کمپرسور نیز همانند دیگر تجهیزاتی که با حرکت، سایش و جابجایی سر و کار دارند، نیازمند روغنکاری و روان‌کاری برای عملکرد مناسب است. استفاده از روغن کمپرسور تقلبی می‌تواند عواقب سنگینی به همراه داشته باشد و هزینه‌های هنگفتی را به یک سیستم تبرید یا تهویه مطبوع وارد کند. کارایی ماشین آلات صنعتی مانند کمپرسورها تا حد زیادی به قابلیت اطمینان قطعات متحرک آن بستگی دارد.

کمپرسورهای برودتی، امروزه از روغن‌هایی از جنس دیستر، پلی گلیکول، پلی آلفاولفین‌، پلی‌ال‌استر و مایعات مبتنی بر سیلیکون استفاده می‌کنند تا کارایی بهتری داشته باشند، خنک بمانند و عمر محصول را افزایش دهند. روغن کمپرسور باید با نوع و ساختار کمپرسور مورد نظر سازگاری کامل را داشته باشد.

روغن کمپرسور تقلبی یا اصل؟

مقایسه روغن کمپرسور بیتزر اصل و تقلبی

کمپرسورها در قسمت­‌های روتور، یاتاقان غلتشی و بلبرینگ ساده از روغن به عنوان روان‌کننده و خنک کننده استفاده می­‌کنند. سه ویژگی اصلی برای تمایز یک روغن اصل از تقلبی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد. این ویژگی‌ها تفاوت چشم‌گیری در عملکرد و عمر کمپرسور رقم می‌زنند.

مقاومت در برابر اکسیداسیون (اکسایش)

پایداری در برابر اکسید شدن، تأثیر زیادی بر عمر کمپرسور دارد. یک روغن کمپرسور با کیفیت در شرایط کاری معمولی باید بین 8000 تا 16000 ساعت دوام در برابر اکسایش ایجاد کند تا بتواند در افزایش طول عمر و عملکرد مطلوب یک کمپرسور تأثیر مثبت بگذارد.

محافظت در برابر سایش

یک روغن کمپرسور تقلبی توانایی جلوگیری از سایش اجزای کمپرسور را ندارد در حالیکه روغن کمپرسور اصل از اجزایی مثل روتور و یاتاقان در برابر سایش محافظت می‌کند.

جلوگیری از خوردگی

در اجزای یک کمپرسور ممکن است به شکل‌های مختلف و دلایل گوناگون، خوردگی رخ دهد. یکی از دلایل اصلی این اتفاق استفاده از روغن کمپرسور تقلبی است که پایداری لازم در برابر خوردگی را ندارد.

همچنین از دیگر ویژگی‌هایی که ممکن است در روغن کمپرسور تقلبی وجود نداشته باشد می‌توان به ویسکوزیته مطلوب، عایق الکتریکی، دمای چکیدن پایین، مقدار موم پایین، پایداری دمایی و پایداری شیمیایی اشاره کرد.

روغن تقلبی، به ظاهر ارزان‌تر اما بسیار پر هزینه‌تر

عواقب استفاده از روغن تقلبی

استفاده از روغن کمپرسور تقلبی شاید به ظاهر هزینه کمتری نسبت به روغن کمپرسور اصل داشته باشد اما خساراتی که می‌تواند به اجزای مختلف کمپرسور وارد کند، آن را بسیار پر هزینه می‌کند. در انتخاب ابزارها و قطعات مورد استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع و صنایع تبرید، شاید اهمیت هزینه تعمیر و نگهداری از هزینه اولیه یک قطعه یا محصول به مراتب بیشتر باشد. در مورد مسئله گارانتی و ضمانت قطعات مورد استفاده در کمپرسور و یا حتی خود کمپرسور، به کار بردن روغن کمپرسور تقلبی باعث باطل شدن خدمات شرکت مورد نظر خواهد شد. بنابراین شما در این شرایط دو راه بسیار پرهزینه پیش رو دارید. راه اول خرید دوباره قطعه یا دستگاه است که هزینه بسیار زیادی به همراه دارد. راه دوم نیز تعمیر دستگاه است.

تشخیص روغن کمپرسور تقلبی از روی بسته‌بندی

روغن بیتزر اصل

معمولا شرکت‌های سازنده روغن کمپرسور تلاش می‌کنند با یک بسته‌بندی منحصر به فرد و به کار بردن چند لیبل یا برچسب مخصوص خود، اطمینان مشتریان را نسبت به اصالت کالا جلب کنند. در همین زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله هشدار بیتزر در مورد روغن تقلبی را مطالعه کنید.

از نمایندگی‌های معتبر خرید کنید

برای اطمینان نسبت به اصالت کالا بهتر است از نمایندگی‌های معتبر شرکت‌های سازنده اقدام به خرید روغن‌ کمپرسور شود. این گونه، احتمال خرید روغن کمپرسور تقلبی نزدیک به صفر خواهد بود. شرکت مهندسی طرح و ساخت دامون، روغن سانیسو اصل، روغن دانفوس اصل، روغن بیتزر اصل و روغن گالف اصل را به فروش می‌رساند.