امروزه به علت وجود رقابت شدید بین صنایع و فعالان اقتصادی، کمتر فعالیتی بدون بررسی و تحقیق و استفاده از دانش، به سودآوری منجر می‌شود. سردخانه ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند و برای موفقیت نیاز به دانش و مطالعه دارد.

هزینه های ساخت سردخانه

هزینه های ساخت سردخانه شامل هزینه اولیه احداث و خرید تجهیزات و هزینه جاری می‌شود.

با شناخت محل مصرف هزینه های سردخانه می‌توانید به صورت بهینه سرمایه و بودجه خود را تقسیم کرده و بالاترین سودآوری را از سرمایه گذاری خود کسب کنید.

هزینه اولیه سردخانه

ساخت بنا

درصورتی‌که بنای از پیش آماده ندارید بهتر است قبل ساخت بنا، طراحی‌های مختلفی که برای چیدمان پالت‌ها و مسیر حرکت وسایل نقلیه وجود دارد را بررسی کنید. تفاوت این طراحی‌ها در چند نکته خلاصه می‌شود:

– فضای هدر رفته کمتر سردخانه

– استفاده بهینه مواد و مصالح ساختمان سردخانه از لحاظ حجم

– میزان عایق مورد نیاز بهینه برای سردخانه

– استفاده بهینه از سطح زمین. (درصورتی‌که برای حمل و نقل از لیفتراک استفاده می‌کنید بهتر است سقف سالن بلند باشد تا با پرداخت هزینه زمین یکسان از فضای بیشتری برخوردار شوید.)

– توزیع یکنواخت سرما در فضا

تابلوبرق

تابلو برق سردخانه مانند همه تابلو برق‌ها به‌منظور کنترل و حفاظت از سیستم الکتریکی و الکترونیکی سردخانه شما تجهیزی کاملا ضروری است.

تفاوت قیمت تابلو برق سردخانه مربوط تجهیزات آن است. به‌طور مثال کلید مینیاتوری و PLC و کنتاکتور و … با برند هیوندایی یا تله مکانیک (اشنایدر) و … عرضه می‌شوند که دارای قیمت متفاوتی هستند.

عایق کاری

عایق سردخانه یا ساندویچ پانل سهم زیادی از هزینه ساخت سردخانه را پوشش می‌دهد. ولی این نکته را نباید فراموش کرد که با هزینه بیشتر برای ساندویچ پانل هزینه برق و استهلاک تجهیزات پایین می‌آید. به‌طور خلاصه ساندویچ پانل‌ها با ضخامت 4 تا 20 سانتیمتر در بازار موجود است.عامل موثر دیگر در هزینه ساندویچ پانل عایق سردخانه، دانسیته عایق است. به‌طور معمول برای سردخانه ها از دانسیته 40 کیلوگرم بر مترمکعب استفاده می‌شود. با تغییر چگالی قیمت ساندویچ پانل نیز به‌همان نسبت تغییر می‌کند.

درب سردخانه

درب سردخانه‌ ای یکی از عوامل مهم اتلافات حرارتی سردخانه است. درب‌های لولایی به‌علت باز شدن غیر بهینه هنگام باز شدن، فضای زیادی را برای عبور هوا بوجود می‌آورد. درحالی‌که درب‌های کشویی به‌هنگام باز شدن برای عبور نیروی انسانی فضای زیادی را برای عبور هوا بوجود نمی‌آورند. ابعاد درب هر سردخانه با توجه به سه عامل زیر انتخاب می‌شود:

– نوع وسیله نقلیه عبوری از درب

– حجم و ابعاد سردخانه

– نوع مواد موجود سردخانه

کمپرسور

دو عامل هزینه ناشی از خرید کمپرسور تبرید را تعیین می کند:

1- بار حرارتی سردخانه

بار حرارتی سردخانه از عوامل زیر متاثر است:

* دمای مطلوب سردخانه

* دمای محیط اطراف

* ضخامت عایق (اتلاف حرارتی مداوم)

* گرما و دمای مواد غذایی ورودی

* نرخ سرد کردن مورد نظر

* مدت زمان باز بودن درب سردخانه و نفوذ هوای خارج به داخل

* گرمای ناشی از: فن اواپراتور، دیفراست، بدن انسان و روشنایی

2- برند کمپرسور: کمپرسورهای متنوعی درحال‌حاضر برای نصب در سردخانه در بازار ایران وجود دارد. ولی عمده مصرف کمپرسور سردخانه ای از برند کمپرسور بیتزر آلمان (ساخت کشور آلمان) و کمپرسور دانفوس فرانسه (ساخت کشور فرانسه) است.

