش ارسال می‌کند. این کمپرسورها بازه وسیعی از توان برودتی را از ۱,۵ اسب بخار تا ۷۰ اسب بخار در بر می‌گیرد و بازه دمای عملکردی آن ۴۵- تا ۱۲+ درجه سلسیوس است.

پلاک کمپرسور پیستونی بیتزر

نحوه پلاک خوانی کمپرسور دو مرحله ای بیتزر

کمپرسور دو مرحله ای نوعی از کمپرسور پیستونی است که گاز را در دو مرحله متراکم می‌کند. در نتیجه قابلیت سرمایش در دماهای پایین را فراهم کرده و توان سرمایشی در این دماها را بالا می‌برد. این نوع کمپرسور برای بازه دمایی ۲۲- تا ۷۰- درجه سلسیوس کاربرد دارد.

پلاک کمپرسور دو مرحله ای بیتزر

نحوه پلاک خوانی کمپرسور اسکرو بیتزر

کمپرسور اسکرو به وسیله چرخش دو روتور در کنار هم، مبرد را فشرده می‌کند. این نوع از کمپرسور فضای کمی را اشغال می‌کند و در تهویه مطبوع، چیلر و سردخانه کاربرد دارد.

پلاک کمپرسور اسکرو بیتزر

در ادامه نحوه پلاک خوانی کمپرسور بیتزر برای هر سه مدل دو مرحله ای، پیستونی و اسکرو با توجه به شماره‌گذاری داخل تصاویر پلاک‌ها، توضیح داده می‌شود.

۱- مدل کمپرسور بیتزر

این قسمت از پلاک کمپرسور که با عبارت Type شروع می‌شود، نشان دهنده مدل کمپرسور بیتزر است. برای جایگزینی کمپرسور یا تعمیر آن لازم است تا مدل کمپرسور را بدانید اما این چیزی است که بسیاری از خریداران کمپرسور آن را فراموش می‌کنند. در قسمت کمپرسور بیتزر سایت دامون نحوه شناسایی مشخصات کمپرسور مانند نوع کمپرسور، تعداد سیلندرهای کمپرسور پیستونی و نوع روغن مناسب برای کمپرسور، از روی مدل آن توضیح داده شده است.

۲- شماره سریال کمپرسور (.S.No)

شماره سریال کمپرسور بیتزر بیانگر برخی از مشخصات تولید کمپرسور است. در تصویر زیر، بخش‌های مختلف شماره سریال نشان داده شده است.

برخی از ارقام شماره سریال کمپرسورهای بیتزر، بیانگر مشخصات تولید کمپرسور هستند.

۳- Qr کد کمپرسور

این بارکد معادل شماره سریال کمپرسور است. شماره سریال و بارکد دو راهی هستند که شرکت بیتزر پیش‌بینی کرده تا خریداران محصولاتش در سراسر دنیا فریب کمپرسورهای تقلبی را نخورند و بتوانند کمپرسور اصل و تقلبی بیتزر را از یکدیگر تفکیک کنند. برای یادگیری این روش‌های ساده و به‌کارگیری آنها می‌توانید مقاله «چگونه از اصل بودن کمپرسور بیتزر اطمینان حاصل پیدا کنیم؟ »را بخوانید.

۴- ولتاژ اسمی (nominal voltage)

ولتاژ اسمی جزو اولین اطلاعاتی است که درجدول اطلاعات می‌بینیم. در این پلاک، ویژگی های کمپرسور بر اساس دو بازه ولتاژ بیان شده است. در ایران، برق سه فاز ۳۸۰ ولت در دسترس است. در نتیجه ویژگی های کمپرسور برای ولتاژ سه فاز ۳۸۰ ولت باید مورد بررسی قرار بگیرد.

۵- فرکانس(Frequ)

شاخص فرکانس نشان می‌دهد که کمپرسور می‌تواند در هر دو فرکانس ۵۰ و ۶۰ کار کند اما عملکرد و توان برودتی آن با توجه به فرکانس تنظیم شده، متفاوت خواهد بود. فرکانس برق شهری در ایران ۵۰ هرتز است. بنابراین، خریداران این کمپرسور برای اطلاع دقیق از سرعت چرخش و ظرفیت جابجایی گاز باید فرکانس ۵۰ هرتز را مبنا قرار دهند.

۶- شدت جریان ماکزیمم کاری (max operate)

شدت جریان ماکزیمم کاری به معنی حداکثر جریانی است که کمپرسور می‌تواند در زمان کار تحمل کند. این شاخص در هر دو فرکانس یکسان است.

۷- شدت جریان برق در روتور قفل شده (locked rotor)

این شاخص نشان می‌دهد که روتورها در حالت قفل شده چه مقدار جریان را از شبکه برق جذب می‌کنند. این پارامتر برای کمپرسورهای پیستونی و دو مرحله ای در دو نوع اتصال ستاره (Y) و ستاره-ستاره (YY) و برای کمپرسور اسکرو در دو نوع اتصال مثلث (Δ) و مثلث-مثلث (ΔΔ) بیان شده است.

۸- ظرفیت جابجایی (.displacem)

ظرفیت جابجایی نشان می‌دهد که کمپرسور در هر ساعت می‌تواند چه مقدار گاز را فشرده کند. این ظرفیت وابسته به فرکانس جریان الکتریکی است.

۹- سرعت چرخش (speed)

سرعت چرخش میل لنگ یکی از آن شاخص‌هایی است که در افزایش توان برودتی کمپرسورهای پیستونی موثر است. مقدار این پارامتر وابسته به فرکانس برق سه فاز است.

۱۰- درجه حفاظت (IP)

درجه حفاظت یک عدد دو رقمی است که مقاومت کمپرسور در برابر نفوذ جسم خارجی، گرد و غبار و آب را نشان می‌دهد. اولین رقم، نشان‌دهنده درجه حفاظت در مقابل جسم خارجی و گرد و غبار است و دومین رقم نیز درجه حفاظت در مقابل آب را نشان می‌دهد. رقم اول (حفاظت در برابر گرد و غبار) می‌تواند در بازة ۱ تا ۶ و رقم دوم (حفاظت در برابر آب) در بازه ۱ تا ۸ باشد. هر چه رقم بالاتر باشد، کمپرسور مقاوم‌تر است.

۱۱- حداکثر فشار بالا و حداکثر فشار پایین (LP/HP)

LP و HP به معنی حداکثر فشاری است که در هر دو سمت کم فشار و پر فشار کمپرسور تحمل می‌شود، بدون آن‌که قطعات کمپرسور آسیبی ببیند.

نمایش قسمت های LP و HP کمپرسور در چرخه تبرید

با پلاک خوانی کمپرسور بیتزر از نوع پیستونی، اسکرو و دو مرحله ای آشنا شدیم. اگر در خصوص هر یک از این موارد سوال یا ابهامی دارید، با ما در میان بگذارید. کارشناسان دامون در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.