لوله کشی

سهم کوچکی از هزینه ساخت سردخانه شما برای لوله کشی صرف می‌شود. بنابراین بهتر است از لوله‌هایی با ضخامت و قطر و کیفیت مناسب استفاده کنید تا از فشار بی دلیل به تجهیزات و همچنین از پوسیدگی لوله‌ها جلوگیری شود.

شیر آلات و لوازم کنترلی

هزینه شیر آلات تنها با تغییر برند تغییر می‌کند و در نهایت سهم بالایی از هزینه ساخت سردخانه را در بر نمی‌گیرد.

اواپراتور و کندانسور

اگر کمپرسور قلب سیتم تراکمی باشد، اواپراتور و کندانسور دست‌ها و پاهای سردخانه فریونی هستند. انتخاب صحیح کندانسور سردخانه باعث می‌شود تا طی فصول گرم سال شما به سردخانه خود اطمینان بالایی داشته باشید. همچنین انتخاب صحیح اواپراتور، حفظ کیفیت محصول و  افزایش عمر مواد غذایی داخل سردخانه را تضمین می کند.

بازه قیمت کندانسور و قیمت اواپراتور سردخانه بسیار گسترده است و شرکت‌های مختلف توان حرارتی‌های مختلفی را برای سردخانه های مشابه پیشنهاد می‌دهند. اختلاف هزینه ای که برای مبدل حرارتی سردخانه خود می‌کنید در شرایط سخت آب و هوایی و شرایط سخت کاری (رفت آمد زیاد نیروی انسانی و مواد غذایی) بازدهی خود را نشان میدهد.

کنترل رطوبت(موارد خاص)

در نگهداری بسیاری از موا غذایی شرایط رطوبتی خاصی مورد نیاز است. این رطوبت از طریق رطوبت زن تامین میشود. این دستگاهها رطوبت را معمولا به‌کمک التراسونیک (بخار سرد) تولید میکنند. هزینه رطوبت زن سهم کوچکی از سردخانه شما را در بر میگیرد.

نصب

هزینه نصب با توجه به ابعاد سردخانه تغییر می‌کند. این هزینه شامل نصب تجهیزات و ساندویچ پانل می‌شود. تغییرا قیمت به‌صورت بازه‌ای است.

هزینه‌های جاری سردخانه

CURRENT COSTS OF COLD STORAGE

هزینه انرژی(برق)

افزایش هزینه برق سردخانه از چند عامل ناشی می‌شود:

– اتلافات حرارتی زیاد ناشی از رفت و آمد زیاد، عایق کاری غلط و…

– انتخاب ناصحیح کمپرسور

– انتخاب ناصحیح اواپراتور و کندانسور

– عدم برنامه ریزی مناسب برای کنترل عبور و مرور و جابجایی مواد غذایی

هزینه تعمیرات و نگه داری

تعمیرات و نگه داری امری بدیهی برای هر سیستم مکانیکی است. در مورد سردخانه‌ها درصورتی‌که انتخاب تجهیزات به‌درستی صورت گیرد، قطعات دیرتر آسیب دیده و کمتر نیاز به تعمیر پیدا میکنند. هزینه های معمول نگهداری فیلتر‌ها و نظافت اواپراتور و کندانسور است.

اگر تجهیزاتی مانند لوله‌ها، اواپراتور و کندانسور و یا کمپرسور به‌درستی انتخاب نشوند، سیستم دائما در فشار بوده و قطعات به‌سرعت فرسوده و خراب می‌شوند. همچنین استفاده از روغن کمپرسور مناسب و استاندارد عمرقطعات را افزایش می‌دهد.

درصورتیکه نصب بدون دقت انجام شود دو عامل باعث افزایش هزینه تعمیرات سردخانه می‌شود:

– عدم جدایش روغن از گاز در خط لوله که باعث گرفتگی لوله‌ها و شیر انبساط و در برخی موارد کمبود روغن در کمپرسور می‌شود.

– افزایش نشت گاز و ورود هوا به سیستم که منجر به افزایش فشار بر روی تجهیزات سردخانه شده و نیاز به شارژ گاز را نیز افزایش می‌دهد.

هزینه سرمایه

هرینه سرمایه ناشی از تورم و افت ارزش سرمایه صرف شده در سردخانه است.

هزینه فاسد شدن مواد

درصورتی‌که سردخانه با برنامه‌ریزی مناسب و تجهیزات با کیفیت مشغول به‌کار باشد هزینه فاسد شدن مواد به صفر خواهد رسید. برنامه‌ریزی مناسب شامل ترتیب خروج مواد (موادی که زودتر وارد سردخانه شده اند زودتر خارج شوند ) و کاهش عبور و مرور داخل سردخانه می‌شود.

سایر هزینه‌های جاری

این هزینه‌ها شامل هزینه نیروی انسانی، نظافت، عوارض دولتی، آبونمان آب و تلفن و گاز و امور دفتری سردخانه و … می‌شود.